22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Виші закінчили прийом заяв

Вищі навчальні заклади України завершили прийом заяв від абітурієнтів у рамках вступної кампанії 2015 року. Останнім днем подання заяви після подовження терміну стала неділя 2 серпня.

Прийом заяв виші мали завершити 31 липня, проте через слідчі дії, які в Українському центрі оцінювання якості освіти проводило Головне слідче управління МВС України за фактами несанкціонованого втручання та зміни інформації в «Реєстрі осіб, які пройшли зовнішнє незалежне оцінювання», Міносвіти на два дні продовжило термін прийому документів.

Протягом усього строку вступної кампанії з 10 липня до Єдиної державної електронної бази з питань освіти подали заяви 505 504 абітурієнти, а загальна чисельність заяв становить 1 772 796. Отже, в середньому на одного вступника припадає по 3,5 заяви. Кожен із абітурієнтів цього року, так само, як і минулого, мав можливість подати 15 заяв (на три напрями підготовки до п'яти вищих навчальних закладів).

6 серпня вступники нарешті дізнаються про результативність своїх заяв, а потім матимуть чотири дні для подання оригіналів документів. Зарахування вступників за кошти держзамовлення відбудеться не пізніше 11 серпня, а на контрактну форму навчання – до 17 серпня.
«ПВ» запитав у представників приймальних комісій вишів Полтави про результати й особливості вступної кампанії-2015 та найпопулярніші напрями підготовки.


Вищий державний навчальний заклад України «Українська медична стоматологічна академія»

6380 заяв отримала цього року приймальна комісія УМСА, з них до конкурсу допущено 5898. За словами відповідального секретаря приймальної комісії ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія» Валентина Дворника, особливих змін, у порівнянні з минулорічною вступною кампанією, немає.

– Незважаючи на зменшення кількості випускників шкіл і коледжів на 10–15% і відповідне зменшення бюджетних місць, кількість абітурієнтів закладу майже не зменшилась, – зазначає Валентин Миколайович. – Якщо у 2014 році подано було 6500 заяв, то у 2015 – 6380.

75% заяв до академії мають електронний варіант подачі, минулого року було 72%, тож, за особистим припущенням секретаря приймальної комісії, у недалекому майбутньому вони зможуть повністю перейти на електронну вступну кампанію. Електронні заяви зручні та мають юридичну силу для загального конкурсу, пільговики ж повинні подавати заяви особисто. Проте труднощів не виникло і на місці – у приймальній комісії академії.

– Черги були лише в перший день подання документів, в інші дні було досить спокійно, – додає Валентин Миколайович. – Невелике зменшення абітурієнтів закладу могло бути зумовлене підвищенням прохідного бала з профільного предмета (біологія) до 130. Найпопулярнішою спеціальністю, закономірно, залишилася стоматологія: конкурс – 80 чоловік на місце, далі йде педіатрія – 33, а на лікувальну справу – 10.

Державне замовлення цього року становить 280 місць.

Полтавська державна аграрна академія

Приймальна комісія вишу прийняла 4880 заяв, із них 2525 – на освітній рівень бакалавр (повний термін навчання).

– Бюджетні місця на навчання у Полтавській державній аграрній академії (усього їх 283) будуть заповнені однозначно, – запевняє заступник відповідального секретаря приймальної комісії закладу Валерія Осташова.

В академії планують повторити результати минулого року. Найбільш популярними напрямами тут залишаються агрономія – подано 375 заяв на 125 місць ліцензованого обсягу, ветеринарна медицина – 347 заяв на 125 місць та технологія виробництва і переробки продуктів тваринництва – 313 заяв на 110 місць. Як і в інших вишах, у ПДАА спостерігається тенденція до автоматизації вступної кампанії: з 2525 заяв абітурієнтів 1303 подано в електронному вигляді.

– У цьому році в нас з'явився новий напрям підготовки – маркетинг, на нього вже подали 97 заяв на 50 місць. Загалом на перший курс подано десь на 200 заяв менше, ніж торік, – додає Валерія Олександрівна. – Це всеукраїнська тенденція у зв'язку зі зменшенням кількості випускників.

Полтавський національний педагогічний університет ім.В.Г.Короленка

Подано усього 6840 заяв, із них 4286 – за освітнім рівнем бакалавр (повний термін навчання), половина з них – в електронному вигляді. Університет отримав державне замовлення на 361 місце.

– Торік ми прийняли на 200 заяв більше, ніж тепер, але слід врахувати, що нині випускників шкіл маємо на 12 відсотків менше, тож принципового зменшення кількості абітурієнтів немає, – зазначає відповідальний секретар приймальної комісії Сергій Новописьменний. – За цільовою квотою маємо 114 місць для мешканців Полтавської області і два – для жителів Дніпропетровщини (згідно з договором). Заяв подано на одну менше, тож це місце перейде на загальний конкурс. Усього ж бюджетних місць у цьому році маємо менше, ніж торік – 361. Було 404, але їх кількість зменшили пропорційно до зменшення кількості випускників.

Популярністю, як і в попередні роки, користуються такі напрями підготовки: на першому місці психологія (подано 480 заяв), на другому – англійська філологія (434), далі йдуть дошкільна освіта (313), історія (252) і географія (239), українська мова і література (295), соціальна педагогіка (245). А от навчатися фізики охочих традиційно не так багато.

– Це специфічний напрям підготовки, не кожному дано, тож таку ситуацію спостерігаємо щороку. На 13 місць держзамовлення маємо 40 заяв при наявності 50 місць ліцензованого обсягу, тож державне замовлення буде закрите, – говорить Сергій Анатолійович. – За напрямом здоров'я людини на 50 місць ліцензованого обсягу (без державного замовлення) ми отримали 68 заяв, але на екзамен з'явилися 23 особи. Вони ж і обрали цей напрям як пріоритетний, тож, думаю, усі будуть навчатися. Ліцензію на цей напрям ми отримали вже буквально на початку вступної кампанії, тож сподіваємося, що надалі він набуде популярності, адже наш університет єдиний в регіоні відтепер готуватиме вчителів з предмету основи здоров'я.

За словами відповідального секретаря, цьогорічна вступна кампанія була складніша за минулорічну.

– Було багато невизначеностей, нововведень, які невідомо як проявлять себе у майбутньому, – пояснює Сергій Анатолійович. – Наприклад, таке нововведення як пріоритет. Я спілкувався з багатьма випускниками, їхніми батьками. Переважно люди не розуміють, що це і як його виставляти у заяві. Часто-густо розподіляли пріоритети навмання. А їх система автоматично використає для вибору місця навчання кожного вступника за кошти державного бюджету. Серед позитивів – те, що не буде хвиль рекомендованих до зарахування. Тепер якщо абітурієнт подає оригінали документів, забрати він їх уже не зможе.

Полтавський національний технічний університет ім. Ю.Кондратюка

Приймальна комісія вишу зареєструвала 8090 заяв, із них близько 5500 – від тих, хто бажає стати першокурсником.

– Незважаючи на те що нині випускників шкіл менше, ніж торік, наш університет не відчув цього на собі. За деякими напрямами маємо конкурс по 60–90 осіб на бюджетне місце і загальний конкурс три-п'ять чоловік на місце, – говорить відповідальний секретар приймальної комісії ПНТУ ім.Ю.Кондратюка Людмила Давиденко.

Бюджетних місць в університеті найбільше серед полтавських вузів – 482. Як і в інших навчальних закладах, тут спостерігається збільшення кількості заяв, поданих в електронному вигляді.

– Ця форма роботи має великі переваги: дітям не потрібно їздити у різні міста, витрачати на це гроші, вистоювати черги у спеку. Треба буде поїхати тільки один раз – відвезти оригінали документів. Полегшення відчуває і приймальна комісія, – зазначає Людмила Павлівна. – Цього року не буде хвиль зарахувань. Торік один абітурієнт міг одночасно вступити у кілька вузів, і поки він вибирав, де саме буде навчатися, решта дітей чекали, поки він визначиться, і не знали, куди вони пройшли. У цьому році цього не буде, абітурієнта рекомендуватимуть до вступу в один вуз за найвищим визначеним ним пріоритетом. Поки що не всі добре розуміють, як це працює, але коли розберуться, то це буде дуже ефективна система.

Традиційно найбільш популярні напрями: комп'ютерна інженерія, менеджмент, туризм, фінанси і кредит, нафтогазова справа, економіка підприємства.

Полтавський університет економіки і торгівлі

Усього до вишу подано 4930 заяв від абітурієнтів, з них 2550 – на освітній рівень бакалавра (повний термін навчання). Половина заяв подана в електронному вигляді, тоді як торік це було лише 20%. Безумовно, така форма подачі полегшує цей процес для абітурієнтів, та й для приймальних комісій, але має і свої недоліки, вважає відповідальний секретар приймальної комісії Полтавського університету економіки і торгівлі Ольга Куцевол.

– Коли абітурієнти через інтернет розсилають заяви, вони не мають можливості ознайомитися з вузом, його матеріально-технічною базою, тому часто орієнтуються лише на бренд, розкручене ім'я навчального закладу. Коли ж приходять особисто подавати заяву, мають можливість на власні очі побачити потенційну альма-матер, – пояснює вона. – У нашому вузі ми надаємо можливість оглянути університет, його матеріально-технічну базу, показуємо гуртожитки, даємо можливість ознайомитися з навчальними планами, щоб скласти уявлення про те, які предмети, скільки годин будуть вивчати, де проходитимуть практику.

Порівняно з минулим роком спостерігається помітне пожвавлення абітурієнтської активності.

– За кожною спеціальністю у нас є конкурс. Ось, наприклад, на туризм подано 275 заяв, а місць 50, – зазначає Ольга Сергіївна. – Традиційно користуються популярністю напрями готельно-ресторанна справа, міжнародна економіка, харчові технології та інженерія. Стало більше охочих навчатися біотехнологій, нещодавно відкритій у нас спеціальності правознавство. Усього за тиждень до початку вступної кампанії ми отримали ліцензію за напрямом філологія (переклад), але попри це маємо 80 заяв на 60 місць. Для початку це дуже добре. Також у цьому році вперше набираємо студентів у магістратуру на спеціальність місцеве самоврядування, галузь знань – державне управління. Уже маємо десять

Олександра Набок
Наталія Вісич, 10.08.2015, 11:333019
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень