26 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Про мандрівку Індією, що триває усе життя

Саме таку подорож запропонувала читачам ПОУНБ імені Івана Котляревського Світлана Грицай, президент Полтавського обласного центру українсько-індійської дружби «Шанті», на вечорі, що минулої неділі пройшов у відділі мистецтв. Світлана Василівна неодноразово побувала в Індії і за радянських часів, і І в нинішньому столітті. Тому її розповідь про історію цієї країни та її сьогоднішнє обличчя була такою цікавою та хвилюючою. Світлана Грицай розкрила таємницю, що з 13 до 75 років подорожує Індією. У 14 років в Полтаві у місцевій газеті опублікували її перший вірш і був він саме про цю країну. От від того часу і розпочалася ця любов, що триває усе життя.

Пані Світлана поділилася з присутніми на заході своїми спогадами про міста Делі, Агру, Джайпур, Калькуту, Нумбей, Чандігрк та інші, де довелося побувати під час мандрівок.

Звичайно, що найбільше уваги приділила історії та культурі Делі, адже за довгий період існування, що починається з 6 століття до н. е., це місто багато разів ставало політичним центром державних утворень імперського розміру. Розташування міста на перехресті важливих торгових шляхів Індо-Гангської рівнини принесло йому не тільки процвітання, але й міграцію багатьох народів та переселення численних завойовників. В результаті у місті склалася унікальна багатонаціональна культура, тут перемішані найрізноманітніші етнічні, мовні та релігійні групи. Чудовою ілюстрацією цього різноманіття є й архітектура міста, що поєднує у собі споруди різних епох та стилів. А ще Світлана Грицай зупинилася у бесіді на сучасних святах. Державні свята, такі як День Республіки, День незалежності і Ґанді-Джаянті (день народження Ґанді) святкуються тут з великим ентузіазмом. На День незалежності (15 серпня) Прем'єр-міністр Індії звертається до народу країни з Червоного форту. Більшість мешканців міста святкують цей день запусканням повітряних зміїв, які вважаються символами свободи]. На День Республіки у місті проводиться великий військовий та культурний парад, що демонструє військову силу країни та її культурне багатство. Протягом століть Делі був відомий складною багатогранною культурою, різноманіття якої в найбільше підкреслюється фестивалем Пфоол-Валон-Кі-Сайр. Цей фестиваль проводиться щороку у вересні, під час нього квіти підносяться як до гробниці Кутбуддіна Бакхтіара Какі, суфійського святого 13 століття, так і до індуїстського Храму Йоґмая, обидва розташовані в районі Меграулі.

А оповідаючи про Аґру, яка в наш час є популярним туристичним місцем, вона зупинилася на чудових пам'ятках могольської архітектури. Пані Світлана назвала найвизначніші - Тадж Махал — мавзолей дружини Шах-Джахана, споруджений з білого мармуру інкрустованого самоцвітами;фортечно-палацовий комплекс Червоний форт (Аґра) (1564—1570), всередині якого знаходяться палаци Джахангірі Махал (1570), Дівані Ам (розпочата в 1627), Дівані Кхас (1637), «Перлинова мечеть» (1646—1653). Калькутта відома нині своїм літературним та художнім спадком. Вона була столицею Британської імперії і стала місцем народження сучасної індійської літератури та мистецтва. Калькутту називали» містом творчої енергії» та «культурною столицею Індії». Особливістю міста є «пари» - квартали, де мешканці являють собою щось на зразок товариств. У кожного такого товариства є свій клуб і майданчик для занять спортом. Місцева форма спілкування «адда» являє собою спокійну і повільну інтелектуальну бесіду на різноманітні теми буття.

Ілюстрацією до спогадів полтавки слугувала книжково-ілюстративна виставка з унікальних видань, які показала пані Світлана у бібліотеці та низка індійських танців. Їх майстерно виконали учасниці групи «Джанки» на чолі з Іриною Довлікановою. Треба додати, що цей колектив працює при ОЦЕВУМі. До речі, танцювальному колективу вже 6 років і вони весь цей час є постійними учасниками заходів відділу мистецтв ПОУНБ ім. І. П. Котляревського. Треба додати, що пані Ірина сама розробила ескізи і створила костюми для дівчат для всіх танців, спробувавши таким чином себе і в ролі дизайнера індійського одягу. На заході побував випускник Полтавського університету економіки та торгівлі Шахріяр Прошин, життя якого пов’язане з Бенгалією та Калькуттою, де живуть його родичі. Він разом з дівчатами виконав сучасний запальний танок.

Оксана Кравченко, 23.07.2015, 13:07645
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень