22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Бульвар Гоголя мав бути удвічі більшим

УПолтаві на порівняно невеликій території сконцентровано чимало місць, пов’язаних з ім’ям Миколи Гоголя. Так, пам’ятник великому письменнику розташований на вулиці, названій на честь нього. Навколо пам’ятника затишний сквер, а неподалік – Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр ім.М.В. Гоголя. Є ще й гастроном «Гоголівський»… Але йдеться не про нього, а про сквер, названий, як неважко здогадатися, на честь нашого славетного земляка.

У березні 2014-го виповнилося 80 років, як відкрили в Полтаві пам’ятник Миколі Гоголю. Установлений він у сквері, який був посаджений значно раніше і має він назву бульвар Гоголя. В енциклопедичному довіднику «Полтавщина» читаємо: «Бульвар М.В.Гоголя – ботанічна пам'ятка природи (1970). Чотирирядні насадження липи 1903 р. Розташований на вул. Гоголя. Площа 1,5 га». А чи знаєте ви, що бульвар Гоголя після Великої Вітчизняної війни планували зробити вдвічі більшим?

В архіві головного архітектора Полтави зберігається частково реалізований «Проект реконструкції вулиці Гоголя в Полтаві», датований 1947 роком. Пояснювальна записка до проекту планування бульвару Гоголя написана від руки чорнилом на… вирваних сторінках з якоїсь книги: такі були часи. Попри деякі складнощі, текст розібрати можна: «Серед завдань планування реконструкції бульвару Гоголя – продовжити його на ділянку від вулиці Леніна до вулиці Жовтневої, користуючись можливістю розширення вулиці Гоголя в цьому кварталі. Стару частину бульвару залишаємо в існуючих межах. Нову частину зробимо по ширині таку ж, вона стане продовженням старої частини. На місці входу в бульвар з вулиці Леніна будуть створені розподільні майданчики, щоб внести різноманіття в монотонність цієї вулиці. Згодом по обидва боки вулиці облаштуються зупинки міського транспорту. На майданчиках, з деяким відступом від червоної лінії, спроектувати два кіоски в стилі ампір висотою 3,60 м та шириною 1,75 м. На кутах їх оздобити пілястрами, вікна виходять на вулицю Леніна. У кіосках продаватимуть напої, газети, морозиво тощо».

Після війни від старої огорожі бульвару Гоголя вціліли лише п’ять-шість стовпчиків, їх було й вирішено брати за орієнтир. Відстань між стовпчиками залишилася 3,28 м, висота стовпців – 1,1 м. Між ними металеві рамки з натягнутою хрестовиною розтяжкою. Це так мало бути за планом, але в 1948 році зробили простіше. Поставили огорожу з вертикальних металевих прутів висотою понад метр. Лише на початку 1970-х років, можливо при підготовці до відзначення святкування 800-річчя Полтави, огорожу навколо бульвару Гоголя поміняли на невисоку, естетичного вигляду. Її, власне, нині й можна бачити.
На фото 1963 року: на бульварі Гоголя б’ють струмені фонтану.
Ми зараз ведемо мову про стару частину бульвару, а на новій огорожі не встановили, хоча теж планували. А ще там мало бути стільки цікавого! Цитуємо далі «Проект реконструкції вулиці Гоголя в Полтаві»: «Дерева на новому бульварі посадити в чотири ряди в такому ж шаховому порядку, але щорічно підстригати їх у вигляді куль або кубів. Насадити кущів висотою, не вищою за огорожу, щоб не затіняти клумб по боках головної алеї. Для акцентування входів установити на стовпчиках фігурні вази, а на кутах огорожі – обеліски». До опису додавалися детальні плани й креслення намічених об’єктів.

План реалізації так званої нової частини бульвару Гоголя був виконаний частково. Після війни на площі, яку займав поліграфкомбінат, до початку 1950-х років проводили виставки досягнень народного господарства. У 1952 році визначилися, що тут у майбутньому буде збудований театр, тому бульвару довелося дещо поступатися місцем. Замість запланованих чотирьох рядів дерева посадили у два. На відрізку вулиці Гоголя від вулиці Жовтневої до перетину з вулицею Леніна пожертвували частиною дороги, яка мала проходити з боку театру, бо транспорт рухався б упритул під стінами будівлі. Зате діючий фонтан на бульварі збудували. Як били його струмені, можна побачити на знімку в фотоальбомі «Полтава» (Київ. Видавництво «Мистецтво». 1963 рік). Нині «новий бульвар Гоголя» – частина Театральної площі нашого міста.
Володимир Сулименко, 07.04.2014, 11:121598
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень