19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

1995–2015: що змінилось у найбільшій поліклініці Полтави?

На початку 90-х років за адресою вул. Залізна, 17, полтавці звикли бачити великий пустир зі стареньким приватним будинком. Мало хто тоді міг уявити собі, що за неповних два роки тут постане багатоповерхова будівля сучасної поліклініки. Про те, який шлях передував її відкриттю і чого колективу вдалося досягти до 20-ї річниці, кореспондент «ПВ» дізнавався у головного лікаря 4-ї міської поліклініки Леоніда Куроєдова та колективу закладу.

Крізь терни до новобудови

16 червня 1995 року відбулось урочисте відкриття нової поліклініки. Шлях до нього був справді не простим, а почався з того, що стара поліклініка (вул. Калініна, 36) уже просто не могла обслуговувати всіх, хто звертався по медичну допомогу.
– Ми довго розглядали питання будівництва, і тільки з приходом Анатолія Кукоби воно дуже швидко розв'язалося, – пригадує Леонід Федорович. – Він особисто патронував будівництво від початку до кінця, був на 99% планірок, тому споруду звели добре і швидко. На цьому місці тоді були пустир, болото і хата. Збереглося навіть фото з газети, де я стою посеред нього та обурююсь: мовляв, і тут нам треба зводити поліклініку? Але завдяки будівельникам територія змінилася до непізнанності.

Анатолій Кукоба сприяв не лише будівництву: із ним Леонід Федорович літав до Ізраїлю по нечувану розкіш для відкритої поліклініки того часу – комп'ютерний томограф. Разом із ним технопарк лікарні поповнили апаратами для УЗД. Однак не тільки минулими перемогами пишаються в поліклініці. Тутешня головна гордість – унікальна інформаційна система, яку створювали буквально по крихтах.

«Інші міста лише починають створювати щось подібне»

– Отут – усі наші лікарі, – показує очільник лікарні на рядки прізвищ і цифр на екрані комп'ютера. – Починаючи з реєстратури, у нас зараз усе комп'ютеризовано. Для кожного лікаря є тижневий графік. Візьмемо, наприклад, кардіолога: ми бачимо, скільки всього людей записалося до нього, сірим позначаються пацієнти, які прийом уже пройшли, зеленим – ті, котрі ще чекають.

Відстеження роботи лікарів, звісно, не єдина функція єдиної електронної системи, яка успішно працює тут із 2008 року. Створювати її починали з простого прототипу, який стежив за лікарняними та виписаними ліками для пільговиків. Перша функція виключала можливість підробки лікарняного, адже «заднім числом» зміни внести було неможливо, другу ж ввели для того, щоб зберегти бюджетні кошти і допомогти якомога більшій кількості пацієнтів. Досвід прижився, за словами лікарів, з того часу жодних позаштатних ситуацій ані з лікарняними, ані з неконтрольованою випискою таких препаратів не ставалося.

Поступово програму «озброїли» новими функціями, і тепер комп'ютерам підконтрольні майже всі процеси, що відбуваються в поліклініці та навіть в інших лікувальних закладах, пов'язаних із нею однією мережею:
– Нині в нашій базі даних є майже все населення Полтави. Збирали цю інформацію довго, та в процесі зрозуміли, що є проблема з переміщенням людей: почали з'являтися «двійники» – люди, які прописані за однією адресою, а фактично живуть за іншою, – розказує головний лікар. – Щоб змінити це, ми зробили ідентифікаційну картку: видаємо її кожному пацієнтові, на сьогодні таких уже близько десяти тисяч.

Електронна медична картка дає пацієнту чимало переваг: йому більше не потрібно вести довгі діалоги в реєстратурі, прийшовши на прийом, натомість працівниця лікарні за його карткою бачить усю потрібну інформацію. До того ж інформація в електронному вигляді захищена від втрати або використання третіми особами – окрім лікаря, вона нікому не доступна.

Записатися на прийом до спеціаліста із нею також значно простіше: сімейний лікар КЗ «ЦПМСД № 2», який має той же район обслуговування, може проводити запис пацієнта до фахівців усіх спеціальностей, минаючи реєстратуру. На талоні, який отримує пацієнт, окрім часу прийому, також вказана дата останнього онкоогляду та флюорографії – таким чином про необхідні медогляди забути не вийде. Про черги перед кабінетом, кажуть лікарі поліклініки, вони вже забули:
– Дійшло до того, що людина приходить раніше призначеної години, бачить, що в коридорі немає звичної черги, заскакує до кабінету і починає: «У вас же людей нема, чому ви мене не можете вперед пустити?». Спробуй пояснити, що через це зіб'ється увесь графік, передає слова колег Леонід Федорович.

Як полтавські медики осучаснили наказ МОЗ

Серед новацій поліклініки, з якими вона зустрічає 20-ту річницю, і новий підхід до виписування рецептів. Для пацієнтів поліклініки нерозбірливий лікарський почерк лишився в минулому – уже кілька років назви препаратів на бланки переносить комп'ютер.

Працює це так: за протоколом (стандартизованою інструкцією) лікування медик вибирає необхідні при недузі медикаменти, у той час як програма допомагає йому, підказуючи, на що у цього пацієнта є алергія і які супутні захворювання той має. Інформація про це береться з тієї ж таки електронної картки. Коли медик визначився – натискає кнопку, і рецепт роздруковується. Він ставить у ньому тільки підпис. Нині полтавська поліклініка єдина в Україні видає такі рецепти. Через цю новацію навіть уносили зміни до наказу МОЗ, адже згідно з ними рецепт мають виписувати кульковою або чорнильною ручкою – друкованих рецептів у ті часи не передбачали.

Без персоналу жодної системи не було б

Найбільша цінність поліклініки – медичний персонал, упевнений Леонід Куроєдов. Це дружний колектив справжніх професіоналів. Допомогу пацієнтам тут надають 86 лікарів, з яких 47 мають вищу кваліфікаційну категорію, 20 – першу та 123 медсестри, з них 72 з вищою категорією, 25 – із першою.

Про колектив він розповідає із задоволенням:
– До річниці варто згадати тих, завдяки чиїй роботі вдається працювати. Очолює поліклініку заступник головного лікаря з поліклінічної роботи Наталія Красько, медсестринським колективом керує старша медсестра поліклініки Тетяна Людмирська. Працюють у нас і позаштатні міські фахівці, тобто лікарі з найвищою кваліфікацією у своїй спеціальності. Це Галина Воронюк, Людмила Гіболенко, Світлана Іванченко, Ольга Коренєва, Валентина Кулакова, Володимир Миргородський, Галина Назарова, Валентина Яковенко. Особливо слід відзначити лікарів, які працюють у поліклініці з дня її відкриття та мають високий професійний рівень, користуються авторитетом як серед колег, так і пацієнтів. Це Іван Лисконіг, Ольга Шаталіна, Ігор Чернушенко, Ігор Єрошенко, Катерина Борисенко, Ганна Петько, Леонела Калашник, Ніна Левченко, Людмила Пальоха, Григорій Хавер, Костянтин Маркін, Тетяна Лук'яненко, Валентина Парасоцька.

Віддано служать людям і наші медсестри: Надія Оніпко, Валентина Тищенко, Ольга Волошина, Марія Соболєва, Вікторія Купріян, Людмила Шаповал, Олена Севастьянова, Лариса Петрушка, Ніна Дубина, Ніна Соловйова, Тамара Крупська.

У реєстратурі поліклініки працюють доброзичливі, компетентні медреєстратори Наталія Парамонова, Тамара Перцева, Алла Бабанська, Наталія Проскура, Тетяна Баклицька.

У планах – робота на довгі роки

Є в лікарів поліклініки й плани на майбутнє, серед них головний – створення єдиної корпоративної інформаційної мережі міста, у яку будуть включені всі медичні заклади:
– Якщо підключити до такої мережі швидку допомогу, то її лікарі перед виїздом матимуть змогу подивитись історію хвороби, і це не єдина можливість, – ділиться планами Наталія Красько, заступник головного лікаря з поліклінічної роботи.

Також, у майбутньому, медики планують перевести рецепти в повністю електронну форму, коли призначені ліки в аптеці можна буде отримати за власною електронною карткою, без зайвих папірців.
Сергій Лещенко, 22.06.2015, 16:263055
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень