22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Полтавська медицина: стан, реформи, перспективи

Про актуальні питання діяльності закладів медицини міста читачам газети розповідає заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Світлана Порохня.

– Світлано Казимирівно, нині всі говорять про реформування первинної медичної допомоги. Які зміни відбулись у галузі охорони здоров’я міста?
– До поняття «первинна медична допомога» входять служби дільничних лікарів-терапевтів, лікарів-педіатрів і сімейних лікарів. У Полтаві вже понад десять років тривають заходи щодо впровадження надання первинної медико-санітарної допомоги на засадах загальної практики – сімейної медицини. На базі Української медичної стоматологічної академії проведено підготовку лікарів і медичних сестер за фахом загальна практика – сімейна медицина. Нині все доросле населення міста охоплене послугами сімейних лікарів. Для наближення медичної допомоги до кожної оселі створена розгалужена мережа закладів сімейної медицини. У віддалених мікрорайонах міста відрито амбулаторії сімейної медицини, у яких прийом ведуть сімейні лікарі та лікарі-педіатри, проводиться консультативний прийом вузькопрофільними фахівцями, діють денні стаціонари. Тобто люди похилого віку, матері з дітьми можуть дістати медичну допомогу, не витрачаючи часу на поїздки містом. Цю роботу схвально оцінили жителі Полтави.

Враховуючи позитивний досвід попередніх років, із 1 січня 2013 року заклади сімейної медицини були об’єднані в Центри первинної медико-санітарної допомоги, які розташовані територіально в трьох районах міста. З жовтня поточного року, згідно з рішенням сесії Полтавської міської ради від 15 травня 2014 р., до складу Центрів первинної медико-санітарної допомоги ввійшла і дільнична педіатрична служба. Нині первинна медична допомога дітям і дорослим міста надається в 29 амбулаторіях, у складі яких 214 сімейних і педіатричних дільниць.

Це дасть змогу кожному полтавцю від народження бути під наглядом сімейного лікаря. При цьому всі дільничні лікарі-педіатри для зручності продовжують приймати пацієнтів у тих же приміщеннях дитячих поліклінік і амбулаторій, що й раніше.

Фахівці «вузької» патології, як і раніше, лишились у складі дитячих поліклінік і підпорядковані дитячій міській клінічній лікарні. Зважаючи на це, переважна більшість пацієнтів навіть не помітила змін у підпорядкуванні окремих лікарів.

– Останнім часом серед батьків, діти яких обслуговуються в дитячій поліклініці, розташованій на вулиці П. Юрченка, 1, ширяться чутки про її закриття та передачу приміщення іншій, не пов’язаній з охороною здоров’я, державній структурі.
– Я знаю про ці чутки. Справді, було кілька звернень у різні інстанції жителів Київського району, в яких стверджувалося, що найближчим часом органи виконавчої влади збираються передати будівлю дитячої поліклініки на вул. Юрченка, 1, для використання іншою державною організацією, а медичних працівників перевести в інші лікарні. З цього приводу одразу хочу сказати, що це повна нісенітниця. Питання закриття поліклініки та зміни призначення її приміщення, як немедичного закладу, виконавчим комітетом Полтавської міської ради не розглядалося і не планується на розгляд. Будь-яких пропозицій щодо цього до міськвиконкому не надходило.

За моїм дорученням головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 уже провів відповідну роз’яснювальну роботу серед персоналу поліклініки.

Дитяча поліклініка на вул. П.Юрченка,1, введена в експлуатацію у 2009 році. При її будівництві були враховані всі особливості лікувально-профілактичного закладу для дітей. У поліклініці обслуговуються понад 16 тисяч дітей, які проживають у Київському районі Полтави. У складі поліклініки функціонує цілий ряд потужних діагностичних і лікувальних служб, рентгенологічний кабінет, клінічна лабораторія, фізіотерапевтичне відділення та інші. У приміщенні дитячої поліклініки ведуть прийом вузькопрофільні фахівці та дільничні педіатри.

Цей медичний заклад є і лишається невід’ємною складовою забезпечення висококваліфікованої допомоги дітям нашого міста.

– Світлано Казимирівно, скажіть, будь ласка, що зроблено для галузі охорони здоров’я у поточному році та які проблемні питання хвилюють вас як профільного заступника міського голови в галузі охорони здоров’я?
– Головним завданням є збереження доступності медичної допомоги жителям міста, забезпечення малозахищених верств населення медичними препаратами, зміцнення матеріально-технічної бази лікарень, упровадження сучасних методів лікування та діагностики.

Частина приміщень, у яких розташовані лікарні, потребує поточного або капітального ремонтів, заміни систем водопостачання, ремонту дахів. На це в поточному році з міського бюджету виділено понад 2 млн грн, що дозволило своєчасно підготувати всі лікарні до опалювального сезону.

Для забезпечення якісної діагностики та лікування захворювань закуплено матеріалів і медичного обладнання на суму понад 1 млн грн. На пільгові медикаменти використано 1 млн 100 тис. грн, що більше ніж торік майже у 1,5 раза. На зубопротезування пільгових категорій населення поточного року використано 350 тис. грн.

У місті успішно реалізовується низка державних програм. Так, відповідно до програми «Цукровий діабет» усі хворі на цукровий діабет стовідсотково забезпечені інсуліном.

Сімейні лікарі активно долучилися до реалізації завдань пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб із гіпертонічною хворобою. У 2014 році цій категорії жителів міста відшкодовано вартість ліків на суму більш як 1 мільйон гривень.

Дуже хотілося б, щоб цей проект був продовжений на загальнодержавному рівні і наступного року.

Проблемним питанням є проведення вакцинації населення. Багато дітей не дістали необхідних щеплень, що пов’язано з неритмічними централізованими поставками імунобіологічних препаратів. Сподіваюся, що ці питання будуть на рівні держави вирішені найближчим часом.

Не в останню чергу доступність медичної допомоги залежить від забезпечення лікувальних закладів автотранспортом. Однак, незважаючи на те, що у бюджеті міста кошти на придбання санітарних автомобілів для обслуговування викликів до населення є, придбати їх технічно неможливо через невідповідність норм законодавства сучасним реаліям.

– Які перспективи розвитку медичної галузі охорони здоров’я міста наступного року?
– По-перше, ми й надалі намагатимемося наблизити якісну медичну допомогу до кожного полтавця. Тому обов’язково плануємо розширювати мережу сімейних амбулаторій у віддалених районах. Розуміємо також, що головною складовою збереження здоров’я і життя людини є не лікування хвороби, а її профілактика, яка, в свою чергу, неможлива без сучасного діагностичного обладнання. Отже у планах продовження переоснащення міських лікарень сучасним медичним обладнанням.

Не можу не зупинитися окремо і на впровадженні сучасних медичних та інформаційних технологій. Кадрове підґрунтя у нас для цього вже є, як є і низка інших амбітних, у доброму значенні цього слова, планів.

Ми сподіваємося, що нове керівництво країни стабілізує найближчим часом економічно-політичне та суспільне життя, що сприятиме реалізації наших планів і задумів щодо збереження здоров’я полтавців.
за матеріалами прес-служби Полтавської міської ради, 24.11.2014, 12:562252
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень