15 липня 2019 • № 28 (1564)
Rss  

Чудотворна Горбанівська ікона Божої Матері

Горбанівська чудотворна ікона – одна з найвідоміших святинь Полтавщини. Окремі вчені виводять історію святині аж із Корсунської ікони, що була принесена з Корсуня в Київ Володимиром у 988 році. Нинішня святиня, вірогідно, копія того зображення.

1 квітня – два роки як упокоївся фундатор і будівничий храму в с. Горбанівка – Іван Матієшин
За переказами, чудотворна ікона була явлена в першій половині XVIII сторіччя на незаселеній і оточеній лісом території, де нині знаходиться село Горбанівка в передмісті Полтави, на місці відродженої в 2013 році й освяченої Святійшим Патріархом Київським і всієї України-Русі Філаретом церкви Різдва Пресвятої Богородиці. Козак Горбань, працюючи у полі, натрапив на образ. Під час покосу раптом коса вдарила об щось у високій траві й зламалась. Шрам від удару косою під правим оком Божої Матері на іконі лишився по сьогодні. За легендою, місце удару деякий час мироточило. Ці дані відомі зі слів горбанівського священика отця Василя Павловського.

Релігійна святиня збереглася дивом. На місці знахідки силами мирян і духовенства звели дерев'яний храм. Особливу роль у будівництві церкви відіграв козацький полковник Ілля Волковняков (якого після смерті було поховано разом із дружиною у цьому храмі). Відтоді ікона почала приваблювати мирян, адже відкрилися її цілющі властивості.

Коли було збудовано храм, на сьогодні достеменно не відомо, проте у 1734 році він уже існував, оскільки в дореволюційному єпархіальному архіві зберігалися метричні книги, датовані цим роком. У 1765 році поблизу церкви побудували дерев`яну дзвіницю. У 1818 році на місці старого храму, за дозволом єпископа Полтавського і Переяславського, пре-освященнійшого Мефодія та стараннями настоятеля, священияа Євтихія Павловського, постав новий, мурований храм Різдва Пресвятої Богородиці. Неподалік було віднайдено цілюще джерело.

Починаючи з 1850 року, щорічно 13 липня Горбанівська ікона в супроводі багатотисячного натовпу віруючих переносилася до Полтави і залишалася в місцевому Успенському соборі протягом 40 днів, тобто до 23 серпня, коли знову хресним ходом поверталася в Горбанівську церкву.

Під час панування радянської влади храм, де розміщувалася ікона, розділив участь багатьох тодішніх церков – був зруйнований. Водночас хресні ходи із чудотворною іконою це не спинило: вони продовжувалися, але в межах міста.

Нині ж для багатьох віруючих став рідним Горбанівський храм, відроджений саме на місці віднайдення чудотворної легендарної ікони. У серпні 2008 року розпочалася відбудова, зведення почав відомий політик, громадський діяч і бізнесмен Іван Матієшин. Безмірна вдячність церковної громади, що родина Івана Семеновича та Валентини Василівни Матієшиних допомогла в будівництві храму. Багато років горбанівська громада молилася про це, певно, що своїми молитвами вони випросили таких особливих меценатів.

Під час кожного приїзду до Полтави Іван Матієшин особисто інспектував хід будівельних робіт, продумував кожну деталь, аби храм був ошатним і величним. Тому саме на території цього храму він і знайшов у 2013 році свій останній спочинок, коли так раптово й трагічно пішов із життя.

Можна побудувати храм, а для громади залишитися чужим. Або просто давати гроші й не брати жодної дієвої участі. Натомість для Івана Семеновича і Валентини Василівни, а тепер і для сина Андрія, Горбанівський храм став частиною їхнього життя, а горбанівська громада прийняла їх дуже щиро.

Серце в Горбанівці сповнюється чимось особливим. Освячення Горбанівської церкви Різдва Пресвятої Богородиці Святійшим Патріархом Київським і всієї України-Руси Філаретом стало великим святом. Це величний храм у блакитних кольорах, який викликає душевне піднесення, трепет, можна зайти й напитися серцем цієї благості й краси.

У сам день освячення Горбанівський храм захопив своїм духовним станом багатьох людей, гостей, які приїхали, засвідчивши на всю Україну, що Полтавщина духовно відроджується.
Марія Бойко, 06.04.2015, 13:462167
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень