25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Що робив Нікулін на даху полтавського будинку

Учитачів при першому побіжному погляді на фото до 16 етапу вікторини «Знаю Полтаву» виникало запитання: «А що робить Юрій Нікулін на даху полтавського будинку?». Покрівельник справді чимось схожий на відомого радянського кіноактора. Підпис до цього знімка 1958 року такий: «Колишній випускник школи фабрично-заводського навчання, а нині покрівельник обласного будівельного тресту комсомолець В.Донський, який 14 років працює на відновленні житлового фонду міста Полтава». Якщо робітник на фото комсомолець, то йому має бути не більше 28 років, а так відразу й не скажеш. А ще він у руках тримає два молотки, так, певно, потрібно для виробничого процесу. Тепер з’ясуємо, на даху якого ж будинку ударник праці.

Запитання було складне, але четверо читачів з ним, з деякими неточностями, впоралися. У запитанні була підказка, що за спиною робітника – одна з вулиць центральної частини міста. Дехто з полтавців прогулявся вулицями Жовтневою, Леніна, Гоголя, а на Котляревського знайшов те, що потрібно.

– «Підказкою» для нас стала будівля з правого боку фотографії (біля правого ліктя робітника), але ж вона і спантеличила, – пише Оксана Панченко. – Відразу здалося, що на ній видно високі аркові входи, а виявилося, що це аркові вікна на другому поверсі будівлі кооперативного технікуму на вулиці Леніна, 9/17. Довго не могли зрозуміти, чому цей будинок «не дивиться» ні на одну з вулиць, начебто він круглий чи стоїть боком. Виявилося, що у нього «зрізаний» кут».

– Будівля кооперативного технікуму збудована на межі ХІХ–ХХ ст. у модному на той час «цегляному» стилі, – розповідає кандидат архітектури Артур Ароян. – Він був одним із найпоширеніших напрямків еклектики та історизму, проте стилем його називати не зовсім правильно. Адже у такій цегляній манері зводилися абсолютно різні будівлі. Будинок кооперативного технікуму має ознаки ренесансної архітектури, що видно було у складних куполах (спалених під час війни), використанні колон та аркових вікон із рустуванням. Він був типовим прикладом громадсько-торговельного центру початку ХХ ст. Ці великі будинки замикалися у квартали за прикладами гостинних дворів. У Полтаві таких кварталів було три – від Жовтневої до Шевченка уздовж Котляревського та Гоголя. На першому поверсі мали магазини (про що свідчать фотографії тих часів), на другому – офісні приміщення та різноманітні розважальні заклади (театри, вар'єте, інколи кінотеатри). Відомо, що в цьому будинку був магазин Серафими Токарєвої. До речі, вікна та входи до магазинів закривалися полотняними маркізами для захисту від сонця, тому стіни першого поверху мали досить стриманий декор у порівнянні із другим.

Отже, за спиною покрівельника – перехрестя вулиць Котляревського та Леніна. По парній стороні вулиці Котляревського видніються будинки №18 та №16, житловий комплекс на Жовтневій, 27, та будинок на Жовтневій, 30/12, (колись Орловський банк).
– У той час на першому поверсі будинку на Котляревського, 18, працювало ательє мод першого розряду, – пише пенсіонер Сергій Зозуля. – За будинком на Котляревського, 16, – Піонерський провулок, на другому боці якого після війни, на місці підірваного казино, збудований житловий будинок із головним фасадом на вулицю Жовтневу (тодішня Сталіна). У недалекі часи на першому поверсі цієї будови працювали такі чудові магазини, як гастроном «Жовтень», «Мелодія» та «Холодок», коли то було...

На фото: Подію, яка відбулася 35 років тому в Полтаві, ви відразу впізнаєте. Звідки зроблене фото? Назвіть будинки, які видно за перспективою стадіону.
Біля відновленої на початку 1950-х споруди колишнього Орловського банку видніється баштовий кран. Більшість читачів визначили, що він працює на будівництві ЦУМу, який почали зводити в 1954-му, а здали в експлуатацію в 1961 році. Проте в Державному архіві Полтавської області ми (про всяк випадок) перевірили дані про сусідній будинок на Котляревського,11.

Річ у тому, що ЦУМ і цю будівлю зводили комплексно на замовлення однієї організації «Облпостачзбут». Триповерховий 12-квартирний житловий будинок Полтавського універмагу (типовий проект МК 12-1) розроблений проектною конторою «Укргіпрошахт», головний інженер проекту Каценельсон, у березні 1958 року. Призначався він для працівників універмагу, а з ЦУМом у будівель мала бути спільна котельня. Після тривалого розгляду в різних інспекціях проект затвердили 17 грудня 1958 року. А наш знімок датований серпнем 1958 року. Тож, скоріш за все, баштовий кран будує таки ЦУМ.

Переможцем 16 етапу вікторини «Знаю Полтаву» став Сергій Зозуля, який першим дав вичерпну відповідь, але вказав, що покрівельник працює на даху будинку Котляревського, 19, де нині банк, а з початку 1950-х діяв магазин «Промтовари». Будівельник же на сусідньому будинку на Котляревського, 21. Свідчення цього – цегляна кладка вентиляційного каналу на даху, яку видно праворуч на фото, та й будинок цей зводили саме в 1958 році.

Запитання до наступного 17 етапу вікторини «Знаю Полтаву». Подію, яка відбулася 35 років тому в Полтаві, ви відразу впізнаєте. Звідки зроблене фото? Назвіть будинки, які видно за перспективою стадіону.

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 02.07.2015, 15:231063
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень