24 травня 2019 • № 21 (1557)
Rss  

Ретро-вікторина «Знаю Полтаву». Літак та парашутна вишка в парку «Перемога»

Звичайно ж, парашутну вишку та літак «Дуглас», які були в парку «Перемога», відгадали всі. Запитання до вікторини поставив наш читач Віктор Форманчук, і, власне, кожен має змогу повторити такий приклад. У червні 1963 року він, курсант школи молодших командирів зв'язку (так званих «Червоних казарм»), зі своїм товаришем сфотографувалися на тлі літака й вишки. Це було під час зйомок у Полтаві італійського фільму «Вони йшли на Схід».

Тільки-но свіжий номер «Полтавського вісника» з'явився в продажу, як посипалися телефонні дзвінки, а потім підоспіли й листи...

Почнемо з парашутної вишки, про яку в пресі вдалося знайти єдину лаконічну згадку в «Зорі Полтавщини» за 10 травня 1959 року: «У Полтаві в парку «Перемога» збудовано парашутну вишку. На фото: член ДТСААФ учениця Полтавського будівельного технікуму Ольга Полякова стрибає з парашутом». Розташовувався цей атракціон поблизу більярдного клубу, пізніше в цьому приміщенні встановили дитячі ігрові автомати.

«Вишка стальної решітчастої конструкції зі східцевими маршами, що вели наверх. Використовувалася як оглядовий майданчик і для тренувальних стрибків з парашутами. Внизу було прибудоване приміщення із вхідними дверима», – написав полтавець Микола Дорошенко.

Про висоту вишки думки читачів різнилися. Вважають, що сягала вона від 20 до 60 метрів і видно було її здалеку. Одні згадували, що неподалік дітлахами ганяли м'яч, інші – що з вишки після 1966 року вже не стрибали – після того, як із кимось стався неприємний випадок. Єдина читачка – Людмила Ільїна – поділилася й враженнями від стрибка з парашута: «Будучи студенткою, а закінчила інститут у 1960 році, за прикладом моїх друзів наважилася стрибнути. Парашут розкрився, але до землі… не долетіла, не вистачило моєї ваги для приземлення. На потіху всім зависла метрів за п'ять до землі. Було багато сміху та порад… Приземляли мене вручну з допомогою лебідки».

З якої причини вишку демонтували, а головне коли, точно невідомо. Читачі називають «діапазон» з 1966 по 1968 роки. До речі, до війни в Полтаві також була подібна споруда в Корпусному парку. Про це згадували старожили і відома кіноакторка Клара Лучко, яка ще ученицею Полтавської школи №2 стрибала з цієї парашутної вишки.

У січні 1963 року в «ЗП» вийшла критична замітка К.Гнідаша: «Літак широко розкинув крила над майданом у парку «Перемога». Справжнісінький літак.

– Дядю, пустіть у літак, – просять діти директора парку т. Чернявського.
– Не можна, – чують у відповідь.

У літаку маленькі м'які крісла, є екран, опалення. З яким би задоволенням діти посиділи б тут і подивилися дитячий фільм. Але літак усі канікули простояв сумною ілюстрацією байдужості дирекції парку».

Військово-транспортний літак з цифрою «03» на борту в парку «Перемога», на думку більшості читачів, з'явився в 1960–1962 роках. Він був установлений на металеві опори, з обох боків до дверей підходили сходи. Головним вважався вхід по лівому борту. Літак, у якому діяв дитячий кінотеатр «Малятко», «дивився» в сторону атракціону «Ромашка».

Хоча біля атракціону стояла табличка з написом «Літак Лі-2», насправді це був американський «Дуглас» (він і став прототипом для радянської моделі). Візуально обидва літаки передусім різнила кількість лопатей на пропелерах: у Лі-2 – три лопаті, у «Дугласа» – чотири.

Найбільше захоплюючих історій про цей літак розповів читач Олег Литвиненко. Наприклад, останній, хто на ньому літав, був капітан Груша, на жаль, покійний уже. На цьому літаку в 1944 році рятували югославського лідера Йосипа Брос Тіто. Щоправда, у легендарній спецоперації «Хід конем», за історичними даними, брав участь екіпаж літака «Лі-2».

У Полтаві «американський гість» з'явився, скоріш за все, після операції «Френтік».

Простояв літак у парку «Перемога» до початку 1990-х, хоча мультфільмів тоді вже в ньому не показували. А потім за одну ніч… хутко зник. Ходили навіть чутки, що місцеві бізнесмени продали його колекціонеру зі Швеції за кілька тисяч доларів. Журналісти теж проводили свої розслідування, зокрема й популярне тоді видання «Молода громада». Так, у першому номері за 1994 рік газета опублікувала замітку, яку надіслав наш читач Юрій Гужва, «Куди полетів мільйон «зелених»?». У ній оприлюднена версія, що літак розпиляли на металобрухт на Полтавському турбомеханічному заводі. Чому журналісти так високо (мільйон доларів!) оцінили колишню бойову машину, невідомо.

Редакційна колегія, переглянувши всі відповіді, вирішила дати приз Людмилі Ільїній – за той хоробрий стрибок з парашутної вишки в парку «Перемога».


Тепер запитання до наступного, сьомого, етапу ретро-вікторини «Знаю Полтаву». Де і з ким зроблене це фото 2 червня 1968 року? Кого з людей ви тут упізнали?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 12.02.2015, 15:551765
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень