20 травня 2019 • № 20 (1556)
Rss  

Книжчине новосілля можна справляти двічі

У квітні 2015 року Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека ім.І.П.Котляревського відзначила 120-річний ювілей, хоча з цією датою деякі полтавські ЗМІ встигли привітали заклад ще минулого року. Нічого дивного тут немає, адже путівники радянського періоду вказують рік заснування закладу як 1894-й. Але ж звідки взявся цьогорічний ювілей? Історія бібліотеки загальнодоступна, тож не будемо її копіювати, а зробимо короткий екскурс, додавши деякі маловідомі чи призабуті факти.

Перша бібліотека в Полтаві розміщувалася в одній із кімнат будинку Дворянського зібрання з 1830-х років. На початку 1894 року група полтавської інтелігенції й меценатів на чолі з учителем Інституту шляхетних дівчат Михайлом Базилевичем та агрономом Павлом Дубровським розробила статут Полтавської громадської бібліотеки.

Спершу бібліотека відкрилася 21 листопада 1894 року в будинку Дамського добродійного товариства, де діяла читальня, а в будинку Кандиби на Іванівській вулиці (тепер вулиця Гоголя), який мав сім світлих кімнат, – абонемент. Офіційна робота бібліотеки розпочалася 23 квітня (10 квітня за старим стилем) 1895 року. Ось чому заклад двічі вітали з ювілеєм. Така ж подвійна дата й у нинішньої споруди бібліотеки, але про це пізніше.

Заклад неодноразово змінював своє помешкання. Так, з 1902 по 1929 роки він діяв на першому поверсі Просвітницького будинку ім.М.В.Гоголя (нині Державний архів Полтавської області, вул. Пушкіна,18\24), з 1929 по 1941 роки – у приміщенні колишнього Земельного банку (нині аграрний коледж управління і права Полтавської державної академії, Першотравневий проспект, 10), з жовтня 1943 року відновив роботу в приміщенні школи №1 (нині – Полтавський міський багатопрофільний ліцей №1 ім. І.П. Котляревського, вул. Шевченка, 14).

У 1947 році бібліотеці передали двоповерхове цегляне приміщення на вулиці Шевченка,3. Тут вона містилася, а з часом тіснилася 45 років. Будівля з архітектурою кінця ХІХ – початку ХХ ст. доволі цікава. Фасад членовано рустованими пілонами на першому поверсі та доричними напівколонами на другому. Перший поверх вирішений у спокійних формах, другий має аркові вікна, що робить його більш урочистим. Загальна архітектура будинку неоренесансна. Вхід розташований збоку ліворуч, потім було улаштовано ще один вхід праворуч. Центральна частина акцентована двома трикутними фронтонами, об'єднаними у спільний аттиковий парапет із напівкруглим завершенням. Головною окрасою будівлі стало огородження балкона, виконане у ренесансних рослинних формах, уже трохи схожих на огорожі стилю модерн, який тільки-но з'явився. Первісно будівля була пофарбована у жовтий колір, після реставрації головного фасаду отримала глибокий червоний колір стін і білі архітектурні деталі, що робить її більш помітною.

У 1980-х роках абонемент обласної бібліотеки працював в окремому приміщенні на Першотравневому проспекті. Це була стара одноповерхова хатинка з низькими вікнами без такої необхідної деталі, як санвузол. Тому відвідувачі абонемента, яким «приспічило», поспішали в найближчий пункт у парку «Перемога».

З 1894 року Полтавська громадська бібліотека за час свого існування неодноразово змінювала назву. Це було в 1919, 1937, 1945, 1953, 1966 та 2008 роках. У 1949 році постановою Ради Міністрів УРСР бібліотеці присвоєно ім'я Івана Котляревського. Починаючи з 1946 року директорами закладу були Григорій Янбих, Євген Турчин, Валерій Загорулько (перший серед бібліотекарів області заслужений працівник культури) та Тетяна Зеленська (нинішній керівник).

У приміщенні бібліотеки на Шевченка,3, ставало затісно, тому в 1980-х почали зводити нову споруду, для якої навпроти площі Леніна зруйнували цілий квартал. З питанням, коли саме ПОУНБ ім.І.П.Котляревського розпочала роботу в новому приміщенні, розташованому за адресою вул.Леніна,17, теж не все так просто. В історії закладу зазначено, що це сталося 5 червня 1993 року. Проте таку важливу подію не згадує жодна обласна газета тих часів. Виходить, що входини були раніше? Дала підказку заступник директора з інформаційних технологій ПОУНБ ім.І.П.Котляревського Людмила Власенко, яка знайшла сценарій урочистостей, присвячених здачі будівлі в експлуатацію, датований груднем 1992 року. Тоді і в газетах усе знайшлося. «Полтавський вісник» 1–7 січня 1993 року писав: «Нову споруду обласної бібліотеки полтавці мали нагоду оглянути в передноворічний день 30 грудня. Начальник орендного підприємства «Житлобуд» М. Гнилосир вручив директору бібліотеки В.Загорульку символічний ключ. Плани у співробітників бібліотеки великі: необхідно обладнати нове приміщення сучасною технікою, задіяти в роботу електронний каталог, підготувати фонди. Будівельників, співробітників бібліотеки і всіх, хто прийшов на свято, привітали Дід Мороз і Снігуронька, професійні артисти й аматори та… Санта-Клаус. Квитки почесних читачів бібліо-теки одержали будівельники, а також обласні й міські керівники, які досить суттєво посприяли здачі цієї чудової новобудови, – М.Залудяк, А.Кукоба, І.Гопей».
На фото 1965 року: будівля за адресою вул. Шевченка, 3, у якій діяла обласна бібліотека. Нині тут страхова компанія та продуктовий магазин.
Тож книжчине новосілля можна справляти двічі: спочатку коли вона отримала житло, а потім – коли по неї прийшов читач.

Про архітектуру нової споруди бібліотеки та місце її розташування досі можна почути критичні висловлювання. Ми ж згадаємо тих людей, які долучилися до її створення. Газета «Молода громада» №1 1993 року писала: «Цього дня довго чекали і працівники книгозбірні, яка була у досить-таки плачевному стані, і книголюби. Бібліотека стане не тільки архітектурною окрасою міста, а й своєрідним духовним і культурним осередком. Проект розробили співробітники Полтавської філії Харківського проектного інституту «Укрміськ-будпроект», який очолює Б.М.Петтер. Головний архітектор проекту М.А.Матяш. Генеральний підрядник будівництва – орендне підприємство «Полтаважитлобуд», субпідрядні організації – орендне підприємство «Опоряджбуд», спец-управління «Сантехмонтаж», БУ-545, орендне підприємство «Електромонтаж», БУ-49, орендне підприємство «Спецбуд», Полтавська дільниця орендного Чернігівського міжобласного спеціалізованого науково-проектно-виробничого реставраційного управління».

Інтер'єр бібліотеки оформлений картинами заслужених художників України Миколи Підгорного та Володимира Колеснікова. Освоєння нового приміщення бібліотеки дало змогу збільшити щороку кількість читачів до 25 тисяч, видавати 400 тисяч примірників, 14 тисяч бібліографічних довідок. У будівлі розташована також Полтавська обласна бібліотека для дітей ім.Панаса Мирного.

Допомогу у створенні матеріалу надали журналіст, член НСЖУ Оксана Кравченко, заступник директора з інформаційних технологій ПОУНБ ім.І.П.Котляревського Людмила Власенко. Консультант – кандидат архітектури Артур Ароян.
Володимир Сулименко, 30.04.2015, 15:431125
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень