16 липня 2019 • № 28 (1564)
Rss  

Презентація монографії у бібліотеці

Нещодавно у літературній вітальні ПОУНБ ім. І. П. Котляревського відбулася презентація наукового видання Віктора Ревегука «Полтавщина в огні української революції (1917 - 1921 рр.). Її видали в 2014 році за матеріальної підтримки Полтавської обласної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода». Зазвичай на Україні такі видання презентують у наукових колах, щоб фахівці змогли гідно оцінити роботу й автор почув поради істориків, критичні зауваження тих, хто володіє знаннями з цього питання.

Віктор Якович презентував свою монографію в бібліотеці для молоді, адже книга розрахована на учнів та студентів. Віктор Ревегук народився у 1938 р. в с. Малі Будища Гадяцького району Полтавської області. Він закінчив історико-філологічний факультет Полтавського тоді іще педагогічного інституту. Вчителював. А після захисту кандидатської дисертації у 1975 р. , доцент кафедри історії України ПНПУ імені В.Г. Короленка. Він автор 200 наукових праць з історії України та краєзнавства, в тому числі 10 монографій та 2-х підручників (у співавторстві). Слід додати, що предметом його наукових пошуків нині є історія Полтавщини першої половини ХХ ст.

У монографії «Полтавщина в огні української революції (1917-1921 рр.)» вперше узагальнено наукове дослідження подій, що відбувалися на теренах Полтавської губернії в добу української революції. Мова йде про національне відродження краю та про участь полтавців в боротьбі за свободу і незалежність на початку ХХ ст. Цю монографію Ревегук присвятив світлій пам`яті борців за волю України. У цьому науковому виданні - 11 розділів, до кожного є список використаної літератури. І дуже цікаві Додотки. Так у першому – Звернення штабу Полтавської армії (махновців, у другому – Листівка одного з повстанських загонів, які розповсюджувалися на Полтавщині влітку 1920 р., а в останньому - п`ятому – Наказ С. Петлюри (копія) вилучений при арешті учасників пирятинського підпілля в липні 1921 р.

У 11-му розділі йде мова про Українське національно-патріотичне підпілля. Це була одна з форм народного опору більшовикам. Розповідає автор про різні регіони нашого краю, наприклад, у с. Піски Засульської волості Лубенського повіту така організація нараховувала 30 людей. А Миргородське підпілля, у складі якого були міліціонери, гімназисти учні художньо-промислової школи, за офіційними даними – 19 людей, тоді як письменник Володимир Короленко стверджував, що 36 . Пише Ревегук і про те, що саме українська інтелігенція Полтави у травні 1920 р. стояла у витоків створення Першої підпільної антирадянської організації, яка отримала назву »Комітет звільнення України «. Фундаторами її були місцеві освітяни, насамперед директор української гімназії ім. І.П. Котляревського Іван Прийма – галичанин, який не зі своєї волі у 1915 р. оселився в Полтаві. Його називали професором, хоча він не був ним. Проте так на Галичині величали вчителів гімназії і так називали чоловіка в Полтаві. Віктор Ревегук наводить версії, хто міг би очолити цей комітет: Антін Сапар-Нельговський з Херсонщини, громадський діяч Михайло Токаревський, Михайло Гавриленко, що ховався під прізвищем «Шевченко» . Це був скульптор та мистецтвознавець, який створив у камені образ Кобзаря, а ще він добре відомий серед підпільників тим, що брав участь в повстанні проти гетьмана П. Скоропадського. У монографії науковця подано багато статистичних даних і фотодокументів.

Провела презентацію Ніна Климко, завідувач відділу обслуговування користувачів ПОУНБ ім.. І. П. Котляревського, а співробітники підготували книжкову виставку з наукових праць Віктора Ревегука.

Треба додати, що 11 листопада 2014 року презентація «Полтавщини в огні української революції (1917 – 1921 рр.)» вже відбулася в Миргороді. Свободівці планують до кінця місяця провести презентацію монографії і на Решетилівщині.
Оксана Кравченко, 27.11.2014, 11:581100
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень