23 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Диплом золотого ґатунку отримала полтавка в Туркменістані

Туркменські жінки радо приймали представницю України.
Український павільйон.
Туркменістан – «східна казка» з незліченними скарбами, неозорим простором, де тонконогі коні біжать навздогін вітрам, красуні вбираються у вишукані візерунчасті тканини з шовку й бавовни, а ще там – багато газу, який туркмени вдало конвертують у досить високий рівень життя населення. Форма правління за фактом авторитарна – країна майже закрита для відвідування іноземців, та винятки роблять подорож туди ще цікавішою. Унікальна нагода представити Україну на міжнародній виставці, що проходила в рамках тижня культури Туркменістану, на запрошення посольства цієї країни випала полтавці Ірині Чмир. Культурно-освітній творчий центр «Артландія» жваво взявся до роботи – на підготовку експозиції залишалося не більше місяця. Усе вдалося, і павільйон України став магнітом як для представників іноземних делегацій, так і для тисяч простих відвідувачів культурного форуму.

Хоча сама подорож Ірині далася тяжко – незвичний клімат, неймовірна спека – уже першого ж дня, після церемонії відкриття, нашу представницю рятували туркменські лікарі. Та Ірина розуміла, що здаватися не має права, бо ж одна-єдина з України й усвідомлювала, що представляє не тільки власний колектив, не лише Полтаву й наш регіон, а й усю країну перед цілим світом, адже участь у цьому заході взяли представники майже всіх провідних країн, принаймні континенти були представлені всі.
Коні, бавовна, шовк, газ – скарби Туркменістану.
Грандіозний початок виставки відбувся у місті Туркменабаті, адміністративному центрі Лебапського велаята (область на сході країни), на площі урочистостей перед палацом «Рухиєт» («Духовність»), де зібралися творчі делегації з усіх регіонів країни, представники ЗМІ, численні гості й місцеві жителі. Тиждень культури за підтримки глави держави Гурбангули Бердимухамедова туркмени відзначають уже втретє, сподіваючись внести динаміку в розвиток національної культури, мистецтва й літератури, інтегрувати їх у глобальний культурний простір.

Побажання на згадку.
Туркменські гостинці - натомість Ірина пригощала короваєм і полтавським салом.
Організаторам удалося створити надзвичайно цікавий майданчик для діалогу світових культур, спілкування видалося неформальним і часом просто захопливим, причому в багатьох вимірах – гостям дали змогу побувати у провідних музеях, ознайомили з туристичними перлинами, запросили відвідати концерти й оперу, також відбулася серйозна розмова в рамках конференції, де поруч з представниками ООН і ЮНЕСКО слово мала й наша представниця Ірина Чмир. До України прикута увага всього світового співтовариства – це вкотре доводить те, з якою теплотою поставились до експозиції, запропонованої митцями культурно-освітнього творчого центру «Артландія».

А подивитися було на що! Український павільйон спровокував казуси: інтерв'ю представника Норвегії журналісти чомусь вирішили ілюструвати стендами з українською символікою. На запитання «Чому ж так?» відповіли, що це була найбільш вражаюча експозиція. А вразити полтавка старалась – перевантаження у літаку виявилося шаленим, зате й український павільйон тішив око колекціями вишиванок, рушників, куточком, присвяченим Тарасові Шевченку, де навіть був 100-літній гобелен з витканими рядками «Заповіту». Уподобали гості й колекцію писанок з храмами України Володимира Пащенка, колекцію дизайнерських костюмів «Феєрія льону» Юрія Матвєєва й Олени Гопей, виготовлених на факультеті технології та дизайну Полтавського національного педагогічного університету. Були тут і дизайнерські віночки, розписні скриньки, прикраси, тарелі, колекція живописних фантазійних образів української жінки. А ще були коровай і сало! Ірина Чмир розповідає, що нашу смакоту на дегустації розмітали за лічені хвилини. Зате й хлібосольність, гостинність, щедра душа й велике серце нашої країни відкрилися багатьом, хто не знав раніше, і пригадалися тим, хто у нас гостював чи навчався за молодих років.


Книга побажань української представниці списана сотнями зачарованих, захоплених, закоханих у нашу культуру й мистецтво відвідувачів і учасників виставки. Багато ще доведеться перекладати – туркменської мови Ірина ще не вивчила, але деякі фрази їй до серця вже припали.

Та що говорити, директора культурно-освітнього творчого центру «Артландія» в колі національних делегацій усі називали однаково: «Ірина-Україна»! І головне – за участь у цій мистецькій події світового масштабу українка отримала диплом золотого ґатунку, тож нас уже чекають за рік приїздити ще – з новими ідеями і талановитими учасниками.
Марія Бойко, 20.07.2015, 15:321245
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень