24 травня 2019 • № 21 (1557)
Rss  

Нововведення для пенсіонерів

Урядова програма дій і соціальні орієнтири держбюджету 2015 року – соціально резонансне сьогодні питання. У всіх на слуху нововведення, які вводяться з 1 січня і торкнуться всіх та найболючіше вдарять по найбільш незахищених українцях.

Як тепер економитимуть на пенсіонерах та як і чим буде наповнюватися Пенсійний фонд, розповів начальник ГУ Пенсійного фонду України в Полтавській області Валерій Руденко.
– Я висловлюю позицію державного службовця, представника державного органу і вважаю, що державна позиція у цьому плані найбільш правильна і точна, – зазначає Валерій Костянтинович. – Є спекуляції на цій темі, у певних колах – політична заангажованість. Тому будемо говорити мовою простих цифр. Основний зміст нововведень і головне завдання, яке стоїть нині перед виконавчими органами, переді мною як головою Пенсійного фонду області, – забезпечити стабільність пенсійної сфери.

Його виконання залежить від багатьох факторів, насамперед від стану економіки, ринку праці, соціально-трудових відносин, рівня заробітної плати, платіжної дисципліни, рівня безробіття і так далі. Але в кінцевому рахунку все визначається двома основними показниками – рівня пенсійних гарантій і можливості їх фінансування. В області на сьогодні 461 тисяча пенсіонерів, з них 70% отримують свої виплати в розмірі не більше 1500 грн, 25% – у розмірі від 1,5 тис. грн до 3 тис. грн, і лише 5% – понад 3 тис. грн.

– Рівень пенсій далекий від бажаного, і ми цього ніколи не приховуємо, – говорить Валерій Руденко. – І це найбільше дратує людей, впадає у вічі, але 90% цього айсберга перебуває під водою, тобто рівень пенсій залежить не тільки від гарантій, а й від можливості їх фінансування. Якщо рівень пенсій далекий від бажаного, то ще дальший від бажаного рівень їх фінансування. Цифри говорять самі за себе: у нашій області на 461 тисячу пенсіонерів уже припадає всього-на-всього 409 тисяч найманих працівників, за рахунок яких і відбувається фінансування пенсійних виплат шляхом стягнення страхового внеску. Тобто пенсіонерів уже не просто трохи більше, а набагато більше. За минулий рік число найманих працівників скоротилося на 17 тисяч. Де вони ділися? Хтось утратив роботу, хтось пішов у «тінь», хтось виїхав за кордон. Сотні тисяч людей зараз невідомо де. Давайте порахуємо. У Полтавській області, за даними останнього перепису населення, було один мільйон 600 тисяч населення, зараз один мільйон 500 тисяч. З них 461 тисяча – пенсіонери, 409 тисяч – наймані працівники, разом і 900 тисяч не виходить. Відкидаємо 200 тисяч – діти, учнівська і молодь та студенти, які навчаються. Відкинемо 150 тисяч людей, зайнятих у сільськогосподарському секторі в особистих господарствах. Десь не менше 150–200 тисяч людей «зависають». Вони не значаться безробітними, яких у нас 20–23 тисячі. Де ця решта людей? Це великий контингент населення, не охоплений внесками. Фонд зарплати, з якого ми черпаємо надходження в Пенсійний фонд, торік зменшився на 5%. При цьому реальна заробітна плата, за офіційними даними управління економіки, зменшилася на 4,4%, а борги по її виплаті, навпаки, зросли аж на 86%. А якщо зарплата заборгована, то відповідно ми недоотримуємо внески у Пенсійний фонд, і таким чином звужується страхова база Пенсійного фонду, стримуються можливості подальшого підвищення пенсій, які б так хотілося підвищити. Більше того, їх необхідно підвищити, але можливостей для цього просто немає.

Щоб пенсії фінансувати і хоча б вчасно платити, в урядовій програмі дій передбачено ряд компенсаторів.

– Основна проблема Пенсійного фонду – дефіцит коштів. Ситуація з ними завжди була непростою за весь період незалежності, при будь-якій владі. Але нині вона набула ще більшої гостроти, бо додався ще й зовнішній фактор. У результаті ми маємо пряме оскудіння фінансових джерел, – пояснює Валерій Руденко. – Саме це й обумовило необхідність вжиття антикризових заходів по збалансуванню видатків і надходжень. Вони непопулярні, але вимушені. Дотримання цього балансу в урядовій програмі передбачено двома шляхами: за рахунок оптимізації пенсійних видатків і активізації надходжень.

Податок на пенсію

Відповідно до нововведень, не відбулося подальшого підвищення пенсійного віку і не введено обмеження виплати пенсій пенсіонерам, що працюють. Саме ці питання найбільше непокоїли полтавців напередодні ухвалення нового законодавства. Також не внесено жодних змін і до порядку обчислення нових пенсій на загальних підставах. Тому тим громадянам, які збираються на заслужений відпочинок у нинішньому 2015 році, хвилюватися не потрібно.

– З лютого ми розпочинаємо оподаткування всіх видів пенсій, які вважаються високими (хоча високими вони і не є), тобто тих, розміри яких перевищують три мінімальні заробітні плати (3654 грн), – пояснює Валерій Костянтинович. – Усі громадяни, котрі мають такі пенсії, розпочнуть платити новий податок в автоматичному режимі вже в лютому з відрахуванням суми податку за січень, оскільки на час його впровадження з 1 січня 2015 року відомості на виплату січневої пенсії вже були надруковані й перебували на відділеннях зв’язку чи в банківських установах. Це торкнеться 4% усіх пенсіонерів області – близько 20 тисяч осіб. Планується, що внаслідок податкових нововведень до Державного бюджету України тільки від полтавських пенсіонерів щомісяця буде надходити близько 1,7 млн грн такого податку.

Серед інших нововведень – відсутність можливості вийти на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку в разі звільнення працівника за скороченням штатів або за станом здоров’я, оскільки відповідні зміни внесені до законів України «Про зайнятість населення» та «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні».

Знижено до 60% заробітної плати і рівень призначення нових пенсій за спеціальними законами (народним депутатам України, суддям, прокурорсько-слідчим працівникам, науковцям, державним службовцям та іншим).

Певної економії в коштах (50 млн грн) за минулий рік досягнуто завдяки переходу пенсіонерів на виплату пенсій через банківські установи, послуги яких не оплачуються, на відміну від відділень зв’язку. На сьогодні понад половину пенсіонерів (56%) обслуговуються саме банками.

Виплати членам сімей військовослужбовців

Вивільнені та зекономлені кошти будуть спрямовані на виплату підвищених пенсій соціально вразливим категоріям громадян, зокрема членам сімей загиблих військовослужбовців (серед яких у зоні АТО),у пенсійному забезпеченні яких відбулися зміни з 1 січня 2015 року у зв’язку з доповненнями до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

– Нововведення передбачають, що членам сімей військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, які загинули чи померли при виконанні обов'язків військової служби, пенсії у зв'язку з втратою годувальника мають нараховуватися у розмірі 70% грошового забезпечення годувальника замість 40% чи 30%, як було передбачено до 1 січня 2015 року, – говорить начальник ГУ Пенсійного фонду України в Полтавській області. – Якщо ж на утриманні померлого перебували двоє і більше членів сім’ї, пенсія обчислюватиметься на рівні 90% грошового забезпечення, що розподілятиметься між ними рівними частками, але не менше ніж 40% на кожного непрацездатного члена сім’ї, незалежно від їх числа. Також одночасно з 1 січня 2015 року підвищено й мінімальний розмір такого виду пенсії з 949 грн до 1898 грн, тобто удвічі. Тим громадяни, які отримували пенсію по втраті годувальника, відповідні перерахунки проведено, і підвищені виплати їм виплачуються вже з січня. На ці виплати щомісяця буде спрямовуватися понад 2,8 млн грн додаткових коштів з Державного бюджету України. Проте багато з членів сімей загиблих чи померлих військовослужбовців станом на 1 січня 2015 року отримували інший вид пенсії в незначному розмірі (за віком, по інвалідності, вислузі років), маючи право перейти на пенсію по втраті годувальника в більшому розмірі. Тому саме цим громадянам необхідно особисто звернутися до органів Пенсійного фонду по отримання пенсії в разі втрати годувальника, розмір якої підвищено.

Пенсії переселенцям

У зв’язку з проведенням антитерористичної операції, на Полтавщину виїхало понад 11 тисяч переселенців-пенсіонерів з Донецької та Луганської областей. На виплату їхніх пенсій у минулому році було витрачено понад 110 млн грн.

Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 запроваджено реєстраційний облік цих осіб в органах праці та соціального захисту населення з видачею відповідної довідки, яка є підставою для продовження виплати пенсії на території Полтавської області.
– Нещодавно прийнятою урядовою постановою від 12.12.2014 року №715 термін подання такої довідки продовжено до 1 лютого 2015 року. Тому тим переселенцям, які не встигли зареєструватися, а їх в області налічується 2,8 тисячі осіб, необхідно прискорити цю процедуру, оскільки без її здійснення пенсія з 1 лютого 2015 року може не виплачуватися відповідно до вимог зазначеної постанови.

Індексації та перерахунки

У минулому 2014 році було отримано багато звернень з приводу механізму індексації пенсій та виплат ветеранам війни, чорнобильцям, дітям війни, військовослужбовцям.
– З цього приводу в законодавстві також відбулися відповідні зміни, які передбачають, що порядок цих виплат має бути вдосконалено на рівні Кабінету Міністрів України, виходячи з наявних можливостей Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду, – пояснює Валерій Руденко. – Також законодавством Кабінету Міністрів України надано право регулювати виплату надбавок і підвищень ветеранам і дітям війни, чорнобильцям різних категорій, виходячи з бюджетних можливостей. Поки що ці виплати залишаються незмінними, оскільки відповідних урядових рішень не приймалося.

Що стосується масових перерахунків пенсій, то їх Законом України «Про Державний бюджет України» заплановано провести наприкінці 2015 року, а саме з 1 грудня, коли відбудеться підвищення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з нинішніх 949 грн до 1074 грн, тобто на 125 грн. Статтею 8 цього закону затверджено підвищення й мінімальної заробітної плати з 1 грудня 2015 року з 1218 грн до 1378 грн (на 160 грн), показник якої використовується в окремих пенсійних нарахуваннях та при визначенні мінімального страхового внеску, сплата якого гарантує підтвердження страхового стажу.

Як наповнюватимуть Пенсійний фонд

Необхідний баланс пенсійних видатків і надходжень в області підтримується лише завдяки дотаціям із Держбюджету, яких у 2014 році отримано 2,3 млрд грн, тому вирішення фінансових проблем залишається пріоритетним завданням для всіх причетних до цього державних органів.
– Для наповнення бюджету Пенсійного фонду буде вжито всіх дієвих заходів щодо підвищення рівня виконавчої та платіжної дисципліни суб’єктів господарської діяльності й безумовного виконання ними зобов’язань у частині сплати єдиного внеску та інших платежів до Пенсійного фонду, – зазначає Валерій Руденко. – Інструментом для досягнення позитивних результатів у виконанні цієї роботи стала нова законодавча база з податкової, бюджетної та страхової реформ, запроваджена на виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України.

Рада дозволила жінкам виходити на пенсію у 55 років за наявності стажу

14 січня народні депутати проголосували за основу та в цілому законопроект №1086 «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (щодо вдосконалення пенсійного забезпечення)». Документом передбачено право жінкам виходити на пенсію в 55 років до 2022 року при наявності 30-річного стажу роботи та за умови звільнення з роботи. За відповідне рішення проголосували 256 народних депутатів.

«Цей закон дає можливість до 2022 року виходити на пенсію в 55 років при 30 роках стажу і при звільненні з роботи», – повідомив автор законопроекту депутат Юрій Шухевич.

Нагадаємо, 1 жовтня 2011 року набула чинності нова пенсійна реформа в Україні. Зміни в законі торкнулися виходу на пенсію жінок, пенсійний вік збільшився з 55 до 60 років і прирівнявся до пенсійного віку чоловіків.

Починаючи з 1 січня 2015 року жінки вже не можуть вийти на пенсію на загальних підставах раніше досягнення 57 років, а конкретний вік виходу на пенсію залежить від їхньої дати народження, зокрема:
- у віці 57 років можуть вийти на пенсію жінки, які народилися з 1.04.1958 по 30.09.1958;
- у віці 57 років шести місяців – які народилися з 1.10.1958 по 31.03.1959;
- у віці 58 років – народжені з 1.04.1959 по 30.09.1959;
- у віці 58 років шести місяців – з 1.10.1959 по 31.03.1960;
- у віці 59 років – з 1.04.1960 по 30.09.1960;
- у віці 59 років шести місяців – з 1.10.1960 по 31.03.1961;
- у віці 60 років – які народилися, починаючи з 1.04.1961.
Наталія Вісич, 22.01.2015, 15:051411
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень