25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Рослини на території музею-садиби Котляревського

На садибі Івана Петровича Котляревського вже багато років проводяться унікальні та безкоштовні екскурсії та відкриті уроки для молоді та студентів, як, наприклад, «Зелений світ навколо нас», «Дерева на території садиби Івана Котляревського», «Лікарські рослини на садибі І.П. Котляревського» та багато інших. Вони тривають протягом квітня-жовтня і всі бажаючі, за попереднім записом, зможуть їх відвідати. Сюди приходять цілими класами, групами.

- Музей-садибу було відкрито в 1969 році, проголошеному рішенням ЮНЕСКО роком Івана Котляревського, з нагоди 200-річного ювілею поета. Відтворення комплексу здійснювали за акварельним ескізом Т. Г. Шевченка (був тут у 1845 р.), на якому хату зображено від Ворскли на тлі Успенського собору; літографії художника Р. Мелліна, де будинок показано від воріт; за спогадами сучасників та за планом садиби 1837 р., знайденим у Полтавському обласному архіві. Реконструкцію здійснено архітектором В. М. Тертичним. – Так розпочинає урок Ганна Бокарева, науковий співробітник музею-садиби І. П. Котляревського, випускниця Полтавської державної сільськогосподарської академії, а нині - студентка ПНПУ ім. В. Г. Короленка.

На території музею багато рослин, котрі росли ще за часів Івана Петровича та тих, що популярні нині. Так, серед сучасних рослин тут добре почувається ехінацея. Вона допомагає при лікуванні простатиту, імпотенції, грибкових захворюваннях, сечостатевих органів, фригідності, безплідді, раку шлунка, багатьох інших хвороб та болячок. Ехінацея є потужним стимулятором центральної нервової системи, добрий радіопротектор. Використовують її для стимуляції імунної системи та кровотворення, при підвищеній радіації тощо. Про популярність цієї рослини у світі доводить і те, що біле населення Північної Америки називає ехінацею "швидким лікарем", нею успішно лікували опіки, рани, втамовували зубний біль, кашель, простуду, гонорею, хвороби шлунка, рятували при укусі змій. Препаратами з ехінацеї користуються 80% населення Німеччини, трохи менше - в Італії, Югославії. Ехінацея пурпурна відома в усьому світі як імуномодулятор природного походження, що стимулює клітинний імунітет.

Серед тих дерев, що росли на садибі письменника за його життя треба назвати яблуню.Яблука були улюбленим фруктом ще у стародавніх греків і римлян, вони символізували любов. Для стародавніх кельтів з'їсти яблуко означало отримати знання предків і, в результаті, безсмертя.Саме яблуко було мірою багатьох речей, і коли в середньовічній Європі з'являвся черговий заморський «фрукт», його насамперед порівнювали з яблуком: помідор, наприклад, удостоївся честі прозватися «золотим яблуком», а картопля — всього лише «чортовим». Яблуко брало участь у людській історії так несподівано, що подекуди ми про це навіть не підозрюємо. Наприклад, йому ми зобов'язані появою губної помади (до речі, її назва походить саме від французького pomme — «яблуко»): відомий кардинал Рішельє дуже любив запах стиглих яблук, і одного разу попросив аптекаря приготувати з них мазь для губ. Яблука чудово зміцнюють нашу імунну систему. А ще яблука джерело вітамінів: А, С, вітамінів групи В, пектин, а ще корисних мікроелементів: магнію, заліза, калію, марганцю. Яблука регулюють рівень цукру в нашій крові. Знижують рівень холестерину в крові. Яблука це прекрасний засіб як при анемії, так і для профілактики анемії. Корисні яблука для серця, знижують ризик розвитку серцевих захворювань. Яблука містять багато клітковини, тому корисні для роботи шлунково-кишкового тракту.

Не обійшлося на садибі і без соняшника — квітки сонця. Пізніше наші предки дізнались, що він ще й корисний, зараз з'явилися прекрасні декоративні соняшники. А ще тут «прописалися» і чорнобривці. Їх з давніх-давен українці висаджували біля своїх хатин. Речовини, які виділяють ці рослини, — фітонциди — заспокоюють нервову систему, тому їх саджали саме біля вікон. Новонароджених хлопчиків купали у відварі з чорнобривців, щоб росли сильними. А сьогодні ми знаємо, що це прекрасна лікарська рослина, сечогінний засіб, ліки для органів травлення. А також чорнобривці садять на дачній ділянці, та ще й у капусті, бо виявляється, речовини, які виділяють ці квіти, відлякують шкідників.

Під час екскурсії чи уроку можна почути багато легенд про квіти, що так гарно цвітуть на садибі класика української літератури. Ось одна з них про мальву - символ любові до рідної землі, до свого народу.

Давно те діялось. Важко жилося людям на нашій славній Україні. Багато ворогів зазіхало на її багаті землі. То кримчаки налітали, то поляки, то турки. Грабували, забирали в рабство, полювали за красунями, котрих згодом продавали. Люди боронилися, чим могли, хто вилами, хто сокирою. А сотник Грицько Кандиба шаблею захищав свою сім'ю. Та сили були нерівні.Порубали його вороги, накинули аркан на шию дружині і потягли за собою. Тільки доньці Мальві вдалося сховатися. Люди шанували дівчинку за те, що зналася на усякому зіллі і лікувала травами. Батько її ще змалечку навчив вояцькому ремеслу. Не один бусурман зазнав смерті від дівочої руки. Вродлива, горда Мальва наводила жах на ворогів. П'ять корів обіцяли тому, хто видасть її.Якось в осінню негоду прийшла обігрітися до козака Нагнибіди. Та запроданець виказав дівчину. Порубали її на шматки та й розкидали на всі боки. І розрослося чудове зілля, яке односельці називали Мальвою. А село, де росла і жила красуня, назвали Мальвині Граблі. Добре пам'ятали люди, як вона граблями вбивала бусурманів. На Україні не одне століття біля кожної хати ростуть мальви. Це пам'ять про сміливу і безстрашну дівчину, яка любила свій рідний край, свій народ і віддала за нього своє життя. Ці квіти росли колись і у Івана Петровича і квітнуть нині на його садибі, милуючи око полтавців та гостей міста.

Такі уроки та екскурсії на природі добре запам`ятовуються молодими людьми і не тільки, слугують підвищенню рослинницької культури, ознайомлюють з легендами та міфами українського народу, а ще навчають лікарським властивостям здавалося б на перший погляд звичайних рослин.

Оксана Кравченко, 23.07.2015, 13:01728
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень