19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Що варто знати про піротехніку

Новорічні свята традиційно супроводжуються феєрверками, салютами та бенгальськими вогнями. Як показує практика, пік попиту на піротехнічні засоби розпочинається з 22 грудня і триває до 13 січня.

Сьогодні на прилавках спеціалізованих магазинів і звичайних супермаркетів пропонують широкий асортимент різноманітної піротехніки, починаючи від бенгальських вогнів і закінчуючи солідними салютними установками. Як правильно вибрати піротехнічні засоби для свята, на що звертати увагу та як правильно з ними поводитися, ми запитали у Владислави Кірілової, яка вже 19-й рік надає піротехнічні послуги.

– Владиславо Валентинівно, що треба знати, перш ніж придбати вподобаний салют чи іншу піротехніку?
– Я раджу перед купівлею піротехніки спочатку попросити у продавця сертифікат відповідності та якості товару. Це потрібно хоча б тому, що зараз є багато контрафактної продукції, що не пройшла обов'язкової сертифікацію. Уся інструкція має бути написана мовою оригіналу, тобто українською. Обов'язково зазначається якщо не виробник, то хоча б фірма, котра замовила та завезла продукт на територію держави. Саме вона сертифікує його та відповідає в разі непередбачуваних ситуацій. Коли вже переглянули документи, обов'язково подивіться на цілісність упаковки, вона не повинна бути розірвана чи пошкоджена.

Кожен піротехнічний продукт обов'язково супроводжується інструкцією. Якщо це салютні установки, то в інструкції повинна бути зазначена висота підйому заряду, безпечна відстань від піротехніки, яка встановлюється, адже вона має різні класи небезпеки (1, 2, 3), що відрізняються технічними вимогами.

Якщо ви чогось не можете зрозуміти, запитайте у консультанта. Він пояснить особливості використання тієї чи іншої піротехніки. За бажанням покупця фахівець-піротехнік може приїхати і встановити салюти з дотриманням усіх норм.

– Ви говорили про засилля контрафактної піротехніки. Чим саме вона небезпечна?
– Контрафактна піротехніка не має сертифікатів відповідності, невідомо, де і ким вона виготовлена, де придбана, в яких умовах транспортувалась і зберігалася. Вона може вибухнути в руках, запал спрацьовує раніше або, навпаки, пізніше тощо. Якщо людина пораниться чи покалічиться внаслідок цього, неможливо до когось конкретного пред'являти претензії.

– Чого категорично не можна робити при користуванні піротехнічними засобами?
– Піротехніку не можна використовувати поблизу ялинок, причому як живих, так і штучних, біля штор чи інших тканин, на балконах, усередині приміщення. Виняток – тільки сценічні «фонтани». Після підпалу салюту не можна стояти над ним чи заглядати всередину, адже вибухнути може у будь-який момент. Навіть при використанні такого безпечного виду піротехніки, як бенгальські вогні, краще мати посудину з водою, куди можна відразу вкинути перегорілі палички, аби вони швидко охололи, адже температура горіння бенгальського вогню становить 1100°С. Упавши на підлогу, перегоріла паличка здатна пропалити лінолеум, килим чи інше покриття. Ще зазначу: в жодному разі не користуйтеся піротехнікою у нетверезому стані.

– Які піротехнічні засоби найнебезпечніші?
– На мою думку, це будь-які дрібні феєрверки типу «дзиґи», «метелики», «римські ракети», адже траєкторію їх польоту передбачити неможливо. Не менше слід остерігатися й таких безпечних на перший погляд засобів, як бенгальські вогні чи хлопавки.

Ще може бути така ситуація: деякі піротехнічні засоби зовні схожі, але принцип дії у них дуже різний. Наприклад, феєрверк «фонтан» дуже
схожий на петарду. Якщо їх переплутати, то замість «фонтану», що іскриться, у ваших руках може вибухнути петарда, а це зі свого боку
призводить до відривання фаланг пальців, опіків рук, обличчя, можна навіть осліпнути. Тому ще раз повторюю: уважно читайте інструкцію і не давайте дітям таких речей без нагляду.

– Яка піротехніка має найбільший попит серед полтавців?
– Традиційно це «фонтани», «вулкани», ракети, салютні установки. Нині, правда, спостерігається тенденція до того, що містяни витрачають на подібні розваги менше коштів, ніж три-п'ять років тому.

– Чи існують часові вимоги щодо використання піротехніки?
– Згідно з рішенням міськвиконкому, застосовувати салюти й феєрверки у Полтаві можна до 22-ї години. Усе, що пізніше, вже трактується як дрібне хуліганство. Виняток допускається тільки на Новий рік.
Оксана Ханас, 30.12.2013, 13:252820
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень