20 травня 2019 • № 20 (1556)
Rss  

Польоту Титова в Полтаві теж раділи

Серед Великодніх свят якось непомітно розчинився День космонавтики. Тому в №15 «Полтавського вісника» про це свято ми вирішили нагадати хоча б у вікторині. На фото полтавські будівельники, які радісно зустріли подвиг Германа Титова. Потрібно було дати відповідь: де і коли зроблений цей знімок? Повідомити, якщо, можливо, когось упізнали зі знайомих.

Передусім варто пригадати, що другий космонавт Герман Титов полетів у космос 6-го, а приземлився 7 серпня 1961 року. Читачі скаржилися, що на знімку мало місця залишилося для визначення архітектури об’єкта. На жаль, фотограф тих часів не знав, що його світлина потрапить у ретро-вікторину. Була надія, що серед понад десятка людей хтось упізнає себе чи знайомого, але не спрацювало.

Поміркуймо разом, яку інформацію можна «витиснути» з цього фото. Скоріш за все, люди фотографуються на території дворової частини, будівля П-подібна, Т-подібна або кутова. Ця споруда – або ж якийсь навчальний заклад (школа, училище, технікум), або, можливо, цехи якогось заводу (що мало ймовірно). Будівельники ведуть роботи над частиною споруди ліворуч, адже вона заставлена риштуваннями. Судячи з великих вікон другого поверху це спортзал або актовий зал. Фотограф завітав до робітників приблизно в обідню перерву, бо літнє сонце вже в зеніті. Це видно з того, як люди мружаться, а також падає тінь від баштового крана на вікна (назвемо його так) спортзалу. Виходить, що наша споруда вік-нами спортзалу орієнтовно дивиться на південь, а фасад іншої (начебто як триповерхової частини) фасадом на схід.

Тепер залишається згадати, які об’єкти здавали в 1961 році. Серед таких Палац піонерів, кінотеатр «Колос», ЦУМ, а ще… школа №9.

Читачі робили припущення, що це школа №9 або школа №5, але ж архітектура цих будівель зі знімком не збігається, і головні фасади в обох споруд направлені на південний захід. Були версії, що це школа-інтернат №2, зведена в 1962 році, або ж спеціалізована школа-інтернат №1. Останній заклад хоча й відкритий у 1960 році, але проект цієї будівлі в подальшому використали при будівництві ще однієї школи в Полтаві, на тлі якої й радіють будівельники польоту Титова. Для правильної відповіді вкотре спрацював варіант самому походити й подивитися.
Ось що розповів переможець 11 етапу вік-торини «Знаю Полтаву» Віталій Волощенко: «Проїздив якось на роботу повз 11-ту школу,

замилувався видом дерев’яної церкви, а потім поглянув на споруду навчального закладу, і здалося, що схоже я бачив у газеті. Наступного дня, аби переконатися, узяв із собою примірник «ПВ» і зайшов на подвір’я школи, щоб подивитися на вікна спортзалу, які виходять чітко на південь. Порахував кількість вікон спортзалу, і навіть вихід на даху точно під п’ятим ліворуч вікном.

Звідки зроблене фото квітня 1978 року? Що це за місцевість Полтави і як вона змінилася з роками?
Приємно був вражений, що збіглося. На місці, де стоять на фото будівельники, нині шкільна їдальня. Можливо, її добудували пізніше».

Додамо, що напередодні Нового 1961 року «Зоря Полтавщини» повідомила: «Стало до ладу нове триповерхове приміщення школи №13 по вулиці Решетилівській. Школа побудована за таким проектом, як школа-інтернат, з потрібними кабінетами, спортивним залом, технічними майстернями, їдальнею». Отже, про здачу школи відзвітувались, а добудовували її ще протягом наступного року. Нині в цій будівлі ЗОШ №11.

Також нагадаємо, що продовжуємо приймати фотографії читачів з видами пілонів Корпусного (Жовтневого) парку. Розуміємо, що за святами не було коли переглянути сімейні альбоми, але ще хоча б кілька треба.

Запитання до наступного 12 етапу: звідки зроблене фото квітня 1978 року? Що це за місцевість Полтави і як вона змінилася з роками?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 28.04.2015, 15:51770
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень