24 травня 2019 • № 21 (1557)
Rss  

Виставка, яка змушує задуматися над минулим і сьогоденням

На відкритті виставки виступив архієпископ Полтавський і Кременчуцький УПЦ КП Федір.
7 травня у Духовно-культурному центрі ім. преподобного Паїсія Величковського при Свято-Успенському соборі УПЦ КП відкрилася виставка «Життя Полтави під час окупації», присвячена 70-річчю Перемоги.

Її назва говорить сама за себе, адже тут представлено документи, періодику та фотознімки періоду німецької окупації (також зроблені в нашому місті самими німцями).

Є навіть живопис.

– Наприклад, робота нашого полтавського художника Віктора Магденка «Спалена Полтава», – розповідає директор центру, організатор виставки Сергій Козлов. – Її цінність у тому, що вона фактично писалася з натури, адже художник був свідком подій вересня 1943 року, коли німці, відступаючи, палили наше місто. На виставці ви бачите не лише унікальні фотографії того часу, але й нагороди часів війни, інші раритети.

Але головна цінність – це все-таки знімки часів окупації, які розповідають про те, що являло собою тоді місто, як і чим жили полтавці, про події того часу… Тут і розбита на вулицях радянська техніка, і самі окупанти, і звичайні жителі та різні побутові сюжети. На багатьох фото можна побачити і самого… Адольфа Гітлера, який двічі був у Полтаві, адже тут розташовувався штаб групи армій «Південь». Автор багатьох знімків – німецький інженер Херберт Келлер, який працював тоді в нашому місті й попутно фіксував його життя.

– Після його смерті два альбоми з підписом «Полтава» випадково потрапили на очі Аліні Треніній, яка працює радником бургомістра міста Ляйнфельден-Ехтердінгер – побратима Полтави. І завдяки її старанням ці знімки й «повернулися» до нашого міста, – розповідає історик Олег Безверхній, який теж доклав зусиль до організації заходу.

Є тут і світлини, придбані в архіві фотодокументів прусської культурної спадщини, а спонсорами стали представники товариства воєнної історії Швеції.

Про історію окупації Полтави, про те, як жили в той період самі полтавці, розповів присутнім на відкритті виставки історик Віктор Ревегук.

– Загалом події Другої світової війни – це трагедія, яку ми маємо осмислювати й донині, робити висновки, але, як бачимо з подій, які й сьогодні відбуваються на Сході України, до цього людству ще далеко, – зазначив архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір. – Виставка вражає своєю документальністю й унікальними фотодокументами, які залишили нам пам'ять про ті трагічні історії нашого міста і країни в цілому.
Іван Мольченко, 15.05.2015, 15:40686
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень