22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Телефонні шахраї знову активізувалися

Кількість шахрайств у кримінальній статистиці впевнено посідає друге місце після крадіжок й останнім часом продовжує зростати. Не останнє місце у їх переліку займає обдурювання людей по телефону. Схема відпрацьована до автоматизму: дзвінок, потім невідомий голос говорить, що син (брат, чоловік) потрапив у неприємну ситуацію і зараз у міліції. Щоб не порушували карної справи, можна вирішити це питання за певну суму, і називають спосіб передачі грошей.

Незважаючи на те що засоби масової інформації неодноразово повідомляли про подібні випадки, кількість потерпілих від того зменшується повільно. Багато хто з обдурених потім намагається шукати допомоги в правоохоронних органах.

Іноді шахраї натрапляють на тих, хто вже в курсі подібних історій. Що з цього виходить, нам розповіла жінка, яка мала стати черговою жертвою зловмисників.
– Я тільки вийшла з дому і поїхала на роботу, як раптом на мій телефон подзвонили, – розповідає полтавка Ольга Ш. – У слухавці почула чоловічий голос: «Мамо, я в міліції, у мене великі проблеми. Зараз дам мобільний слідчому, він скаже, що і як». Я відразу зрозуміла, що мене намагаються одурити, тим більше, зі своїм сином попрощалася кілька хвилин тому, він спокійно був собі вдома. Проте вирішила включитися у цю гру і паралельно спробувати повідомити про факт шахрайства у міліцію.

Жінка вдала з себе глибоко стурбовану і запитала у «слідчого», що ж сталося. Той розповів: сина затримали, бо він сильно побив якогось там громадянина. Щоб карну справу не відкрили, треба заплатити сім тисяч гривень. Ольга відповіла, що при собі має тільки п'ять тисяч.
– Добре, нехай буде вже стільки, – відповів незнайомий і почав розказувати, яким чином потрібно передати гроші. Навіть назвав номер картки, куди перерахувати кошти.

Жінка сказала, що вже біжить у банк, а сама зв'язалася з правоохоронцями і повідомила про інцидент, наголосила, що «тримає» шахраїв, і просила вжити якихось заходів, аби спробувати затримати чи хоча б вирахувати злодіїв.
– Мене перенаправили спочатку в інший райвідділ, а потім заявили, що спочатку потрібно приїхати у райвідділ і написати заяву, вказавши там номер, з якого телефонують, час тощо, – ділиться далі своєю історією жінка. – Тільки після цього правоохоронці б узялися за справу, інакше вони не мають права проводити слідчо-пошукові дії.

Далі полтавка спробувала зв'язатися зі службою безпеки банку, картку від якого мав при собі шахрай.
– Там мені оперативно цей номер не надали, – обурюється вона. – Тому коли наступного разу подзвонив невідомий і запитав, коли будуть гроші, я просто сказала, що зрозуміла його наміри.

Коли ж нарешті у банку надали номер служби, то виявилося, що картка вже не дійсна.
– Виходячи зі свого досвіду, закликаю всіх людей: якщо вам телефонують і розповідають про те, що хтось із рідних у щось вплутався і потрібно його «викупити», чи просять назвати номер картки або інші дані, не піддавайтеся паніці. Спочатку передзвоніть тим, хто, за словами невідомих, зараз перебуває в міліції, та подумайте, де вони можуть бути у цей час (на лекціях, у лікаря тощо). Не чекайте, що потім хтось вам допоможе, захистіть себе насамперед самі і не ведіться на провокації телефонних шахраїв.

Юрій Сулаєв, начальник ВЗГ УМВС України у Полтавській області, говорить, що телефонні шахрайства набагато легше попередити, ніж потім їх розкривати.
– Найпоширеніші сценарії обдурювання по телефону не змінюються, але й надалі лишаються дієвими, – розповідає він. – Телефонують або нібито з лікарні й повідомляють, що родич мало не на операційному столі, і просять терміново перерахувати гроші на картку, аби закупити необхідні препарати. Інша ситуація: «сталося ДТП», родич «влетів» у велику суму, і потрібно щось робити. Ну а третій уже добре відомий варіант – «я у міліції». Суми для «вирішення проблеми» називають різні – від тисячі і навіть до 30 тисяч гривень. Як правило, спрацьовує ефект несподіваності, і люди перераховують гроші невідомим, а потім, виявивши, що їх просто обдурили, ідуть у міліцію.

За словами Юрія Сулаєва, розслідуванням таких правопорушень займається відділ кіберзлочинності. Уже неодноразово вдавалося знайти шахраїв і навіть декому з потерпілих компенсувати втрати.
– Слід бути дуже уважними, – пояснює Юрій Васильович. – Ніколи ні в якому разі не біжіть відразу перераховувати гроші, отримавши такий дзвінок. Як показує практика, ті, хто телефонують, іноді непогано знають, як і чим живе родина, які статки має. Дзвонять частіше за все з інших областей. Тому не варто «світити» у соцмережах свої доходи й покупки, розповідати детально про членів родини, їхні проблеми зі здоров'ям тощо. Це все може стати цінною інформацією для шахрая, на основі якої він і придумає як легенду, так і суму викупу.
Оксана Ханас, 11.11.2014, 10:472913
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень