21 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Чи потрібно було розбирати «ідейні» входи у Жовтневий парк?

Яку споруду збираються зводити будівельники в центрі міста на фото 1939 року? – таким було запитання десятого етапу вік-торини «Знаю Полтаву». Перш ніж перейти до відповідей читачів, відзначимо унікальне довоєнне фото, яке публікується вперше. Завдяки фондам Полтавського краєзнавчого музею ім.Василя Кричевського ми змогли дізнатися, як же зводили… пілони при вході в Корпусний парк.

Запитання начебто і складне, адже на знімку навіть обрисів майбутнього об'єкта не видно, але з іншого боку просте, бо вдалині видніється «візитна картка Полтави» – монумент Слави.

Серед нечисленних неправильних відповідей читачів були здогадки, яку ж будівлю Круглої площі робочі реставрують: Кадетський корпус чи Будинок профспілок. Та все ж знавці Полтави, певне, читали книгу колишнього головного архітектора міста Лева Вайнгорта «Записки провінційного архітектора», де в розділі «Символи часу» все розкладено по полицях. Цитуємо: «Полтавці-старожили, напевно, пам'ятають, що з довоєнних часів і майже до 60-х років входи в Жовтневий парк були оформлені парними пілонами. Два – з боку так званого «центру» (тобто – якщо йти від кінотеатру ім.І.П.Котляревського і нинішнього міськ-виконкому) і два з протилежного боку. Мушу визнати, це була одна з моїх перших самостійних робіт у Полтаві. Пілони були виконані в дусі класицизму, з пілястрами, сильно розробленим карнизом і т.д. Загалом у дусі будівель, що стоять по колу Жовтневого парку. На фасадах пілонів були скульптури в стилі і техніці, відомій як «дівчина з веслом». Гіпсові фігури робітника, який підняв молоток над ковадлом та селянки зі снопом і неодмінним серпом. Це з парадної, так би мовити, сторони від «центру», а з протилежного – фігури льотчика і танкіста, які обидва з-під руки напружено вдивлялися в далечінь. Ідейна сторона композиції зрозуміла: перекличка поколінь. Пам'ятник героям Полтавської битви і герої «наших днів». А естетична сторона, як мені стало зрозуміло з часом, сумнівна. Мені пощастило. Я зумів сам усунути власну помилку. При реконструкції Круглої площі й Жовтневої вулиці на початку 60-х «ідейні» входи в Жовтневий парк були розібрані, і тепер перспективу Жовтневої вулиці замикає тільки велична колона пам'ятника Слави».

Чимало наших читачів вважають, що не потрібно було розбирати пілони, інші кажуть, що вони б руйнувалися, а тримати їх у належному стані – зайва морока владі. Деякі архітектори на боці Вайнгорта і стверджують, що так Корпусний парк став «відкритим», а пілони в стилі раннього класицизму не гармоніювали з Круглою площею, збудованою в стилі ампір.

Та все ж ці чудові входи в парк пережили війну, довелося лише реставрувати скульптури льотчика й танкіста. У багатьох полтавських родинах у фотоальбомах збереглися знімки відвідин Жовтневого парку з фотографуванням на фоні пілонів. Тож виступаємо з пропозицією: надішліть нам ці знімки (з поверненням), а ми присвятимо цьому окрему рубрику, як це було на Новий рік.

Щодо переможця, то ним стає дебютант вікторини Світлана Федорова, яка першою надіслала повну відповідь, тож наші вітання. А ще редакція вирішила відзначити піврічною передплатою на «Полтавський вісник» найактивнішу учасницю Оксану Панченко та її родину – вони надали дев'ять правильних відповідей. Нагадаємо читачам: кожна ваша участь враховується, активістів не забуваємо.

Тепер запитання до 11 етапу вікторини: на цьому постановочному фото полтавці з плакатами радіють польоту другої людини в космос. Де і коли зроблений цей знімок? Можливо, когось знаєте з цих робітників?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 09.04.2015, 14:551113
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень