22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Олександр Мамай: Освіта — це та галузь, яка працює на перспективу

Незважаючи на те що тривають шкільні канікули і полтавські дітлахи насолоджуються відпочинком, підготовка до наступного навчального року йде повним ходом. Про те, що саме робиться та чого слід чекати батькам школярів і дошкільнят від нового навчального року, нашому виданню розповів міський голова Полтави Олександр Мамай.

– Олександре Федоровичу, на останній сесії міської ради були виділені додаткові кошти управлінню освіти. Розкажіть, будь ласка, на що вони будуть спрямовані?
– Звичайно, їх спрямують туди, де вони принесуть максимальну користь нашим маленьким полтавцям. Я добре розумію, що в дитячих садочках, школах, гімназіях зростає майбутнє міста, і наше завдання – докласти максимум зусиль, щоб наші діти були високоосвіченими та фізично здоровими.

Більшість депутатів міської ради, членів виконкому знають проблеми освітян і розуміють потреби вчителя й освіти в цілому. Саме тому ми постійно шукаємо і знаходимо нові шляхи додаткового фінансування та покращення матеріальної бази закладів освіти.

Незважаючи на складну економічну ситуацію, у місті повністю збережена мережа освітніх закладів, жодної школи чи дитсадка не закрито, як це робиться в деяких регіонах України, а освітня галузь стабільно розвивається. Протягом 2011–2014 років відкрито 23 додаткові дошкільні групи, а цього року мають з’явитися ще сім, із яких чотири будуть комунальними, ще три – приватні. Більше того, наступного навчального року на базі ЗОШ №36 у Рибцях плануємо відкрити нове дошкільне відділення. Проблема з дитячим садком для жителів селища дуже актуальна, оскільки там проживають 213 дітей дошкільного віку, з яких 136 малюків батьки змушені щодня возити у садочки міста, а 77 дітей до двох років узагалі не охоплені дошкільною освітою. Саме тому міська влада, вивчивши потреби батьків дошкільнят, вирішила розмістити на базі згаданої школи дві групи, у яких перебуватимуть 60 діток. Нині триває підготовка проектно-кошторисної документації, вирішується питання щодо закупівлі необхідного обладнання. Усе фінансується з міського бюджету, виділено 410 тис. грн. І ще додам: ЗОШ №36 буде реорганізована в навчально-виховний комплекс (школа – дошкільний навчальний заклад).

– Наша країна перебуває сьогодні у складній фінансово-економічній ситуації, що не може не позначатись і на місцевих бюджетах. Скажіть, будь ласка, враховуючи цей факт, чи отримають цього року традиційні шкільні набори першокласники?
– З метою підтримки доброї традиції – допомоги батькам у підготовці дітей до школи – ми й цього року на вже згаданій сесії передбачили додаткові кошти на закупівлю канцелярських наборів для першокласників. Усі діти, які вперше йдуть до школи, отримають їх безплатно. З огляду на ситуацію в нашій країні, такі подарунки напередодні навчального року отримують не лише першокласники Полтави, а й діти переселенців.

– Скільки нині коштує один такий набір?
– Якщо торік вартість такого подарунка була 100 грн, то цього року вона становить 200 грн.


– У пресі активно обговорюють питання, що стосуються харчування дітей у школах і садочках. Чи збереглось у Полтаві безоплатне харчування для дітей певних категорій?
– В умовах постійно зростаючих цін на продукти неможливо забезпечити повноцінне харчування дітей у межах попереднього кошторису. При збереженні вартості харчування розмір порцій та їх поживність для дітей значно зменшилися. Особливо це відчувають вихованці дошкільних груп. З огляду на це, з міського бюджету були виділені додаткові кошти. Зокрема ми з депутатами передбачили понад півтора мільйона гривень на збільшення вартості харчування учнів 1–4 класів та учнів 5–11 класів пільгових категорій на 3 грн. З 1 вересня 2015 р.
вартість харчування учнів становитиме вісім гривень. Ще 34,3 тисячі гривень виділені для збереження безплатного харчування тих категорій дітей, харчування яких не передбачено законодавством. Насамперед це учні спеціальних шкіл №№ 39, 40, діти, які перебувають на диспансерному обліку в облтубдиспансері і потребують додаткового харчування, діти працівників правоохоронних органів, військовослужбовців і журналістів, які загинули під час виконання службових обов’язків. Близько шести мільйонів гривень додаткових коштів міська влада спрямувала на підвищення з 1 липня 2015 року вартості харчування дітей у дошкільних навчальних закладах: в ясельних групах – з 8 до 18 грн, у дошкільних групах – з 10 до 23 грн.

До речі, вартість харчування у ДНЗ Львова з березня 2015 року становила 18 грн у ясельних і 26 грн – у дошкільних групах, у Києві – 24 грн у ясельних і 31,5 грн – у дошкільних групах.

При цьому у дитячих садочках, відповідно до нового законодавства, з 1 січня 2015 року батьки сплачують 60% вартості за харчування дітей, 40% виділяється з місцевого бюджету.

– Ми знаємо, що нині фінансування шкіл здійснюється за рахунок державної субвенції. Чи закладені у ній кошти на проведення ремонтних робіт?
– На жаль, коштів державної субвенції вистачає лише на виплату заробітної плати та оплату енергоносіїв. Я добре розумію всі проблеми з фінансуванням, тому ми з депутатами прийняли рішення про виділення на місцевому рівні додатково 835 тис. грн на проведення аварійних, поточних ремонтів приміщень, покрівель загальноосвітніх навчальних закладів і установ освіти та 877,6 тис. грн – на капітальний ремонт закладів позашкільної освіти.

Також на заходи щодо безпеки життя і здоров'я дітей та працівників табору «Супутник» виділено 96 тис. грн на проведення протипожежної обробки покрівель і надання послуг з охорони табору.

– Знаємо, що ви – прихильник здорового способу життя. Що робиться міською владою для збереження і зміцнення здоров’я дітей?
– З огляду на те що про здоров'я дітей піклуватися треба змалку, ми й цього року виділили додаткові кошти для забезпечення першокласників персональними одномісними партами. Передбачено 205 тис. грн на придбання парт, стільців тощо.

Також ми знайшли можливість забезпечити фінансування працівників, котрі обслуговують басейни гімназій №№ 31, 32, 33, на базі яких проходять заняття з плавання всі учні початкової школи.

І ще хочу додати, що на сесії депутати підтримали виділення близько 100 тис. грн на безоплатне оздоровлення дітей із сімей демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в АТО.

– Чи працюватимуть у Полтаві безплатні гуртки, і які гуртки діятимуть на базі центру позашкільної освіти?
– Позашкільна освіта є ще одним чинником покращення якості освіти. Її роль – забезпечення додаткових можливостей в розвитку обдарувань учнів. Тому ми як міська влада робимо все можливе, щоб забезпечити зайнятість юних полтавців у позаурочний час. Наступного навчального року мережа гуртків позашкільної освіти буде не лише збережена, а й розширена, оскільки ці гуртки безплатні для батьків і мають великий попит серед полтавців. На це з міського бюджету виділено близько 260 тис. грн.

З огляду на те що позитивно зарекомендували себе гуртки (80% учнів, які їх відвідували, стали призерами на рівні області; 22 учні – на рівні України тощо), в яких готували учнів до предметних олімпіад і конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук, наступного навчального року буде профінансовано вдвічі більше годин на організацію таких міжміських наукових гуртків при Полтавському центрі позашкільної освіти. До речі, така форма роботи започаткована далеко не в кожному обласному центрі.

– У місті багато галасу наробила новина про безплатні учнівські проїзні квитки. Скажіть, це піар чи все ж справа буде продовжена і 2016 року?
– Освіта – це та галузь, яка працює на перспективу. Дбаючи про майбутнє, зважаючи на складне матеріальне становище багатьох родин, ми знайшли можливість забезпечити безплатними проїзними учнівськими квитками всіх школярів Полтави. А це значить, що понад 26 тисяч юних полтавців зможуть безоплатно добиратися в будь-який куточок міста, щоб відвідати бібліотеку, заняття гуртка, школу тощо. При плануванні проекту бюджету на наступний рік будуть враховані кошти на продовження терміну дії проїзного квитка і на 2016 рік.

Тому я можу сказати впевнено, що безплатний проїзд для школярів – це не піар-акція, а намагання міської влади зменшити навантаження на родинний бюджет полтавців на 8–12 грн щоденно. Адже у нашому місті вся позакласна робота проводиться в позаурочний час. Є заклади освіти, які працюють у дві зміни, є школи, що працюють у режимі повного робочого дня, до 17-ї – 18-ї години.

Сподіваюсь, що всі ці кошти сприятимуть створенню комфортного, безпечного середовища для юних полтавців і певною мірою зменшать фінансове навантаження на сімейні бюджети.

– Дякуємо вам за розмову, Олександре Федоровичу!
Наталія Вісич, 23.07.2015, 16:442810
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень