21 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Вшанували землячку Марію Башкирцеву

Голова журі конкурсу, член НСХУ Світлана Чорна.

Учасниця конкурсу Ольга Шумна з колекцією бурштинових прикрас.

27 червня відбулося обласне культурно-мистецьке свято "Маріїна долина" у селі Черняківка Чутівського р-ну. Обласне культурно-мистецьке свято засноване 1995 р. з ініціативи наукового співробітника Чутівського районного краєзнавчого музею А. Шутя. З 2000 р. Набуло статусу обласного свята і проводиться щорічно в День молоді на західній околиці с. Черняківки Чутівського району Полтавської області. Цьогоріч воно мало свої особливості. По-перше, воно присвячене 157-й річниці від дня народження видатної землячки-художниці і письменниці Марії Башкірцевої. Дню Конституції України та Дню молоді. «Маріїна долина» є даниною вдячності талановитій землячці, живописні твори якої зберігаються в багатьох музеях планети. Нині воно проводиться вже дев'ятнадцятий раз. Колись обране першими організаторами свята місце і назване «Маріїною долиною» замість традиційної місцевої назви «Підошва третя», стало популярним серед населення й улюбленим. Захід проходив на підтримку 34 військовослужбовців, котрі мобілізовані до лав ЗС України з Черняківської сільської ради, а також збору коштів для жителя с. Василівки Костянтина Клепача, якого поранили під с. Авдіївка і він потребує протезування та подальшої реабілітації. По-друге,вперше проводилося в цетрі села у формі літери «П», де водночас проходив трьохгодинний концерт, за участі місцевих пісенних та танцювальних колективів, а також виставка-конкурс «Осяяні красою і талантом» творів жінок-художниць Полтавщини на приз імені Марії Башкирцевої.

Чутівська земля є одним з найчарівніших куточків України. Вона щиро і щедро дарує людям красу природи, безліч продуктів родючої ниви. Але найбільше Чутівщина славна яскраво обдарованими талантами: артистами, художниками, письменниками. 1 липня 1925 року в Чутовому народилася знаменита кіноактриса, народна артистка СРСР, жінка тисячоліття - Клара Лучко. Уродженцями краю є відомі актори: Мамонт Дальський та Доміан Козачківський. Та, мабуть, найяскравішою зорею серед розмаїття талановитих чутівців є Марія Костянтинівна Башкирцева, художниця, скульптор, письменниця, урожениця цього району, яка займалася творчістю в Парижі. Її дитячі роки минули в мальовничому селі, що притулилося до велетенського дубового гаю, історичній Черняківці. Тут, у сім'ї Бабаніних, власників навколишніх земель формувалася непересічна особистість Марії. Її талант розвивали численні вчителі та гувернери, найняті люблячим дідусем С. Бабаніним. Все це робилося з метою надання Марії (а всього було понад десять онуків) всебічної освіти. Вже живучи у Франції, Марія з теплотою згадує на перших сторінках знаменитого «Щоденника» рідну бабусю Юлію, що залишилася в Черняківці на вічний спочинок. Пізніше вона напише: «А справжня моя годувальниця в Черняківці». Цими словами Марія обезсмертила рідне село, згадавши його у своєму «Щоденнику», перекладеному і виданому десятками європейських та основних мов світу. Саме про це розповідала театралізована композиція «Життя як спалах», показана на цьому заході. Потрібно додати, що вже протягом 5 років роль Башкірцевої блискуче виконує Оля Заливча. Потішила вона глядачів і цього разу.

Треба додати, що найбільше митців було з Чутівського краю, завдяки зусиллям Ольги Бутенко, начальника відділу культури Чутівської РДА та Карлівщини, завдяки турботі Тетяни Обифіст, начальника відділу культури та туризму Карлівської РДА; а з обласного центру, завдяки роботі Мілени Майорової, завідуючої сектором комунальної установи Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи , до того ж секретаря конкурсу «Осяяні красою і талантом». На виставці представлено найрізноманітніші твори образотворчого та декоративно- ужиткового мистецтва, які спеціально до свята створили понад півсотні авторів. Судило конкурс авторитетне журі на чолі з метром образотворчого мистецтва Полтавщини Світланою Чорною, членом НСХУ. При підведенні підсумків, було приємно чути імена переможців конкурсу, яких оголосила Ніна Сорокіна, завідувач відділом цього центру, адже майже половина серед них - молодь (школярі та студенти). А ще цікавинкою свята стало те, що тут поряд із жінками брали участь і чоловіки з смт. Чутове, смт. Котельва та з м. Полтава.

Відкриття концертної програми.

Тепло привітали учасників та гостей дійства Сергій Апряткін. голова Чутівської РДА; Віктор Калаур, в. О. голови районної ради; Ірина Балибіна, член ради Полтавської територіальної організації партії «Сорлідларність» - «Блок Петра Порошенка», депутат обласної ради; Микола Штанько, Черняківський сільський голова та Андрій Река, народний депутат України.

Свято пройшло динамічно і красиво на високому рівні, у чому немала заслуга ведучої дійства Світлани Фисун, яка душевно і талановито не лише представляла учасників, й створила особливу ауру добра на обласному святі.

Сюди завітали люди з різних місцинок Полтавщини і високо оцінили працю учасників.

- Я щороку приїжджаю з чоловіком Миколою Олександровичем у Черняківку, - мовила Тамара Зінченко, мешканка села Водяне. - Прийдешнє свято особливе, бо проходить під час війни на Сході. На душі дуже тривожно , а такі заходи трішки відволікають людей від важких думок, дають нам змогу відпочити.

Оксана Кравченко, 30.06.2015, 12:321251
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень