19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Олександр Мамай: Виховувати в дітях патріотизм треба на власному прикладі

Останні два роки Україна переживає доленосні для країни та її народу події, які чітко засвідчили життєву необхідність щодо активізації національно-патріотичного та військово-патріотичного виховання дітей та молоді. Бо саме це один із основних засобів консолідації української політичної нації. Про важливість виховання в прийдешньому поколінні патріотизму та завдання відповідних програм і заходів на рівні міста ми запитали у міського голови Олександра Мамая.

– Олександре Федоровичу, у місті діє програма патріотичного виховання дітей дошкільного віку та учнів. Які її основні напрямки?
– Питання патріотичного виховання актуальне для всіх країн і в усі часи. Для України ж сьогодні воно стоїть як ніколи гостро. Адже саме любов до Батьківщини і відданість їй – запорука розвитку держави в цілому.

Програма, яка діє в місті, має за мету створення такого освітнього середовища, яке дасть змогу виховати в дітях почуття гордості за своє місто, любові до нього, усвідомлення того, що саме від кожного з нас залежить розквіт Полтави, України.

Серед основних напрямків реалізації програми – формування в учнів громадянської позиції, поваги до традицій, звичаїв, історико-культурної спадщини рідного краю, утвердження шанобливого ставлення до державних символів, рідної мови, звичаїв та традицій нашого народу, формування у школярів високодуховних та загальнолюдських цінностей. Також програма передбачає об’єднання зусиль педагогічних колективів навчальних закладів, культури, засобів масової інформації, батьків, представників органів місцевого самоврядування, громадськості для розв'язання проблем патріотичного виховання дітей дошкільного віку та учнів Полтави.

Виконання програми передбачає величезну кількість заходів – починаючи з краєзнавчих екскурсій, зустрічей з ветеранами, творчих та екологічних фестивалей і завершуючи військово-спортивними заходами. Окрім того, міська влада завжди відкрита до пропозицій: ми підтримуємо багато відповідних проектів, з якими до нас звертаються громадські організації.

Загалом усе побудовано так, аби учні любили свою країну, розуміли необхідність дотримання конституційних та правових норм, володіли державною мовою, відчували власну причетність до майбутньої долі рідного краю як невід’ємної складової єдиної України.

– На вашу думку, кому належить головна роль у вихованні патріотизму в дитині – сім’ї чи все ж навчальним закладам?
– Знаєте, я переконаний, що найкращий спосіб прищеплювати дітям любов до Батьківщини полягає в тому, аби ця любов була у батьків. Тому нам, дорослим, передусім необхідно завжди бути тут прикладом для своїх дітей. Водночас неможливо вимагати від дітей любові до когось чи до чогось, якщо немає зворотного зв’язку. Тому наш обов’язок – батьків, навчальних і позашкільних закладів і, звичайно ж, влади – працювати в цьому напрямку злагоджено, пліч-о-пліч, створити для дітей такі умови життя, навчання й відпочинку, щоб любов до рідного краю і рідної держави зароджувалася і стверджувалася і в їхніх серцях, і в їхніх душах сама собою.

Звісно, починається відповідне виховання з родини. Утім не менш важливу роль у патріотичному вихованні дітей та учнівської молоді відіграє педагог, його особистий приклад, його погляди та практичні дії, що мають бути взірцем для наслідування. Якість виховного процесу напряму залежить від рівня підготовленості педагогів до кожного уроку й заходу, знання і вмілого врахування вікових та психологічних особливостей дітей, відвертості, емоційності, оптимізму та активної патріотичної позиції вчителя. Переконаний, що освітяни Полтави відповідають цим вимогам повністю.

Окрім того, завдання навчальних закладів – залучення батьків учнів (студентів, вихованців) до активної участі в навчально-виховному процесі, організації та проведенні позаурочних виховних заходів. Батьки мають стати не тільки гостями на заходах, не тільки спостерігачами за здобутками своїх дітей, а й безпосередньо впливати на формування молодого покоління своїм досвідом та своїм прикладом.

Окрему увагу слід приділити й волонтерській діяльність педагогів, учнів, батьків, яка через конкретну, практичну діяльність сприяє встановленню соціальних зв’язків, опануванню дітьми нових навичок, формуванню у них відповідальної патріотичної поведінки, моральних та духовних якостей, світогляду справжнього громадянина України. І якщо раніше діяльність волонтерських груп здійснювалася в основному в профілактичному, соціальному, природоохоронному напрямах, то реалії сьогодення визначили новий напрям волонтерської роботи – підтримка наших воїнів, допомога родинам, що були вимушені покинути свої домівки через бойові дії. Один з яскравих і приємних прикладів такої роботи – об’єднання тих же освітян у благодійному зборі коштів на потреби бійців АТО: долучилися всі – батьки і вчителі – коштами, діти – своєю творчістю, полтавці – купуючи дитячі роботи і тим самим роблячи свій внесок у добру справу.

– Олександре Федоровичу, діти і молодь – особлива для вас категорія, якою ви завжди опікуєтеся, і в спілкуванні говорите про любов до рідного краю, до рідного міста…
– Ми всі чудово розуміємо, що наші діти – це наше майбутнє. Вони – наша найбільша гордість і найбільша надія. Саме сьогоднішнім учням і студентам розбудовувати нашу країну, робити її справді демократичною і сильною. І від того, що ми «посіємо» в їхні голови й душі, залежить, що отримаємо згодом. І завжди варто пам’ятати, що не принципово, ким вони стануть – науковцями чи спортсменами, підуть шляхом творчості чи оберуть робітничу професію, головне, щоб кожен з них став справжньою Людиною і Громадянином своєї держави. Життя «розкидає» їх по всьому світу, адже українські спеціалісти завжди були і залишаються дуже затребуваними. Саме тому важливо, щоб кожен з них проніс через роки любов до рідної землі, до свого народу. Ще глибшим і гострішим це почуття має бути у тих, хто розбудовуватиме наше місто і країну, братиме безпосередню участь у її законодавчих і владних процесах. Адже лише любов до Батьківщини – запорука її розвитку й розквіту!

Микола Карнаух
Іван Мольченко, 15.05.2015, 14:432743
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень