22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Колишній учительський інститут став… житлофондом м’ясокомбінату

Від Полтавської загальноосвітньої школи №7, про яку вже розповідав «Ретро-погляд», бере початок вулиця Балакіна. До революції на колишній Фабрикантській містилися дві приватні ковбасні, невеличкий млин, майстерня з переробки ганчірок, пивниця, а в кінці – на глинищах – цегельня і міська різниця. Можливо, тому в 1930-х роках Полтавський м'ясокомбінат уподобав для своїх працівників на Балакіна, 10, затишний двоповерховий будиночок.

Ця споруда, зведена в ХІХ сторіччі, навіть залишила слід в історії нашого міста. Тут з 1914 по 1917 роки діяв Полтавський учительський інститут. Збереглася навіть меморіальна дошка, на якій з плином часу практично стерся напис. Вона свідчить, що тоді в інституті навчався видатний радянський педагог і письменник Антон Макаренко.

Полтавський м'ясокомбінат був створений у 1929 році. Нарощення темпів виробництва підприємства почалося з 1938 року, коли відбулася модернізація. Тоді за власні кошти м'ясокомбінат відремонтував будинок на Фабрикантській, 2 (така адреса була раніше). До речі, і під час німецької окупації завод не припиняв роботу, про що неодноразово свідчили наші читачі. У 1945 році на Полтавському м'ясокомбінаті відбулася міжобласна виставка худоби. Отже, життя вирувало, кошти були, а в газетах постійно давали оголошення про набір на роботу. Тому в 1946 році директор м'ясокомбінату Котерєв вирішив відбудувати для своїх працівників колишній будинок на Балакіна, спалений фашистськими загарбниками.

У той час Полтава лежала в руїнах. Відбудова проводилася тільки відновлювальна, перший типовий проект для житлового будівництва застосували у Кременчуці в 1945 році. Будинки за міський кошт відновлювали в центральній частині нашого міста, а підприємства – виходячи з їхнього матеріального стану.

У проекті відновлення житлового будинку на вісім квартир по вулиці Балакіна, 10, значиться: із конструкції споруди збереглися лише зовнішні цегляні стіни, частина внутрішніх стін і східці. Будівля без підвалу була обладнана печами, водопроводом і каналізацією з вигрібною ямою на подвір'ї. Колишній архітектурний вигляд фасадів може бути збережений у початковому вигляді, але можливі цільові пропозиції з покращення виразності, зазначав керівник архітектурної групи О.А.Шумілін.
На фото 1949 року: відновлений житловий будинок м'ясокомбінату на вулиці Балакіна, 10.
З восьми квартир половину зробили трикімнатними. В усіх були стінні шафи. Покрівля металева, опалення місцеве. Окрім того, облаштували подвір'я: збудували сарай на вісім відділень з погребами, туалет, створили дитячий майданчик, озеленили, а територію обнесли парканом. Вихід з будинку зробили на вулицю і в двір, пізніше з вулиці двері заклали цеглою.

Невеликий будинок хоча робили й на совість, але довго – через постійну зміну не тільки кошторису, а й постанов «Наркомбуду». Та ще й в останній момент заводчанам захотілося, щоб паркан звели «крутий» (офіційно називалося «підвищеної якості»), а навколо будинку був асфальтовий тротуар, кам'янка.

Зрештою 25 грудня 1949 року Державна комісія прийняла відновлений житловий будинок м'ясокомбінату в експлуатацію з оцінкою «Добре». Об'єм будівлі 2800 метрів кубічних, площа – 320 квадратних метрів. У наші дні споруда добудована, утримується в хорошому стані.
Володимир Сулименко, 24.11.2014, 15:331121
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень