24 травня 2019 • № 21 (1557)
Rss  

Андрій Новак: «В українській економіці немає проблем. Є величезна проблема з управлінням»

«Як підняти українську економіку» – таку книгу презентував полтавським студентам та висловив власне бачення розвитку України у вівторок кандидат економічних наук, голова Комітету економістів України та президент фонду «Альтернатива» Андрій Новак.

Це вже п'яте видання книжки з 2006 року, яка має попит, оскільки тема виведення нашої держави з кризи досі актуальна.
– Питання економіки прямо чи опосередковано стосуються майбутнього молоді, майбутнього нашого міста й держави, – сказала, відкриваючи зустріч економіста зі студентським активом міста, заступник міського голови Світлана Порохня.

Перші 24 роки з точки зору розвитку економіки ми фактично втратили, вважає Андрій Новак.
– Але це не означає, що не можемо вийти на рівень досить динамічного економічного розвитку. В українській економіці немає жодних проблем. Є величезна проблема з управлінням економікою, – говорить він. – Україна – найбагатша з країн Європи за ресурсами, але за рівнем життя ми посідаємо друге місце знизу. Після нас тільки Молдова. Але, враховуючи її тенденцію в економіці й нашу, приблизно за півтора року нас випередить і Молдова.

На думку економіста, подолати кризу можна щонайбільше за рік. І навіть війна не завадить розвитку, якщо обрати правильну модель управління.
– Економіка будь-якої країни працює на взаємодії трьох складових: виробництво, продаж, розподіл, – пояснює Андрій Яремович. – Перша функція – виробництво. Щоб економіка запрацювала, потрібно виробити продукт. Але нині переважна більшість українських підприємств перебуває в занедбаному стані. З кожним роком країна дедалі менше виробляє власної продукції. Натомість імпорт товарів збільшується.


У світі провідною формою виробництва вважається корпорація. До її складу входять підприємства, комбінати, що формують технологічну вертикаль виробництва товару. Вертикальні корпорації виконують головне завдання – зменшення собівартості. Кожна з них має власний науковий центр, куди запрошують науковців, які працюють над покращенням якості товарів.
– Якщо хочемо відновити функцію виробництва, нам в Україні треба проводити вертикальну корпоратизацію, – переконує економіст. – За моїми підрахунками, з тих підприємств, що нині є на території країни, можна сформувати Українську сотню виробників готових споживчих товарів. Приблизно 30 – у промисловому секторі, 30 – в аграрному, 30 – у секторі послуг і близько 10% – у hi-tech секторі. Це той мінімум, який ми можемо формувати вже зараз, якби була відповідна державна політика. Без цього ніякого розвитку ні виробництва, ні економіки в цілому не може бути.
Мало виробити продукт, його ще треба вигідно продати, але за місце на базарі, у супермаркеті чи торговельному центрі виробник на своїй рідній території ще має заплатити.

– Держава і споживач затиснули виробника з двох боків. Українці купують товар не так через його функціональні властивості, як через гучність бренду. Крім законодавчого доступу українського виробника до торгівлі, потрібно перетворювати наші торгові марки на бренди. Тому слід створити Національну маркетингову компанію, яка буде займатися просуванням вітчизняних товарів, – говорить економіст.

Зароблені кошти розподіляють за двома напрямами: приватний та державний. Із приватними грошима проблем немає, кожен українець намагається витратити свої кошти ефективно. З державними, що отримують у вигляді податків до бюджету, існують проблеми – відкати, нецільове використання тощо.
– Країн без корупції не існує. Навіть у Європі рівень нецільових витрат сягає 2–5 %. У нашій же бюджетній системі рівень корупції такий, що групка людей, яка прийшла до влади, визначає курс країни, – говорить експерт.

Розв’язання питання ускладнює те, що в Україні не працює механізм законів, аналітичних рекомендацій, кодексів.
– Міжнародні юристи називають нашу Конституцію однією з найкращих у світі, але вона також не працює, бо кожен трактує Конституцію по-своєму, – зазначає Андрій Новак.

Однак економіст стверджує, що рішення є. У своїй книзі «Як підняти економіку України» він пропонує на конституційному рівні затвердити модель, що не давала б змоги урядовцям різного кольору та політичної приналежності двояко трактувати закон. Новак радить ввести в Основний закон економічний розділ, що складатиметься з десяти конкретних макроекономічних параметрів.
– Цифри неможливо тлумачити двояко. Ці параметри уряд буде змушений виконувати в інтересах народу, а не окремої групи людей, – каже економіст. – Назву кілька з них. По-перше, це розподіл податків, реальна децентралізація. Станом на повний фінансовий 2013 рік, який уряд Азарова «відпрацював» і до чого довів країну, 80% податків ішло у центральний бюджет, а всім місцевим бюджетам – обласним, міським, сільським і селищним – залишали тільки 20%. Тепер дивимося Закон «Про державний бюджет на 2015 рік»: до центрального бюджету вже має надійти 82% податків і відповідно місцевим – 18%. Отак по факту нас децентралізують. Щоб надалі не залежати від примх урядовців, потрібно в Конституції записати: «У зведеному бюджеті країни не менше 50% податків залишається по місцю знаходження платників податків», тобто у місцевих бюджетах, де люди можуть проконтролювати їх використання. Стосовно курсу гривні: «Упродовж фінансового року коливання курсу національної грошової одиниці в будь-яку сторону – девальвація, ревальвація – не більше 2%. Дефіцит державного бюджету впродовж фінансового року – не більше 3% ВВП країни». Отаких десять параметрів макропоказників записати в еконономічний розділ Конституції – і в нас ситуація в економіці буде, як зараз у будь-якій цивілізованій країні.

Щоб внести подібні зміни в Основний закон, потрібна політична воля.
– У ній якраз і проблема. Тому вихід – на наступних парламентських виборах обирати депутатів не по їх шоу-виступах у Шустера, а по конкретних результатах і запропонованій економічній програмі. А далі – виконуєш найвищий законодавчий акт прямої дії – працюєш, не виконав завдання – відставка, – вважає Андрій Новак. – Модель цифрових параметрів, записаних у Конституції, допоможе якісно змінити чиновників.
Наталія Вісич, 24.04.2015, 15:03553
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень