19 травня 2019 • № 20 (1556)
Rss  

Великоднє світло душі

Слова «Хай лине увись передзвін Великодній, і писанка щедро оновить весь світ» стали девізом свята писанки, яке так полюбили полтавці. Обласне свято «Воскресни, писанко!», що проводилося дванадцятий рік поспіль у Великодній понеділок, - це яскрава і значима подія у мистецькому житті не тільки Карлівського району, а й усієї Полтавщини. Цьогоріч 13 квітня на це неповторне колоритне дійство зібралися митці та поціновувачі полтавського мистецтва у районному будинку культури. Цікаво, що на захід приїхали не лише представники майже з усіх районів краю, Харківщини, Краснограда, Києва, а й вперше і з далекого Пакістану.

«Cаме у ці святкові великодні дні ми по-новому відкриваємо для себе магію писанки. Для одних – це неодмінний атрибут святкового кошика, для інших – витвір мистецтва», - мовила Тетяна Обифіст, начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації, яка вела дійство. Нині, коли на Сході йде війна, – це ще сподівання на мирне майбутнє. Учасники свята вшанували пам'ять загиблих воїнів в АТО хвилиною мовчання. Мистецький фестиваль у Карлівці став справжнім святом єднання, виявом національної культури, котрий щороку збирає родинне коло близьких і друзів і бажаних гостей! Усіх учасників вернісажу народного мистецтва і гостей свята радо привітав міський голова Володимир Слєпцов , який до того ж 12 років тому був одним із ініціаторів започаткування писанкарського свята у Карлівці. Володимир Анатолійович пересипав свою розповідь цікавими історіями та повір`ями. Він віддав шану заслуженому майстру народної творчості Ігорю Ніколаєвському, якому Карлівка завдячує цьому святу. Ігор Олександрович – випускник Харківського педагогічного інституту ім. Г. С. Сковороди. Ніколаєвський з 4-х років почав малювати. Ігор Ніколаєвський створив неповторний карлівський розпис. Особливість розпису полягає у тому, що малюють не з центру, а навпіл, вздовж, проводячи кілька стебел, на яких і будується композиція, або з верхніх чи нижніх кутків. Ігор Олександрович розписав 5000 писанок, із них 500 авторських. Потрібно додати, Ігор Ніколаєвський викладав образотворче мистецтво у школі №4 та гімназії № 5. Ігор Олександрович любив вчитися і вчити, щедро ділився своїм досвідом і не бюоявся плекати таланти, здатні його перевершити. Сьогодні його справу продовжують учні та послідовники, яких він навчав у дитячій студії, що нині носить звання зразкової. Не забувати про вічне закликав благочинний Карлівського округу, протоієрей Віталій Ковалевський. Вперше на святі прозвучали пасхальні пісенні співи у виконанні учасників вокального ансамблю «Звучі Дочі» з м. Києва. Треба додати, що колективу вже 6 років і ним керує Ольга Водяницька.

Справді, свято, що поєднало в собі відродження писанкарства, фестиваль народних ремесел, численні майстер класи для дітвори і всіх бажаючих, ярмарок-продаж сувенірів та виставок народних умільців, можна назвати одним із символів воскресіння нашого народу. Потрібно додати, що Наталія Свиридюк провела унікальний майстер-клас - марафон по виготовленню ляльки-мотанки, який тривав впродовж усього свята. Крім писанки, яка тут виринала у найрізноманітніших іпостасях, на виставках були представлені українська вишивка (одяг, рушники), ляльки-мотанки, вироби з кераміки та бісеру, холодного фарфору та різьблені вироби, живописні картини тощо. Відрадно, що,є як завжди, однією з найчисленніших , найяскравіших і найоригінальніших була виставка юних мешканців Карлівщини, які представляли свої дитсадки, школи та позашкільні заклади. Тут, поряд із постійними учасниками, як Світлана Чорна , член НСХУ, та Ольга Шумна, Наталія Бондаренко, Софія Морєва, Віра Гордієвська,Тетяна Прокопенко – представниками обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи, творчість яких добра знають у Карлівці, було багато народних умільців, котрі вперше долучилися до свята. Як , наприклад, полтавка Тетяна Сурніна, котра привезла декоративні свічки, у формі яйця, хатинки, бджоли та скульптури закоханих та різноманітних вуликів. До речі, всі вони виготовлені з екологічного воску, бо рідний брат майстрині Юрій - пасічник у Зінькові. Серед різноманіття ляльок помітно вирізняються авторські ляльки Солоха та Домовички Олени Моргун із Краснограду.

Гостем свята став Полтавський національний педагогічний університет ім. В. Г. Короленка,який представив не лише гарні виставки студентів факультету технологій та дизайну, а й показав нову колекцію жіночого одягу Театру мод, під керівництвом доцента Тетяни Денисової. Автор колекції Юрій Матвєєв.

Тож цілий стосик подяк вручила Тетяна Обифіст, начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації всім учасникам фестивалю.

А завершальним акордом писанки стала концертна програма за участю місцевих самодіяльних артистів. До речі, на цьому святі багато колективів підтвердили свої звання. Це народний самодіяльний ансамбль «Горлиця» Лип`янськогоСБК, народний самодіяльний ансамбль «Маряно`чка» Мар`янівського СБК та народний самодіяльний ансамбль «Надія» Карлівського РБК, хор ветеранів війни і праці районного будинку культури та народний самодіяльний ансамбль «Мелодія» Карлівської дитячоїмузичної школи. А ще підтвердили звання зразкового самодіяльного хореографічного колдективу – «Радість» РБК, , «Світанок» Климівського СБК, «Веселка» Ланівського СБК та зразкова студія образотворчого мистецтва гімназії імені Ніни Герасименко.

Свято засвідчило, що у Карлівці потужно вписують духовну сторінку продовження народних традицій у вічну книгу століть, гуртуючи довкола себе митців, залюблених у творчість наших пращурів.

Оксана Кравченко, 14.04.2015, 15:19847
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень