24 травня 2019 • № 21 (1557)
Rss  

«Мертві не зраджують»

Це назва книги полтавського прозаїка Михайла Олефіренка, надрукована у видавницті "Полтавський літератор", презентація якої нещодавно відбулася у літературній вітальні ПОУНБ імені Івана Котляревського. До творчого доробку автора цього видання належать романи, повісті та короткі оповідання. Він пише українською та російською мовами. М. Олефіренко є лауреатом премій імені І. Котляревського, імені К. Гордієнка, імені Г. Квітки-Основ’яненка, імені П. Василенка, імені О.Масельського, журналу «Березіль» за кращу публікацію року. Як сказав Олефіренко на презентації книги: » Писати почав навчаючись у школі. Перший вірш – у 9 років. Мій батько писав вірші й я спробував українською… Ця епопея написана давно, ще за радянських часів, проте надрукував лише нині.»

Твір «Мертві не зраджують» входить до епопеї «Пора цвітіння терну». Ця епопея включає 7 романів: «Стожари», «Сьомий вітер», «Чорторий», «Мертві не зраджують», »Жорна», «Розталь», «Хуторяни». Дія епопеї починається у далеких 1870-х роках і завершується у 70- роках минулого століття. Ведуча заходу Галина Вовченко, провідний бібліотекар відділу соціокультурної діяльності, розповіла про епопею як королеву епосу, основу якої складає людина і історія. Галина Василівна навела приклад, що в українській енциклопедії взагалі названо лише три епопеї – романи «Артем Гармаш», «Сестри Ричинські» та «Прапороносці», бо це рідкісний жанр, доступний лише обдарованому письменнику. Студентам Полтавського національного педагогічного університету імені В. Короленка, які завітали на презентацію, було приємно це чути і їхні серця наповнювалися гордістю за земляка-письменника, адже не кожна область України має автора здатного на таке.

Головні події в романі «Мертві не зраджують» розгортаються в просторі хуторів Коломійцевого і Даценкового, що розташовані на теренах Полтавщини між Миргородом та Великою Багачкою. Треба додати, що М. Олефіренко родом з села Устивиця Великобагачанського району. Роман охоплює 30-ті та першу половину 40-х років. Перша частина роману «Сатанинська круговерть» - 1936-1941 рр., а друга «Мертві не зраджують» - про період радянсько-німецької війни. Війна та показана як велике випробування народу на справжність. У романі показана ворожість держави до української людини і в радянському , і в німецькому зразках, що є вперше у епопеї ХХ-ХХ! століть.

На заході Юрій Варченко, перший заступник директора Департаменту Інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, мовив:» Вихід книги «Мертві не зраджують» – це важлива подія в культурному і суспільно-політичному житті Полтавщини. Ця книга довго не могла побачити світ, вийшла за підтримки облдержадміністрації. Головне її покликання – пробудити у душах читачів почуття справедливості та прекрасного, навчити розрізняти добро і зло, а ще правильно ставитися до тих чи інших подій нашої історії. Юрій Миколайович порівняв у своєму виступі творчість двох письменників Анатолія Дімарова, яким зачитувався у шкільні роки, та Михайла Олефіренка, адже обоє писали про мешканців села. Він наголосив, що ця книга для студентів та школярів , щоб молодь зрозуміла що є держава Україна, чому потрібно їй служити до останнього подиху. Юрій Варченко вручив винуватцю події книгу про перебування Т. Шевченка на Полтавщині, що теж вийшла за сприяння цього департаменту. А Михайло Олефіренко розчулено зізнався, що з дитинства полюбляє читати Кобзаря і народився з ним в один день 9 березня.

Оксана Кравченко, 13.11.2014, 11:191047
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень