23 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Поліцейське управління на Круглій площі було в жовтих тонах

Чимало полтавців вважає, що будівля Головпоштамту – невід'ємна складова ансамблю Круглої площі ще з початку ХІХ століття. В одному з випусків рубрики «Ретро-погляд» ми розповідали, як тут у 1957 році з'явився Будинок зв'язку, а раніше згадували й про художньо-ремісничу школу Хрульова на цьому місці. У південному секторі Круглої площі між вулицями 1100-річчя Полтави і Куйбишева була ще одна будівля Поліцейського управління, про яку варто розповісти, щоб тема була повністю розкрита.

Первісно споруда Поліцейського управління, збудована за проектом А. Захарова у 1811 році, була призначена для Повітових присутственних місць. Окрім самого будинку, на перехрестя вулиць виходили одноповерхові флігелі, один із яких було відведено під другу пожежну частину (перша була на розі Великої Петровської та Інститутського проспекту – нині Першотравневий проспект, Музей авіації та космонавтики). Згодом збудували дерев'яну башту-каланчу, з якої зроблено чимало знімків старої Полтави.

Сам будинок Поліцейського управління був двоповерховим із трикутним фронтоном, але без колон і пілястрів. Краєзнавець та археолог М.Рудинський у книзі «Архітектурне обличчя Полтави» пише: «Чисто петербурзький будиночок, десь із Василівського острова чи Казанської вулиці, з типовим для Петербурга фарбуванням стін (брудно-жовте), являє собою дім поліцейського управління». З цих слів зрозуміло, що такі будівлі були широко розповсюджені від столиці до повітових міст. До речі, саме такі будинки збереглися в деяких колишніх губернських містах у Росії. Ще одна цікава деталь – згадка про колір стін, адже ми звикли бачити Круглу площу білою. Проте такий колір більшість будівель отримали лише наприкінці ХІХ – поч. ХХ ст. До того класичні будівлі переважно фарбувалися у жовтий, інколи сірий кольори. Виняток становили військові будівлі, як-от Кадетський корпус, який мав вохристо-червоне забарвлення.
На фото початку ХХ століття: будівля Поліцейського управління в південному секторі Круглої площі. За будинком видніється дерев'яна башта-каланча другої пожежної частини
На початку ХХ ст. на місці лівого флігеля збудували триповерхову жіночу художньо-ремісничу школу Хрульова у неокласичній модерновій стилістиці. Її архітектура різко контрастувала із забудовою Круглої площі широкими вікнами та масивними простінками, а також насиченим червоним кольором. Відтак ансамбль площі було порушено. У 1943 році всі будівлі Круглої площі спалили німці, тому постало питання про необхідність та методи їх відбудови.

Урешті-решт колектив полтавських архітекторів на чолі з Левом Вайнгортом у співпраці з ленінградськими фахівцями-реставраторами запропонував відновити будівлі в первісному вигляді. Але з будинком Поліцейського управління довелося ламати голову. Адже сам будинок був суттєво поруйнований, одноповерховий флігель спалено, а школа Хрульова постраждала значно менше, ніж решта споруд площі. Тому авторський колектив архітекторів Д.С.Бойченка, Д.С.Вероцького, З.П.Марченка ухвалив сміливе рішення: розібрати третій поверх школи, звузити вікна, потинькувати фасад у класичній стилістиці початку ХІХ сторіччя, з'єднати цю будівлю із центральною частиною, зведеною на залишках Поліцейського управління, і віддзеркалити у вигляді правого крила. Таким чином у 1957 році утворився Будинок зв'язку, або Поштамт, який завершив цілісний ансамбль Круглої площі. На місці колишнього Поліцейського управління нині колонний портик, а ліве крило – це перебудована школа Хрульова, яку дуже складно розгледіти в єдиному білому класичному фасаді останнього зведеного будинку на Круглій площі.

Консультант – кандидат архітектури Артур Ароян
Володимир Сулименко, 27.07.2015, 13:161252
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень