19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Своя погода в домі

Знайомий комп’ютерник скаржиться, що сон, скільки б не тривав, утоми не знімає. Офісні працівники під час обіду обмінюються своїми спостереженнями про те, що під вечір на роботі неначе починають «згасати» і не можуть сконцентруватися навіть на одній речі. Нерідко й кожен із нас нарікає на «дурну голову».

Переважно на погане самопочуття скаржаться люди, які за службовою необхідністю проводять більшу частину свого часу у приміщеннях. І хоча й мішків на роботі не вантажать, а під вечір почуваються навіть гірше, ніж якби були вантажниками. Нерідко буває і навпаки: на роботі самопочуття нормальне, а от удома через кілька годин відчуваються слабкість та сонливість.

Не варто відразу звинувачувати екзотичні хвороби, причина може бути набагато банальнішою, і в неї навіть є власна назва – синдром хворої будівлі.

Закорковані кімнати

Уперше про такий синдром заговорили ще в 70-х, коли його запровадила Всесвітня організація охорони здоров’я. Цим терміном позначали погіршення стану здоров'я, пов'язане з поганою якістю повітря в приміщеннях, яке проявлялось у подразненні очей, шкіри, верхніх дихальних шляхів, появі головного болю, а також підвищеній стомлюваності і порушенні сну. Також із цим синдромом пов’язують часте виникнення алергічних і аутоімунних реакцій та ослаблення імунітету з підвищеною схильністю до інфекційних респіраторних захворювань. Епідеміологічні дослідження показують, що від 29 до 80 відсотків обстежених осіб, які проживають або працюють у сучасних будівлях, мають симптоми, характерні для СХБ.

Що ж викликає ці симптоми? На першому місці серед причин перебуває саме вентиляція, котра і мала б відповідати за якість повітря у помешканні. Якби не кілька «але». Навіть якщо в будинку і є вентиляційна система, то її виходи задля захисту від протягів заклеюють, те саме роблять із вікнами, закриваючи шаром клейкої стрічки й кватирки, «щоб не дуло». Таким чином, кімната, а то й уся квартира «закупорюється» від притоку свіжого повітря і для виходу вуглекислого газу, який у невеликій кімнаті накопичується досить швидко.

У чистому повітрі на природі його концентрація становить 0,035–0,04%, і в середньому людина почувається абсолютно нормально до рівня 0,07%. Вміст у повітрі 0,1% вуглекислого газу відчувається як несвіже та дещо задушливе повітря, при 0,25% стає важко концентруватися, виникає відчуття, що у кімнаті недостатньо світла, чимало людей зазначає зростаючу дратівливість. Щоб приблизно зрозуміти, як зростає кількість СО2 у приміщенні, можна навести приклад: у звичайній кімнаті площею 18–20 квадратних метрів, де перебуває одна людина, концентрація вуглекислого газу зростатиме на 0,05% щогодини – п’ять годин сидіння за комп’ютером поступово, а тому непомітно добряче позначаться на самопочутті, при тому що рівень кисню майже не зміниться.

Як же боротися з цією проблемою? Перший і найпростіший спосіб тут, зазначає Світлана Гринь, завідуюча приймальним відділенням першої міської клінічної лікарні, – регулярне провітрювання кімнати.

– Треба розуміти, що якість домашнього мікроклімату залежить від багатьох факторів, і системи опалення взимку контролюють тільки один – температуру, – говорить вона. – Для інших же складових цілком підійде провітрювання: за нормою його потрібно проводити мінімум раз на добу, повна заміна повітря в середньому займе 30–40 хвилин, якщо відкрити кватирку. Процес можна пришвидшити до 10–15 хвилин, влаштувавши протяг, але в такому разі самому з цієї кімнати краще вийти. Якщо ж у приміщенні перебуває хвора людина, провітрювати треба мінімум два-три рази на добу.

Також дещо покращити ситуацію можуть кімнатні рослини, але для того щоб вони принесли ефект, їм потрібне додаткове освітлення, та й їх самих повинно бути чимало. Існують й електронні прилади-поглиначі СО2, їх можна придбати через інтернет, але ціни на них становлять понад кілька тисяч гривень, хоч виробник і обіцяє ресурс роботи більш ніж п’ять років.

Від чого спеціалісти застерігають, то це від надмірної довіри кондиціонерам.
– Вони охолоджують повітря, не замінюючи його, – розповідає Світлана Михайлівна. – До того ж, як при нагріванні, так і при охолодженні повітря втрачає вологу, а її оптимальний рівень у кімнаті має становити 60 відсотків. Тому, зачинивши вікна й увімкнувши кондиціонер, насправді якісного повітря не отримаєш.
Домашні тропіки чи кімнатна пустеля?

Не кращим чином на здоров’ї людей позначаються й інші складники «хворого дому»: зависока або занизька вологість повітря. Перша зустрічається рідше, але й наслідки викликає дуже неприємні. Надто вологе і тепле повітря стає чудовим середовищем для розмноження грибків і бактерій, а також для передачі вірусних інфекцій. Нерідко такий майже субтропічний клімат стає наслідком іншої крайності – боротьби із занадто сухим повітрям. Воно небезпечне тим, що, так би мовити, висушує людину, і цей процес починається із природних бар’єрів організму – слизових оболонок. А вони без зволоження не можуть повноцінно функціонувати й чинити опір атакам інфекцій.
Говорити про те, що повітря у кімнаті пересушене, можна, коли його відносна вологість падає нижче 30 відсотків. Але на око точну цифру визначити неможливо. Тому якщо в помешканні з’являється відчуття сухості слизових оболонок горла, носа та очей, варто подумати про купівлю приладу для вимірювання відносної вологості повітря – гігрометра. Ціни на найпростіші починаються від 70 гривень.

Вбудовані гігрометри мають і зволожувачі повітря, які останнім часом стають дедалі популярнішими серед побутової техніки. Усі вони розрізняються в основному за принципом дії: природне випаровування, гаряча пара та ультра-звукові. У перших вода випаровується за кімнатної температури і розганяється вентилятором, у других вода нагрівається до стану кипіння, а в третіх потрапляє на мембрану, яка, вібруючи з ультразвуковою частотою, перетворює воду на хмару водяного «пилу».
Перші два типи відстають від другого за ефективністю, але ультразвукові зволожувачі, заправлені звичайною водою з водогону, швидше за все призведуть до того, що на речах і стінах у кімнаті може відкладатися наліт із розчинених у воді мінералів. Тож їх рекомендують заправляти дистильованою або принаймні кип’яченою водою.
Найпростіші моделі зволожувачів повітря можна придбати приблизно за 150 гривень. За ці гроші магазини пропонують ультразвукові пристрої, причому дорожчі аналоги відрізнятимуться тільки кращими матеріалами, принцип дії лишиться незмінним, хоч би скільки коштував такий прилад. Трохи дорожчими будуть прилади з холодним і гарячим випаровуваннями: ціни на них починаються від 300 гривень.

Проте, яким би не був тип приладу, він, швидше за все, матиме спільний для них усіх недолік – зволожуватиме повітря у метрі-півтора навколо себе. Щоб цю площу збільшити, його треба або ставити під вентилятор, або закривати двері на той час, поки пристрій працює, аби повітря встигло набрати вологу. Також слід пам’ятати, що після провітрювання пристрою буде потрібен певний час, щоб зволожити повітря, яке прийшло з вулиці.

Якщо ж симптоми пересушеного повітря відчуваються, а витрачати гроші на перевірку немає можливості, можна скористатися й простішими методами – наприклад, вологим рушником на батареї та банками з водою, які хоч і не дуже ефективні, проте гірше точно не зроблять.

За наше ж жито…

Ще однією частою причиною, яка негативно позначається на стані домашнього повітря, дедалі частіше стають матеріали, з яких зроблені предмети побуту, меблі, а також будматеріали. За даними досліджень, котрі опублікували науковці Київського інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І.Медведя, головними забруднювачами повітря в домівках українців є фенол, стирол і формальдегід.

Знайти їх сьогодні можна всюди – їх використовують і у виробництві пластиків, із яких виготовляють побутову техніку, містять їх і вінілові шпалери та фарби, і ДСП, із яких сьогодні виготовляється більшість меблів. Тому, крім того, щоб регулярно видаляти ці речовини з повітря за допомогою провітрювання, не зайвим буде при купівлі побутової техніки, меблів і будматеріалів звертати увагу на упаковку, вигляд і запах. Фарба, наприклад, повинна мати позначку про те, що вона підходить саме для внутрішніх робіт, шпалери не повинні мати стійкого хімічного запаху, а вироби із пластику краще обирати не надто дешеві і не надто яскравого забарвлення. Особливу ж увагу в цьому плані слід звернути на речі, які стоять у спальні.

Звісно, наведені процедури – не панацея від усіх хвороб, але простежити за погодою в домі варто спробувати кожному: цілком можливо, що поступово більшість дрібних нездужань пройдуть, а мешканці стануть здоровішими.
Сергій Лещенко, 10.01.2014, 13:562789
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень