26 червня 2019 • № 25 (1561)
Rss  

«День Янгола» у храмі днів Яготина

Минулої неділі у відділі мистецтв Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського відбувся театралізований концерт-зустріч із молодими авторами ти виконавцями, за участю Молодіжного музичного театру «ПарМіКо»,який очолює Тамара Парулава-Оскоменко , голова Полтавського обласного осередку Національної спілки композиторів України, викладач музичного училища імені Миколи Лисенка. Слід додати, що у березні цьому театру виповнилося 13 років.» Ідея заходу «Тарасу Шевченку - присвята» полягає у тому, щоб висвітлити творчість Кобзаря очима сучасників, її переломні моменти, коли Тарас Шевченко став пророком і показати творчий доробок полтавської молоді на тексти Поета», - поділилася Тамара Георгіївна на зустрічі з читачами. Концерт-зустріч складався з двох частин. Перша – присвячена ролі Яготина у творчості Т. Шевченка. Розповідь починається з 1843 року, коли Шевченко молодий і вільний вже протягом трьох років, щойно вийшов «Кобзар», поставили «Назара Стодолю», попереду багато планів та ідей. І перед нами розкривається багато обдарована людина, хоча Тарас Григорович відомий більше як поет та художник, а він мав і музичний талант. У нього було тонке відчуття музики. Кобзар розумів музику Йоганна Баха, композитора й органіста, одного з творців німецької національної музики, відчував волелюбність німецького композитора, піаніста та диригента Людвіга Бетховена. Захоплювався ліризмом Фридерика Шопена, польського композитора і піаніста. Шевченко знав українські народні пісні і т ак гарно співав, що «брав за душу». Сучасники поета свідчили, що він мав добрий голос, приємного тембру. Чудово грав на багатьох народних інструментах. На заході Владислав Солодовников, який з душою виконував роль молодого Тараса, прекрасно грав на піаніно та співав народні пісні та на вірші поета . Слід додати, що найулюбленішими для Тараса були саме українські пісні. Вона – порадниця і розрада, натхнення у творчості.

Талановитий учень Карла Брюллова у Санкт-Петербурзькій академії мистецтв, тричі нагороджений срібними медалями, вперше їде у відпустку на Україну на цілих дев`ять місяців. Тут живе у гетьманському палаці у Яготині, веде жваві бесіди з Варварою Репніною-Волконською, донькою колишнього віце-короля Саксонії, який доклав зусиль для заснування Дрезденської галереї та генерал-губернатора Малоросії( Полтавської та Чернігівської губерній) Миколи Рєпніна-Волконського.

Ця жінка мріяла стати його музою та стала янголом. Шевченко називав її «тихою музою». На заході княжну Варвару Репніну майстерно показала Вікторія Федоришина, якій вдалося передати і гаму почуттів до поета, і розуміння ролі Шевченка, як поета для розвитку літератури, і представити сучасникам цікаву і глибоку особистість самої жінки. Сестри Псьол ожили, завдяки талановитій грі Світлани Браілко та Марії Маркар`ян. Слід зазначити, що на заході ця молода талановита четвірка вперше постала перед полтавцями у ролі акторів та композиторів, адже вони винесли на суд читачів бібліотеки свої музичні твори й обробки українських народних пісень. Ведучі заходу Тамара Парулава-Оскоменко, вона ж і сценарист проекту, та Богдана Мальована змогли відтворити атмосферу того часу і немов перекинути місточок із минулого до сьогодення України. На заході прозвучала поема «Тризна», створена Шевченком російською мовою у Яготині, яку він читав княжні 9 листопада 1843 року. «Тризна» - це ескіз автобіографії, це віхи від народження до майбутнього і донаших днів. Саме в ній починається хвиля пророцтв, що зростала від твору до твору. На концерті-зустрічі прозвучала поезія Кобзаря та нашого земляка Сергія Коломийця, поета, автора ідеї, у формі діалогів Тараса Шевченка і Варвари Репніної.

Читачі відділу мистецтв, де проходив концерт-зустроіч , ознайомилися з двома книжковими виставками «Лірика Кобзаря- джерело натхнення композиторів» та «Світоч українського мистецтва», що підготували співробітники відділу.

Оксана Кравченко, 28.03.2014, 13:38855
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень