22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Можливо, там і була церква, але, скоріш за все,  — ні

За час існування рубрики «Ретро-погляд» було висвітлено чимало тем, розказано про багато об’єктів. До деяких інколи доводиться повертатися, щоб розкрити тему з іншого ракурсу або знайшлися якісь нові цікаві подробиці.

Часто бувало, що після виходу чергового номера читачі телефонували й казали: «Ось про цей будинок люди таке розповідають, а ви не написали, це ж цікаво». На що ми відповідали: «Не маємо достовірних джерел підтвердження або сумніваємося». І, як правило, пізніше, коли знаходили в архівах дані, виявлялося, що здебільшого це були чутки. Лідером таких версій став балкон, на якому начебто виступав Гітлер під час візиту в Полтаву. За час існування рубрики назбиралося вже до десятка будинків, де, на думку читачів, «той самий балкончик».

Мета цієї публікації не розвінчування міфу, а скоріш за все, можливість донести інформацію, яку ми зібрали з різних архівних достовірних джерел. Мова піде про площу Леніна, на якій начебто колись була чи то церква, чи капличка. Ця легенда, яка з’явилася в 1990-х, якось із часом поступово забулася, але не так давно про «намолене місце» знову заговорили. Так що ж тоді було на площі Леніна?

Місцеві краєзнавці з тих, хто цікавився цим питанням, розповіли, що нинішня площа Леніна розташовувалася за межами оборонних валів Полтавської фортеці, тому її почали забудовувати лише на початку ХІХ ст. У Державному архіві Полтавської області зберігається справа Ф-1044, де міститься карта території навколо Петровської площі, датована 26 червня 1836 року. Площа тоді займала територію нинішніх Петровського та Сонячного парків. Таку територію не соромно назвати площею, а на нашій ділянці позначений один будинок. Варто звернути увагу, що на карті вказані всі найближчі шість церков (Соборна, Воскресенська, Стрітенська, Миколаївська, Георгіївська та Спаська). Можливо, церква на ділянці площі Леніна з’явилася пізніше?

– Пам’ятні книжки Полтавської губернії дають вичерпний перелік парафіяльних церков, які існували в Полтаві, – говорить краєзнавець Борис Тристанов, автор сайту histpol.pl.ua. – Оригінали цих документів є на моєму сайті, тож можете переконатися, що вказаний не тільки рік заснування церкви, а й місце її розташування. Після 1908 року церкви в Полтаві не будувались, а за радянських часів деякі знищувалися.
На фото 1944 року: коробки зруйнованих будинків на розі вулиць Леніна та Гагаріна, де нині зупинка транспорту «Краєзнавчий музей».
У 1900 році на розі вулиць Стрітенської (Комсомольської) і Ново-Петровської (Гагаріна) з’явилася будівля Товариства взаємного кредиту. Автор – архітектор Є.І.Ширшов. Фото цієї красивої споруди у стилі французького неоренесансу можна побачити на листівках початку ХХ ст. Специфічна форма куполу цієї споруди видніється на фото 1905 року «Урочисте відкриття Петровського парку в Полтаві», яка дійшла до наших часів з архіву архітектора Валерія Павленка. Панорамний знімок зроблений із вікна другого поверху будівлі Полтавського губернського земства (нині Полтавського краєзнавчого музею). На території площі імені Леніна видніються ще два будинки, і це не якісь халупи.

Кандидат архітектури Артур Ароян, переглянувши фото, зробив опис цих двох споруд: «Житловий будинок півтораповерховий – це чистий класицизм, зразкові петербурзькі проекти житлових будинків для губерній. Роки зведення – приблизно 1810–1840. Триповерховий будинок – у стилі європейського модерну. Бельгійський модерн або навіть французький ар-нуво. Зведений на початку ХХ сторіччя».

Відомо, що за радянської влади у будівлі Товариства взаємного кредиту була пошта, яку під час війни розбомбили. На аерофотозйомці «Люфтваффе» 1941 року на цьому місці видно забудований квартал, але найбільш промовисте фото 1944 року з архіву головного архітектора Полтави Лева Вайнгорта. На місці нинішньої зупинки транспорту «Краєзнавчий музей» розташовані зруйновані коробки двох будинків в усій колишній красі. Наприкінці 1940-х років було прийняте рішення територію розчистити для майбутньої площі імені Леніна.

Немає жодних заперечень щодо того, що площа імені Леніна потребує оновлення, реконструкції. А події останнього часу не залишають сумнівів, кому має бути присвячене оновлене місце. Сподіваємося, своє вагоме слово у справі увіковічення героїв нашого міста скаже громада. І цілком можливо, вирішить, що це буде церква, дорогу до якої подумки пройшов хтось із полтавців.

Консультанти – кандидат архітектури Артур Ароян, краєзнавець Борис Тристанов.
Використані матеріали Державного архіву Полтавської області та з архіву архітектора Валерія Павленка.
Володимир Сулименко, 30.06.2015, 16:181072
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень