23 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Ресторану «Літо» могло б виповнитися 50 років

Тематика 15 етапу ретро-вікторини «Знаю Полтаву» викликала високу активність наших читачів. Серед відповідей про місце розташування ресторану «Літо» були три варіанти, причому в кожному ви запевняли, що «без сумніву, заклад був саме там». Серед них: у парку «Перемога», у парку імені Дзержинського та при повороті на вулицю Сакко. Враховуючи, що на знімку 1966 року поблизу закладу не видно «орієнтирів», проаналізуємо те, що зберегли архіви.

Серед документів, у яких згадується ресторан «Літо» (а скоріш за все, це саме він), – виписка з «Протоколу засідання технічної ради Полтавського обласного відділу у справах будівництва та архітектури» від 4 листопада 1958 року. У ньому зазначено: «Проведений розгляд завдання на будівництво ресторану-кафе «Полтава-Південна» на 60 посадкових місць у Полтаві на вулиці Сакко. Проект складений Полтавським облпроектом, головний інженер – П.С.Мороз. Рекомендовані технологічні показники: будівельна кубатура 3186 м куб., площа забудови 770 м кв., кошторисна вартість близько 500 тисяч рублів». Проект прийняли з урахуванням зауважень санінспекції.

А ось згадка у газеті «Зоря Полтавщини» за червень 1965 року. У замітці «Чи готові ви до літа?» з таким запитанням кореспондент звернувся до працівників громадського харчування. Директор дорресторанів Ш.С.Сербіладзе дав таку відповідь: «1 червня поблизу річки «Ворскла», на місці кафетерію, відкриваємо ресторан «Літо» на сто місць. Тут квіти, нові красиві меблі, затишно. У фруктовому саду, де розташований ресторан, ми спорудили великий рибний басейн. На замовлення відвідувачів кухар приготує зі свіжої риби – карася чи дзеркального коропа – смачну страву…». Згадує респондент, що також біля «круга» на трасі Київ – Харків відкрили ресторан «Супутник» та буфет в аеропорту. Торговельні точки дорресторану щодоби обслуговували 40-45 тисяч чоловік. Виходячи з інформації «ЗП», ресторану «Літо» в цьому році мало б виповнитися 50 років.

Можливо, хто тримав у руках листівку 1966 року «Ресторан «Літо», то на її зворотному боці міг побачити емблему Міністерства торгівлі УРСР «Мережа Укрдорресторанів» (на фото).

Виходячи з цих архівних матеріалів, робимо висновок, що ресторан «Літо» був на початку вулиці Сакко неподалік річки Ворскла та площі Слави. Тому й підтвердженням стала переважна більшість відповідей наших читачів, з яких наведемо деякі цитати.

– У ресторані ціни «кусалися», тому заходив туди не кожен, але в 1966 році ми, коли здали екзамен, вирішили у «Літі» відзначити цю подію, – згадує Юрій Лавренко. – Набрали ситра, тістечок, морозива. Стояла літня пора, і в ресторані звичним явищем було, коли сюди в купальниках чи плавках заходили люди, які відпочивали неподалік на пляжі. Нині там продуктовий магазин, здається, теж «Літо».

– А я коли служив у Полтаві у Червоних казармах в 1960-х роках, то наші офіцери влаштовували саме в ресторані «Літо» проводи на пенсію. Дуже затишне місце. Останній раз був у цьому ресторані в 1985 році, – розповів Віктор Форманчук.

На фото 1958 року вид з місця роботи покрівельника. Окинемо поглядом перспективу однієї з вулиць центральної частини міста. Що за будинки видніються за спиною в робітника, яку відому споруду вдалині зводить баштовий кран?
– У спеку заклад зустрічав приємною прохолодою, на території росли дерева. Річка Ворскла тоді була більш повноводною, то вода доходила майже до терас ресторану. Запам’ятався дуже чемний і привітний персонал, – розповіла Валентина Коблицька. – Ресторан стояв при повороті на Сакко, був дерев’яний. Тильна сторона будівлі сіро-зеленого кольору, а фасад світліший. Востаннє бачила діючий ресторан у 1990-х.

Сім’я Новохатьків надіслала в редакцію лист, який цитуємо без змін: «Ресторан був розташований у районі Південного вокзалу на початку вулиці Сакко, поруч – міст через Ворсклу. Відкрив цей заклад грузин Сербіладзе (чули від батьків). Він був його власником, що дуже дивно на той час. Подейкували, що ця людина була мільйонером. Навколо ресторану ріс огороджений парканом великий садок, що виходив аж до річки. Також були теплиці, де вирощували овочі до столу ресторану. Столики стояли і на терасах. Відвідувачів було чимало, бо поруч річка та вокзал. Цей ресторан довго процвітав, поки не помер його власник. Потім там був кафетерій, магазин, а нині його зруйновано. Залишилися лише стіни без вікон і дверей…».

Серед переможців вікторини відзначимо душевний дзвінок і приємне спілкування з Валентиною Коблицькою та лист сім’ї Новохатьків.

Ваші розповіді про літні кафе теж беремо на замітку, можливо, це вийде окремим матеріалом. А тепер час складного, на нашу думку, запитання до наступного, 16-го, етапу вікторини «Знаю Полтаву». На фото 1958 року вид з місця роботи покрівельника. Окинемо поглядом перспективу однієї з вулиць центральної частини міста. Що за будинки видніються за спиною в робітника, яку відому споруду вдалині зводить баштовий кран?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 22.06.2015, 15:541245
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень