18 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

У День сміху наберуть чинності пенсійні обмеження і нововведення

Депутати Верховної Ради на позачерговому засіданні 2 березня приймали закони, необхідні для отримання Україною кредиту від МВФ. Серед них були й зміни до закону про пенсійне забезпечення. Депутати п’ять разів намагалися їх прийняти і врешті після того, як прем'єр-міністр Арсеній Яценюк розвіяв «міфи» про пенсійну реформу, за законопроект віддали голоси 238 депутатів.

Закон №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» був підписаний Президентом і опублікований у газеті «Голос України» 12 березня 2015 р. Головні нововведення – обмеження пенсій працюючим пенсіонерам, запровадження суворіших вимог для новопризначених пільгових пенсій та пенсій за вислугу років. Докладніше про ці зміни розповідає начальник ГУ Пенсійного фонду України у Полтавській області Валерій Руденко.

– Хотілося б, щоб люди зрозуміли вимушеність цих заходів, їх об’єктивну необхідність, зумовлену ситуацією в державі, на яку, крім фінансових негативів, наклалися ще й геополітичні ризики. Коли практично, як у нашій області, так і в кожному регіоні держави склався вкрай негативний баланс трудових ресурсів і незайнятого населення, коли співвідношення пенсіонерів до працюючих має від’ємний показник – коефіцієнт менше одиниці, – говорить Валерій Костянтинович. – Наприклад, у Полтавській області на 467 тисяч пенсіонерів припадає 419 тисяч працюючих. Працюючих менше, ніж пенсіонерів, яких необхідно утримувати в солідарній пенсійній системі за рахунок відрахувань із фонду заробітної плати. Нині фонд заробітної плати, на жаль, не зростає, а зменшується, особливо відбулося зменшення в індустріально-промислових центрах нашої області, зокрема в Кременчуку, який навіть став дотаційним. Низка підприємств опинилась у тяжкому фінансовому становищі, маючи орієнтацію своєї продукції на зовнішній ринок – Крюківський вагонобудівний завод, Кременчуцький колісний завод, Кременчуцький сталеливарний завод, Кременчуцький автоскладальний завод і так далі. Відбувається скорочення кількості робочих місць, зменшується фонд заробітної плати, відповідно зменшуються і надходження до Пенсійного фонду. Унаслідок таких негараздів самофінансування в області знизилося до 49%, тобто менш ніж наполовину. Полтавщина забезпечує своєчасні виплати пенсій за рахунок коштів, які збираються з роботодавців нашої області. Решта – це дотації з державного бюджету. Щоб своєчасно платити пенсії, потрібно покривати дефіцит бюджету Пенсійного фонду. Звідси й такі непопулярні заходи, але вони дадуть змогу виплачувати пенсії вчасно всім.

Поки що всі ці пенсійні обмеження розраховані до 1 січня 2016 року. Звісно, якщо не буде ухвалено нового закону щодо продовження цих нововведень. Але для цього необхідно не тільки скорочувати пенсійні видатки, а й налагоджувати виробництво, ринки збуту, створювати додаткові робочі місця і боротися з тіньовим сектором економіки.

Обмеження для працюючих пенсіонерів

Характер обмежень у виплаті пенсій працюючим пенсіонерам залежатиме від конкретної роботи та займаної посади.

– Якщо людина працює на посадах, які дають право на призначення пенсії народного депутата, прокурорсько-слідчого працівника, судді, державного службовця та прирівняних до нього в пенсійному плані посадах (журналіста, працівника Нацбанку, судексперта, помічника-консультанта народного депутата України, посадової особи органу місцевого самоврядування тощо), будь-який вид пенсій у період цієї роботи не виплачуватиметься, – говорить Валерій Руденко. – Під час іншої роботи працюючий пенсіонер (за винятком працюючих пенсіонерів, які одержують пенсійні виплати за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») отримуватиме 85% призначеної пенсії, але не менше, ніж 150% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб – 1423,5 грн.

Тих працюючих пенсіонерів, які отримують пенсії до 1423,5 грн і працюють на звичайній роботі (таких 90%), обмеження не торкнуться.

Незалежно від розміру та виду отримуваної пенсії, у період будь-якої роботи пенсійні обмеження не стосуватимуться інвалідів І та ІІ груп усіх категорій, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій усіх категорій, членів сімей загиблих і померлих військовослужбовців, які перелічені в п.1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (не стосується дружин померлих інвалідів війни, учасників бойових дій та учасників війни, інших членів сімей, які на даний час мають відповідні статусні пільги).

– Якщо людина отримає групу інвалідності в травні або червні, ми відновимо їй пенсію державного службовця і вона надалі користуватиметься цими пільгами, – зазначає Валерій Костянтинович.

Обмеження у виплаті пенсій не торкнуться військовослужбовців, котрі проходять службу, осіб, які займають посади у силових відомствах, інших громадян, які беруть участь в АТО, охороні кордону, відбитті нападів і звільненні важливих об’єктів тощо; колишніх прокурорів і суддів, які на даний час працюють членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.

– Нещодавно в область надійшли відповідні інструкції щодо застосування нового закону, тому вже розпочата відповідна підготовча робота, – говорить Валерій Руденко. – Впорядкування виплати пенсій працюючим пенсіонерам буде проведено автоматично на підставі відповідної комп’ютерної програми, проте кожного працюючого потрібно буде виявити, а це складна робота. На сьогоднішній день у Полтавській області з 467 тисяч пенсіонерів понад 20% продовжують працювати. Проте ця не дуже приємна процедура торкнеться незначної їх кількості – лише 6%. Нам дуже важливо зараз оперативно мати інформацію про те, чи працює людина, яка отримує пенсію, чи звільнилася з роботи, щоб не було неправомірних відрахувань чи переплат. Потім фінансовий баланс буде досягнуто, переплати – скасовані, недоплати – компенсовані, але залишиться неприємний осад.

Пенсії науковцям

– Нововведення можуть зчинити справжній переворот у науковій сфері. Адже наукові звання – професорські, докторські – люди, як правило, отримують у немолодому віці. Але в науці досвід набагато важливіший, ніж економія державних коштів, – говорить Валерій Руденко. – Якщо позвільняються доктори, професори у всіх п’яти академіях області, ці заклади можуть навіть втратити статус наукових. Щоб цього уникнути, є певні особливості і щодо виплати окремих видів пенсій за деякими спеціальними законами, але вони не стосуються вищеперелічених пільгових категорій громадян.

Тож пенсії науковцям у період наукової роботи, державної служби (прирівняної в пенсійному плані роботи), роботи прокурорсько-слідчим працівником чи здійснення повноважень народного депутата України будуть виплачуватися в повному обсязі, але на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Якщо ж пенсіонер-науковець працює на іншій роботі, то в цьому разі він може отримувати вже наукову пенсію, проте її розмір буде обмежено на рівні 85% призначеної наукової пенсії, але не менше 150% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб – 1423,5 грн.

Пенсії за вислугу років

Для призначення пенсій за вислугу років багатьом категоріям громадян поетапно підвищать на 5 років раніше встановлений вік виходу на пенсію жінкам та поступово збільшать тривалість спеціального та загального стажу роботи.

Льотчикам цивільної авіації тривалість вислуги років для призначення пенсії незалежно від віку збільшується з 20 до 25 років жінкам і з 25 до 30 років чоловікам. Іншим пільговим категоріям працівників цивільної авіації (диспетчерам, інженерам, бортпровідникам та іншим) поетапно на 5 років підвищується як вік виходу на пенсію, так і тривалість загального стажу роботи.
Аналогічні зміни затверджені для призначення пенсій за вислугу років залізничникам, геологам, лісозаготівникам, портовим вантажникам, плавскладу морських і річкових суден.

Пенсії за вислугу років працівникам закладів освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення будуть призначатися при поступовому підвищенні тривалості спеціального стажу з 25 до 30 років упродовж наступних 10 років.

Одномоментно, починаючи з 1 квітня цього року, на 5 років збільшується тривалість вислуги років для призначення дострокових пенсій спортсменам (з 20 до 25 років) та артистам (до 35 років).

Пільгові пенсії

З 1 квітня 2015 року поетапно змінюється вік жінок, необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах.

Цей процес відбуватиметься поступово, упродовж 10 років – щороку на 6 місяців. Зазначена зміна є необхідністю узгодити пільговий пенсійний вік жінок із загальним пенсійним віком для жінок, який поетапно змінюється, починаючи з 1 жовтня 2011 року. Також поступово з 1 квітня 2015 р. збільшується на 5 років і тривалість загального стажу роботи, яка необхідна для призначення пільгових пенсій: за списком №1 – жінкам з 15 до 20 років, чоловікам з 20 до 25 років; за списком №2 – жінкам з 20 до 25 років, чоловікам з 25 до 30 років. При цьому необхідна тривалість пільгового стажу за списками №1 і №2 залишається без змін.

Чоловікам з числа трактористів-машиністів у сільгоспвиробництві поетапно збільшується тривалість загального стажу роботи з 25 до 30 років, при цьому 55-річний вік виходу на пенсію та тривалість пільгового стажу в 20 років залишаються незмінними для призначення дострокової пенсії.
Жінкам з числа трактористів-машиністів поступово впродовж 10 років збільшується на 5 років вік виходу на пільгову пенсію (з 50 до 55 років) та підвищується з 20 до 25 років тривалість загального стажу, яка необхідна для призначення даного виду пенсії.

В аналогічному порядку плавно збільшується вік виходу на пільгову пенсію дояркам, свинаркам, а також жінкам, які працюють на тютюнозбиранні та в текстильному виробництві. При цьому тривалість пільгового і загального стажу для призначення цих пенсій не зростає.

Поступове збільшення пенсійного віку на 5 років торкнеться і тих жінок, які працюють водіями міського пасажирського транспорту. У цієї категорії працівників (як у жінок, так і в чоловіків) поетапно зросте також і тривалість загального стажу на 5 років, яка необхідна для призначення пільгової пенсії.
Наталія Вісич, 19.03.2015, 14:512997
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень