19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Інсульт: вчасна діагностика рятує життя

Кожні п’ять хвилин один українець стає жертвою інсульту, щогодини шестеро громадян помирають від нього, свідчить статистика. Інсульт – одна з основних причин смертності та інвалідизації людей.

Нині фіксують 380,2 випадка на 100 тисяч населення у східних регіонах країни та 188,1 на 100 тисяч – у західних. Медики відзначають, що спостерігається тенденція до зменшення захворюваності, проте ситуація залишається тривожною.

Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, що призводить до ушкодження тканин мозку та розладу його функцій. Це загроза для людей, яким за 50. Проте, як показує практика, його жертвами стають і маленькі діти, і підлітки, і молоді люди до 45 років. Про причини, лікування та профілактику інсультів нам розповіла лікар-невролог І категорії Полтавського обласного клінічного кардіологічного диспансеру Лариса Дворнік.

– Ларисо Олександрівно, розкажіть, будь ласка, що стає причиною інсультів?
– У кожного виду інсульту свої передумови. Ризик виникнення ішемічного вищий у тих, хто має гіпертонічну хворобу, артеріальну гіпертензію, хвороби сполучних тканин, васкулопатії (ревматизм, системний червоний вівчак), хвороби крові (тромбоцитопенічна пурпура, лейкоз, поліцитомії), страждає на мігрень, цукровий діабет. Якщо говорити про геморагічні, то причиною може бути вроджена артеріовенозна мальформація, аневризми, фібромаскулярні дисплазії. Крововилив можуть спровокувати стрибки тиску, підняття тяжких речей, тривалі мігрені (головний біль, що продовжується понад добу, до тижня). Особливо має насторожити геміплегічна форма мігрені, коли поруч з головним болем спостерігаються нудота, блювота, загальна різка слабкість організму, оніміння кінцівок, тобто має місце гостра неврологічна симптоматика, схожа на інсульт. При затяжному мігренозному статусі розвивається спазм судин і виникають лакунарні інсульти.

– Чому інсульти виникають у молодих працездатних людей?
– Найперша причина – генетично обумовлена гіпертонічна хвороба. Якщо в родині у когось були проблеми з судинами, то ризик, що нащадки теж їх матимуть, зростає. По-друге, це захворювання крові (анемії, лейкози, поліцитомії). По-третє, васкулопатії (запальні захворювання артерій). Не сприяють покращенню здоров’я і стресові ситуації, коли людина постійно стурбована, знервована, перебуває у депресії. Крім того, молоді люди зараз багато палять, вживають наркотичні речовини, неправильно харчуються, у них порушений режим сну та діяльності. Ці фактори впливають на стан судин, тож можуть з часом призвести до інсульту.

– Які фактори свідчать про передінсультний стан?
– Це різкий сильний головний біль з нудотою і блювотою, короткочасне погіршення чи втрата зору, оніміння кінцівок, порушення координації рухів, слабкість, запаморочення з нудотою і блювотою на фоні сильного підвищення тиску.

– Дуже часто трапляється, що інсульт стається раптово, коли людина, наприклад, їде у транспорті чи йде вулицею. Що має насторожити оточуючих у її поведінці, аби вони зрозуміли, що з нею щось не те?
– Візьмемо транспорт. Якщо пасажир тримався за поручень і раптом його рука різко опустилася й обм’якла, обличчя перекосилося, людина почала осуватися, необхідно негайно викликати «швидку». Є кілька елементарних прийомів, що допомагають точно діагностувати інсульт. Попросіть людину посміхнутися. Якщо в неї інсульт, зробити цього вона не зможе. Запитайте, як її звуть. Відповіді теж не почуєте, бо вона не здатна вимовити щось зрозуміле. Спробуйте вмовити людину підняти руку. При інсульті у неї це не вийде.

– Поширена думка, що з кожним наступним інсультом у людини менше шансів одужати й жити повноцінно, а третій вважається ледве не смертельним вироком.
– Насправді це все індивідуально, і стверджувати, що другий-третій інсульт призводять до смерті, неправильно. Усе залежить від ступеня важкості інсульту, вчасного звернення до лікаря та діагностики, від виду та локалізації крововиливу. Летальними у 99 випадках є вентрикулярний інсульт та крововилив у стовбур головного мозку. Чим раніше надана допомога, тим більше шансів уникнути інвалідності. Іноді рахунок іде на хвилини. Добре завжди тримати контакт з сімейним лікарем, котрий зможе направити вас до вузькоспеціалізованих фахівців. Звичайно, перенісши кілька інсультів, людина дуже втрачає у якості життя, навіть стає інвалідом. Повністю одужують близько
10 відсотків пацієнтів. 10–20 відсотків громадян помирають протягом року від початку захворювання, 30–40 відсотків – у перші години. Тому я ще раз наголошую: порятунок і подальше одужання залежать від вчасного звернення до лікаря та ранньої діагностики.

– Чи можна якось попередити інсульт?
– У жодному разі не можна ігнорувати проблеми з тиском. Якщо у вас гіпертонічна хвороба, приймайте ліки та слідкуйте за самопочуттям, проходьте планові медогляди. Наступне – це правильне харчування (менше солі, смаженого, гострого, копченого, алкоголю, консервантів). Слід споживати більше молочних продуктів, капусти, гороху, вареної яловичини, білок яєць, продукти, що містять вітамін С (редиска, зелена цибуля, чорна смородина). Дуже раджу менше нервувати, оскільки стрес спричиняє підвищення тиску. Якщо маєте проблему з надлишковою вагою, то докладіть зусиль для схуднення. Зайва вага у два-шість разів збільшує ризик інсульту. Намагайтеся багато ходити або бігати підтюпцем. Проте влітку краще утримуватися від прогулянок з 11-ї до 16-ї години, краще робіть це рано-вранці або під вечір.
Оксана Ханас, 05.02.2014, 02:432998
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень