18 січня 2019 • № 3 (1539)
Rss  

Він полетів, аби повернутися…

Пам'ятає його чи не кожен з нас – романтичного філософа, тонкого й багатогранного, аристократа духу, лицаря своєї Франції, того, хто любив троянду і подарував нам Маленького принца, – Антуана де Сент-Екзюпері.

Він народився 115 років тому в справжньому палаці в родині аристократів, та був не схожим на розніженого випестуваного синочка – його життя було пригодою й викликом, мандрівкою й захопленням! У 9-річному віці в його руках вибухнув винайдений ним самим двигун, проте Антуан не полишив ні винахідництва, ні любові до карколомних пригод – уже того ж року він уперше піднявся в небо й відтоді марив тільки цим неозорим простором. Юнаком замість архітектури він закінчив льотну школу, і його домівкою стало небо.

Людиною світу був цей надзвичайний чоловік – його не вабили палаци й рафінована еліта. Він просто хмелів від справжнього реального життя з усіма його карколомними обертами й фігурами вищого пілотажу. Літав, як дихав, а писав ще краще! Публіцистику, прозу, більше схожу на поезію за кількістю образів, метафор та підтекстів. Ми знаємо Антуана де Сент-Екзюпері як одного з найяскравіших письменників ХХ ст., а сам він вважав своїм головним покликанням долю пілота.

І ще одна риса цього генія, яка дуже актуальна в наш час. Коли розпочалася Друга світова війна, то Сент-Екзюпері вже був відомим на весь світ літератором, гордістю Франції, і нікому на думку не спало б дорікнути йому, якби він не пішов на фронт. Навпаки, його намагалися втримати від цього кроку, відмовити, врешті просто заборонити – та він просто-таки «корупційними схемами» завдяки знайомству з родиною Президента США Рузвельта домігся свого й знов піднявся в небо, хоча у свої 44 роки був занадто старий для військової авіації.

Він знов пішов у бій заради своєї країни – цей бій став останнім, та найбільший романтик планети ні за чим не жалкував: так він написав у записці перед останнім своїм бойовим вильотом. Тільки просив свою дружину в листі: «Зітчи мені плащ із твого кохання, Консуело, і жодна куля не зачепить мене!».

Це тільки декілька слів про видатну людину, а повну новелу цього надзвичайного життя презентував відвідувачам Полтавський музей авіації й космонавтики. У день ювілею відкрилася надзвичайно цікава експозиція, присвячена життю й діяльності Антуана де Сент-Екзюпері.
– Цікаво читати гарну книгу, – зазначив у своєму вітальному слові на презентації директор музею Андрій Пушкарьов, – та коли усвідомлюєш, що так пише колега-авіатор, який сам підіймав бойову машину в небо, то відкриваєш йому серце настіж!
Їх об'єднав Сент-Екзюпері.
Автором ідеї імпрези й самого відзначення цього ювілею став науковий співробітник музею, кандидат історичних наук Владлен Орлов, його захопливу розповідь про Сент-Екзюпері можна слухати, мов епічну поему, багато годин поспіль. А музейники запросили на честь ушанування літературного таланту ювіляра ще й когорту найромантичніших полтавських митців – поетес Олену Савченко (Лєнку Нєтлєнку) й Інну Снарську та авторів-виконавців Ігоря Нікітіна й подружжя Карпінських. І небо над головою під час дійства вияснилось і стало пронизливо високим, гадаю, таким, яким його бачив автор «Маленького принца».
Марія Бойко, 09.07.2015, 12:56546
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
<грудень