21 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Понівечили архітектуру, збільшили поверховість і... отримали догани

Подивіться на цей будинок-«сталінку» на старому фото, яке тримає рука. Упізнаєте, де стоїть ця оригінальна споруда? Вона і зараз ніби є, а ніби й немає! Адже від усієї тієї краси майже нічого не залишилося. На зворотній стороні фото, датованого 22 вересня 1953 року, був коротенький підпис: «Новий будинок на вулиці Сталіна». Чесно кажучи, довго його шукали, показували знімок знавцям, які констатували: «Красива будівля, скоріш за все, помилилися, це не Полтава». Але в Державному архіві Полтавської області помилок не буває. Допомогли викладачі архітектурного факультету Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка, які пояснили, що об'єкт надбудований.

Про житлові будинки пишемо нечасто, бо на відміну від громадських закладів вони мають скромнішу історію. Проте неможливо було оминути увагою факт знущання над архітектурою, тому розкажемо, як і для чого житловий будинок на Жовтневій, 22, змінили до невпізнанності.

Дата будівництва споруди невідома, але, судячи з первісного фасаду, це друга половина ХІХ сторіччя. Відголоски класицистичної архітектури простежуються у пропорціях вікон, рустованих входах та аркових завершеннях вікон другого поверху. Під час війни 1941–1945 років будинок, як і сусідні з ним, було спалено. Постало питання відбудови цього кварталу. На генплані кварталу вказано, що первісно планувалося відновити будинки №24 (на розі вулиць Жовтневої та Гоголя) і №20 (ріг Жовтневої і Комсомольської). Замість будинку №22 планувалося зведення «сталінки» з неокласичним портиком і воротами у двір. Утім цей проект не реалізували, і будинок № 22 (тоді №14-А) зберігся, але отримав суттєву зміну фасаду. Технічний проект на відбудову розробив Облпроект (автор архітектор В.С.Явніков), було змінено конфігурацію вікон першого поверху (про їхній первісний вигляд нагадують декоративні обрамлення), аркові завершення вікон другого поверху були закриті декоративними вставками із рельєфними композиціями з радянською символікою. Над балконами головний фасад отримав вигадливі фронтони у стилі сталінського необароко (на відміну від сталінського ампіру приклади цього напряму зустрічаються нечасто). По периметру даху були влаштовані парапети із балясин і стовпчиків.
На фото 1953 року: новий будинок на вулиці Сталіна.
У трьох публікаціях номерів «Зорі Полтавщини» згадувався хід відбудови на Жовтневій, 14-А,як однієї з найочікуваніших споруд 1952 року.

В одній зі статей писалося так: «Значних успіхів домоглася перша дільниця обласного будтресту (виконроб тов. Бажул), яка за підсумками соціалістичного змагання отримала перехідний Червоний прапор. Бригада знаного штукатура Петра Недайборща завершує встановлення ліпних оздоблень фасаду будинку на Жовтневій, 14-А, разом з жіночою бригадою Ганни Глуп, яка закінчує штукатурку кімнат. Незважаючи на значний обсяг ліпних робіт, бригада Недайборща виконала норму на 130%». В іншому номері надруковане фото, де на оздобленні фронтону споруди два будівельники і підпис: «У червні буде зданий ще один двоповерховий будинок на Жовтневій, 14-А, на фото знаний штукатур Полтави Петро Недайборщ та стахановець Віктор Куц проводять побілку верхньої частини будинку».

Наприкінці 1950-х років почалася хвиля надбудов. Так, у Полтаві одними з перших «наростили» поверхи на відбудованих спорудах ХІХ – початку ХХ століть на Фрунзе, 12/26, Пушкіна, 27, Фрунзе, 65, Фрунзе, 38, та інші. А на початку 1960-х прийшла черга і до нашого двоповерхового будинку. Хоча потреби особливої не було, адже він гармонійно вписувався в ансамбль із сусідніми спорудами (відомі як колишні аптека та акцизне управління) такої ж поверховості. Це призвело до нівечення оригінальної архітектури будинку, щоправда, деяким керівникам за це перепало на горіхи.

У Державному архіві Полтавської області зберігається цікава справа від 13 жовтня 1964 року, а саме рішення виконавчого комітету Полтавської обласної ради «Про грубі порушення правил забудови, допущені при надбудові житлового будинку по вул. Жовтневій, 22». 31 березня 1964 року було прийняте рішення №201, згідно з яким Полтавський міськвиконком дозволив Полтавському тресту рибного господарства (керівник тов. Біблін) здійснити надбудову третього поверху житлового будинку на вулиці Жовтневій, 22. Передбачалося проведення робіт у літній період без відселення мешканців і з виготовленням проекту організації робіт, погодженим з міськкомунгоспом. Але після того, як посипалися скарги мешканців про нестерпні умови дальшого проживання, на об'єкт нагрянула перевірка. З'ясувалося, що тов. Біблін розпочав роботи самовільно (без залучення підрядної організації) господарчим способом, без достатньої кількості робочої сили і здійснення заходів по гарантуванню безпеки. Далі відповідно до тексту документа: «Головний архітектор Полтави тов. Вайнгорт знав, що забудова розпочата з порушенням законодавства, і не вжив заходів. Голова виконкому Полтавської міської ради тов. Петров, незважаючи на вказівку зверху, перекинув справу на заступника, який теж не вжив дійових заходів. Унаслідок таких дій склалися нестерпні умови для проживання мешканців та загрози руйнування будинку, тому виконком обласної ради депутатів трудящих виніс рішення: тов. Петрову оголосити догану, завідуючому міським комунальним господарством тов. Архипову та тов. Вайнгорту оголосити сувору догану і в разі повторення подібного звільнити з посади, тов. Бібліна притягти до партійної відповідальності. Доручити обласному прокурору тов. Дунець провести розслідування фактів грубих порушень правил забудови». Підпис: «Голова виконкому облради М. Оніпко».

Зрештою до Жовтневих свят 1964-го третій поверх нашвидкуруч добудували. Під час такої реконструкції розібрали фронтони та парапети, на балконних дверях зрізали ліпнину у вигляді арочного обрамлення, вигадливі балкони замінили на простенькі. Зате покращили житлове питання.
Квартири першого поверху, первісно не передбачені для магазинів, почали під них використовувати з 1990-х років.
Володимир Сулименко, 06.04.2015, 14:391542
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень