25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Свято «Здрастуй, вогонь Олімпіади-80!» фотограф побачив з висоти

Подію, яка була зображена на фотозавданні, читачі впізнали. Хоча відбулася вона 35 років тому, але в пам'яті багатьох залишилася назавжди.

У період з 19 липня по 3 серпня 1980 року в Москві відбулися ХХІІ Олімпійські ігри. До цього впродовж 30 днів тривала естафета олімпійського вогню. За цей час факелоносці пробігли майже п'ять тисяч кілометрів територією чотирьох країн: Греції, Болгарії, Румунії та Радянського Союзу. Сонячного теплого дня 12 липня 1980 року олімпійський вогонь пронесли територією Полтавської області, а ввечері він запалав у церемоніальній олімпійській чаші на стадіоні «Колос». На святі олімпійського вогню в Полтаві побували понад 35 тисяч людей. А скільки жителів області побачили естафету довжиною у 240 кілометрів, що пройшла дорогами Полтавщини!

Підготовка області та міста почалася більш ніж за рік до естафети. По ходу слідування вогню вздовж траси відремонтували всі паркани, на зупинках поставили туалети, усе причепурили. Стадіон «Колос» у Полтаві почали реконструювати ще з 1977 року. На ньому відбулося театралізовано-спортивне свято, що отримало назву «Здрастуй, вогонь Олімпіади-80!», на якому були задіяні близько десяти тисяч учасників.

На панорамному знімку свято якраз у самому розпалі. На зеленому газоні символ Олімпіади-80 – олімпійський Ведмедик – танцює в оточенні дитячих колективів. Тепер переходимо до першої частини запитання: звідки зроблене фото? Переважна більшість читачів вважає, що це одна з вишок з освітлювальної системи стадіону. Так це чи ні, може достовірно сказати лише сам відчайдуха-фотограф.

– На знімку видно частину східної трибуни (ліворуч у кадр не потрапила чаша з олімпійським вогнем) та частину південної трибуни, де праворуч теж за кадром табло та футбольні ворота. Це десь між 11 та 17 секторами, – доступно пояснив читач Василь Пономаренко. – Панно з зображенням символу Олімпіади-80 прикріплене на один із чотирьох освітлювальних пристроїв. На перший погляд здається, що із завданням упоратися просто, але панорама міста за ці роки дещо змінилася.

На фото різних років автомати з видачі хліба та ігрові автомати. У яких закладах Полтави вони були?
Назвати будинки, які видно за перспективою стадіону, вдалося далеко не всім читачам. Отже, за східною трибуною видніється шатровий дах чотириповерхової будівлі на вулиці Сковороди, 1/3, де розташований гуртожиток сільськогосподарського інституту (нині Полтавської державної аграрної академії). Присутність на знімку 1980 року дев'ятиповерхового гуртожитку педінституту деяких читачів здивувала: «Невже він тоді вже був?». Так, виходить був, його нинішня адреса: вулиця Козака, 10-А. За плакатом з олімпійським Мишком, скоріш за все, будинок на Козака, 10. Тепер переходимо до перспективи за південною трибуною. Праворуч – будівлі колишнього артучилища. Прохідна (вул. Сковороди, 1-В), далі навчальний корпус (нині житловий будинок на Сковороди, 2-А, який зазнав суттєвої перебудови) та казарма (вул. Сковороди, 2-Б), нині Полтавське міське управління УМВС України в Полтавській області.

Найбільше версій припало на будівлю класичних обрисів на горизонті. Читачі висували здогадки, що це Полтавська гімназія №6, одна з будівель Круглої площі і навіть старий корпус кондитерської фабрики. Насправді це частина споруди військового шпиталю (вул. Козака, 2), де колись була розміщена так звана Домова церква. За деревами видніється лише її четвертий поверх.

Найбільш близьким до правильної відповіді виявився наш постійний читач Сергій Криворотько, тож вітаємо його з перемогою.

У запитанні до наступного 18 етапу вікторини «Знаю Полтаву» продовжимо тему автоматів, за яку ми отримали чимало позитивних відгуків після виходу в рубриці «Ретро-погляд» у №28. На ваш розсуд пропонуємо два знімки різних часів. Фото 1963 року взято з фотоальбому «Полтава» видавництва «Мистецтво» (Київ), такий можна знайти в будь-якій бібліотеці. Підпис під фото, на якому зображена жінка біля автомата з видачі… хліба: «У місті багато таких продавців». Можливо, хтось пам'ятає, де така екзотика була? На іншому знімку 1980-х років у ряд під стіною стоять гральні автомати. Були вони в одному з об'єктів дозвілля, але це не парк «Перемога». А де саме? Цікаво було б дізнатися, які автомати, що були в Полтаві, вам запам'яталися.

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 22.07.2015, 12:47898
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень