19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Стережіться туберкульозу

Туберкульоз займає особливе місце серед соціальних і медичних проблем людства. Він не ліквідований у жодній країні світу.

Починаючи з 90-х років ХХ сторіччя помітно зросла розповсюдженість туберкульозу у всьому світі, зокрема і в Україні. Третина населення земної кулі інфікована туберкульозною паличкою. З 1995 року в Україні зареєстрована епідемія туберкульозу. Небезпека сучасної епідемії полягає в тому, що можливе зараження збудником туберкульозу, який стійкий до протитуберкульозних препаратів, і сполучення туберкульозу з ВІЛ-інфекцією (СНІДом).

Джерело інфекції – хворі на «відкриту» форму туберкульозу

Туберкульоз – інфекційна хвороба, яку викликає надзвичайно стійкий у зовнішньому середовищі збудник – мікобактерія туберкульозу, вона вражає людей будь-якого віку, статі та соціального становища. Джерелом інфекції стає хвора людина на «відкриту» форму туберкульозу, яка виділяє туберкульозні бактерії. Туберкульозні палички потрапляють безпосередньо в легені найчастіше під час вдихання забрудненого повітря, а також споживання заражених продуктів, зокрема некип'яченого молока, недовареного м'яса від хворих на туберкульоз тварин. Зараження може відбутися і при недотриманні правил особистої гігієни, під час спільного користування речами і посудом хворого. Особливо сприйнятні до інфекції діти. Тому недопустимо, щоб вони контактували з хворими на «відкриту» форму туберкульозу. Інфікування мікобактерією туберкульозу необов'язково призводить до захворювання, але є стани організму, які сприяють прогресуванню інфекції й розвитку захворювання. Незалежно від того, яким чином мікобактерії проникли в організм, вони оселяються в тому органі, опірність якого до хвороби найменша. Це можуть бути легені, кістки, нирки, очі, шкіра, м'язи, печінка, мозок, сечостатеві органи та інші.

Туберкульозні бацили дуже живучі, не гинуть у пилюці місяцями, так само тривалий час зберігаються на одязі, посуді, речах хворого. Не витримують тільки високої температури, прямого сонячного проміння і впливу дезінфекційних засобів.

Як розпізнати хворобу

Туберкульоз може маскуватися під різні хвороби. Однак є декотрі ознаки (симптоми), які дозволяють запідозрити туберкульоз. До них належать: постійна немотивована слабкість, підвищена втомлюваність, погіршення або відсутність апетиту, втрата ваги, тривала лихоманка (частіше з невисокими показниками температури тіла – 37,0-37,5°С), пітливість (переважно вночі), тривалий кашель (протягом трьох тижнів і більше, з відходженням харкотиння чи без нього), задишка, кровохаркання.

Рання діагностика – запорука успішного лікування

Останні роки тривожне зниження рівня охоплення дитячого населення туберкулінодіагностикою і вакцинацією проти туберкульозу. Згідно з чинним наказам МОЗ України, туберкулінодіагностика і вакцинація проводяться тільки за поінформованою згодою батьків дитини, і зростає кількість їх відмов. Тому батьки мають усвідомлювати необхідність проведення туберкулінодіагностики (проба Манту – дієвий метод профілактичного огляду дітей і підлітків на туберкульоз), а також проведення вакцинації/ревакцинації вакциною БЦЖ, внаслідок якої імунна система організму формує протитуберкульозний захист, що сприяє зменшенню захворюваності. Одним із способів раннього виявлення туберкульозу вважається флюорографічне обстеження населення.

Пам'ятайте: чим раніше виявлено туберкульоз, тим краще він піддається лікуванню. Своєчасне кваліфіковане лікування дає змогу у 95% випадків повністю вилікувати туберкульоз, скоротити термін перебування у стаціонарі і значно зменшити ризик ускладнень та розвиток стійких до ліків форм туберкульозу. Їжа має бути поживною, багатою на білки, вітаміни, мікроелементи. Житлові та робочі приміщення треба добре провітрювати, робити вологе прибирання, а також відкривати щодня штори і гардини, щоб у кімнату заглядало сонце, яке вбиває мікобактерії туберкульозу і значною мірою захищає від хворого.

А найбільш дієвий спосіб профілактики туберкульозу – ведення здорового способу життя, регулярний відпочинок, заняття фізкультурою та спортом, загартовування, відмова від куріння, незловживання алкоголем, дотримування санітарно-гігієнічних норм поведінки в побуті, приділення належної уваги стану свого здоров'я.
Не будьте байдужими до свого здоров'я. Хворобу можна попередити і лікувати на початкових стадіях, без госпіталізації у тубдиспансері.

Тетяна Вдовіченко, головний спеціаліст епідеміологічного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Полтавській області


У 17 людей із 91 виявили патології під час обстеження на флюорографі

Всесвітній день боротьби із туберкульозом не оминув і Полтаву: 22 березня з 9-ї до 13-ї години на Театральній площі полтавців запрошували пройти обстеження на пересувному флюорографі. Усього цією пропозицією скористалася 91 людина. Серед них патології виявили у 17, хоча це й не означає, що хворі вони саме на туберкульоз. У декого проблеми були спричинені сколіозом, а також іншими причинами, які ще потрібно буде дослідити лікарям уже на базі лікарень.

Працював флюорограф і 21 та 24 березня. У перший день – біля центру адаптації для безпритульних осіб і звільнених із місць позбавлення волі (пров. Шевченка, 5-А); у другий, 24 березня, – біля Полтавського міського центру зайнятості.

Лікарі зазначають: подібні акції допомагають виявляти хворих досить ефективно, оскільки люди не завжди звертаються до лікарень у потрібний час.

Мовою цифр

836 осіб захворіли на активну форму туберкульозу органів дихання у Полтавській області протягом 2012 року. 11 з них – діти. 181 особа померла торік від туберкульозу.

За даними Головного управління Держсанепідслужби у Полтавській області
Іван Мольченко, 28.03.2014, 11:212721
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень