21 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Антибіотики при ГРВІ: допомогти не можна зашкодити

Осінні прохолодні вечори і ранки, а також досить свіжа денна погода вже дають перші результати: кількість хворих на ГРВІ стрімко зростає. Нежить, закладений ніс, біль у горлі – звичайні нині явища.

І якщо дуже багато дорослих переходжують хворобу на ногах, то дітей усе ж намагаються лікувати. А щоб процес проходив скоріше, температура спала і дитина одужала, лікарі часто приписують малечі антибіотики. Проте існує інша точка зору: лікувати антибіотиками гострі респіраторні інфекції не можна, оскільки спектр їхньої дії не поширюється на віруси.

Детальніше про це ми попросили розповісти головного ринолога України, професора, завідуючого кафедрою отоларингології Української медичної стоматологічної академії, академіка Міжнародної академії отоларингології, дійсного члена Української Академії наук, заслуженого діяча науки і техніки України Сергія Безшапочного.

– Сергію Борисовичу, не раз доводилося стикатися з ситуацією, коли маленькій дитині при ГРВІ педіатр приписував антибіотики широкого спектру дії. Проте той же Євген Комаровський, відомий український дитячий лікар, категорично виступає проти антибіотиків у період застуди. Поясніть, чим шкодять у цій ситуації антибіотики?
– У 99% усіх захворювань верхніх дихальних шляхів, а як правило, це гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), причиною стає безпосередньо вірус. Навіть студенту першого курсу медучилища відомо: проти вірусу антибіотик ніколи «не працює».

– Однак призначення антибіотика при застудах – далеко не поодиноке явище…
– У ситуації, коли від вірусу призначають антибіотики, найстрашніше те, що цей препарат «убиває» імунну систему людини. Коли ми (або діти) застуджуємося й у нас ГРВІ, то вживання антибіотика знімає імунний захист і не дає організму своїми силами впоратися з вірусом. Тим самим ми не допомагаємо, а ускладнюємо наш стан. Лікарі, особливо педіатри, котрим часто доводиться чути від обурених мам: «Як це так, у дитини висока температура і червоне горло, а антибіотики не приписали», або з метою перестрахуватися від ускладнень і призначають антибіотики «про всяк випадок». Я тут категоричний: подібне призначення препаратів – злочин. Замість того аби допомогти дитині впоратися з ГРВІ, вони погіршують її стан. Малечі ніколи не стане легше після антибіотиків при ГРВІ. Інша справа, якщо дитина хвора вже тиждень-півтора, у неї всередині хрипи, а вірусна інфекція проклала шлях бактеріальний. Тоді так, антибіотик просто життєво необхідний.

– Проте виходить, що, якщо не призначати антибіотик відразу, рано чи пізно все одно до того дійде?
– Усе починається з вірусу. Він руйнує слизову оболонку й дає можливість проникнути туди бактеріям. Це настає приблизно на сьомий день. Але! Тільки за умови відсутності ефективного противірусного лікування! Тож уже якщо дитина хворіє тиждень і більше і коли вже йде утворення гною, антибіотик необхідний.

Біда вживання антибіотиків не за призначенням полягає і в тому, що після прийому препарату виникає резистентність, тобто коли антибіотик призначають повторно, але вже «по ділу», він неефективний. І тут треба або збільшувати дозу, або виписувати антибіотик, на порядок сильніший. А це додатковий удар по ослабленому імунітету.

– Що ж тоді робити при ГРВІ, аби не допустити виникнення бактеріологічної інфекції?
– Лікувати слід антивірусними препаратами, які приписує лікар. Паралельно потрібно підвищувати імунітет, для цього теж є ліки, їх називають імуномодуляторами. Що саме використовувати під час лікування, знову ж таки вирішує ваш терапевт чи педіатр. Слід дуже багато пити теплих чаїв на травах, з медом. До речі, мед не можна розчиняти у рідині, температура якої вища 40 градусів, інакше він втратить усі свої цілющі якості. Тому вже краще пити чай з медом уприкуску.

Також пораджу в холодний період вживати багато свіжих цибулі й часнику, що є природними фітонцидами й укріплюють організм у протистоянні з вірусами. Ну і хорошою допомогою при застудних захворюваннях буде свіже сало! Рекомендую його вживати всім дорослим. Це джерело вітамінів і сили!
Оксана Ханас, 30.09.2014, 14:143417
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень