24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Полтавські фонтани ще стануть знаменитими

Удалекому минулому люди, дивлячись на гейзери й інші подібні джерела, намагалися це повторити, створивши їх штучно. Перші фонтани виникли в Стародавньому Єгипті та Месопотамії і спочатку використовувалися не стільки для краси, скільки для поливу вирощуваних культур та декоративних рослин. Фонтани Стародавньої Греції служили джерелами питної води, охолоджували і зволожували повітря. Тільки з початком епохи Відродження, коли на допомогу до природних джерел прийшли насоси, фонтани в Європі стають частиною архітектурного ансамблю, його яскравим акцентом, а часом головним елементом.

Граючі струмені води притягують побовтатися у фонтанах дітлахів, а раз на рік – випускників шкіл чи десантників. У багатьох містах є вишукані фонтани, на які приїздять подивитися натовпи туристів. Навіть в Україні, у тій же Вінниці, не гірший, ніж у Дубаї. Історично склалося, що в Полтаві не збудували якогось знаменитого фонтану, але ж вони були. Тож зробимо невеликий екскурс.

Найстаріший фонтан, чимало знімків якого дійшли до наших днів, був зведений у Петровському парку ще наприкінці 1930-х. У центрі круглого басейну розміщувалася скульптурна композиція: п'ятеро дітлахів, узявшись за руки, водили хоровод. Фонтан пережив війну, потрапив у кілька серій листівок, чимало полтавців біля нього фотографувалися і свої знімки навіть приносили нам у редакцію. У 1967 році фонтан замінила стела воїнам-визволителям Полтави, але перед нею був резервуар із джерелом. Коли стелу у 2002 році перенесли в мікрорайон Алмазний, на старому місці знову звели фонтан, який діє й нині. У сусідньому Сонячному (Піонерському) парку перший фонтан спорудили в 1961 році. У повоєнні роки також були фонтани у Березовому сквері та Парку залізничників.

Ще один відомий фонтан у місті – на Театральній площі з пам’ятником Марусі Чурай. Але спочатку їх там було два, причому обидва круглої форми. Один діяв на цьому ж місці, інший – у сквері імені Гоголя. Щоправда, у випуску «Зорі Полтавщини» за 28 травня 1960 року читачі скаржаться, чому ж вони «мовчать». Можливо, ще було рано…

Перший фонтан, збудований у сквері біля кінотеатру ім.І.П.Котляревського (сквері Карла Маркса) в 1950-х роках, теж був круглої форми. Судячи з газетних публікацій, він також у 1960-х не працював. У рубриці «Трудящі пропонують» («ЗП» 1962 року) читач А.Пасько писав: «А чи чули полтавці коли-небудь щось про зустріч біля фонтанів? Ні, немає у нас шумливих фонтанів, занедбані ті місця, де їх колись будували. А шкода, фонтани – чудова прикраса міста, вони освіжають повітря, приносять прохолоду в спеку. Обов’язково треба відремонтувати старі фонтани та побудувати нові». Таких заміток на кшталт «Чому ж у місті не діє жоден фонтан?» у пресі 1960-х з’являлося чимало. У замітці «Фонтан прикрасив би парк» («ЗП» за 1971 рік) читач В.Шаповал пише: «Якось у Запоріжжі у міському парку мою увагу привернув чудовий фонтан. Освітлений прожекторами, він так і переливався всіма кольорами райдуги. Дуже красиво! Навколо стояли сотні людей і милувались. До речі, фонтан побудований на кошти одного з промислових підприємств Запоріжжя, про що свідчить напис на встановленій поруч чавунній плиті. Чому б у Полтаві не створити такий за кошти якогось великого підприємства?».
На фото 1950-х років: фонтан у Петровському парку зі скульптурною композицією «Діти в хороводі».
На закритих територіях багатьох підприємств міста (турбомеханічний завод, ПТРЗ, завод м’ясного обладнання та інші) були свої фонтани. На заводі штучних алмазів та алмазного інструменту навіть хотіли встановити екзотичну кульбабу. Ось уривок із замітки В.Майорчика «Наша заводська» («ЗП» 1974 рік): «Біля заводу з’явиться незвичайний фонтан «Кульбабка». Цікава історія цього задуму. Група робітників підприємства побувала в туристичній подорожі в Німецькій Демократичній Республіці. Там в одному з міст полтавці побачили такий фонтан – змонтовану на красивій опорі дірчасту металеву кулю, всю у водяній хмарі бризок. Сподобалось: «А чому б собі не спробувати?». Спробували, вийшло. Незабаром полтавці їздитимуть на Раднаркомівську помилуватись незвичайним фонтаном».

Якщо переглядати в архівах повоєнні документи на будівництво житлових комплексів, можна побачити, що в розділі «Облагородження території» обов’язково присутній фонтан у двориках. Та вже з 1955 року, після виходу постанови «Про усунення надмірностей у проектуванні та будівництві», фонтани з цього списку стали виключати. Можливо, на території двориків якихось сталінок і збереглися їх залишки. Узагалі фонтан така споруда, яка мало захищена від прояву вандалізму і швидко псується. Нашому виданню часто доводилося писати про забутий нині фонтан біля кінотеатру «Алмаз». А для мешканців Садів-2 теж почали були робити фонтан, так «добрі люди» його розбили і розтягли труби.

Під час підготовки до святкування 800-річчя Полтави (1974 рік) влада нарешті дала нове життя фонтанам. Відкрили оновлені у сквері Карла Маркса, на Театральній площі, в парку «Перемога».

На завершення розкажемо про фонтан-ювіляр, відкритий у 1985 році, про що так писала «ЗП»: «Напередодні свята – Дня визволення від німецько-фашистських загарбників – Полтава прикрасилася фонтаном. Він заіскрився і заграв мелодійними звуками на площі Дзержинського поряд з міським Будинком культури, стадіоном «Колос» і палацом спорту «Спартак». Так, це кольоровий музичний фонтан пластичної форми. В основі його ідеї – концентричні кола. Різного діаметру кульки розбризкують безліч тонких струменів води, які спадають, переливаючись у кольорових променях світильників. Передати красу словами непросто, її треба побачити. Особливо красивий фонтан у вечірній час, коли на землю спускаються сутінки. Автор ідеї цієї чудової споруди – Світлана Олійник, старший архітектор Українського філіалу інституту «Діпрогеолбуд». Світлана Валентинівна розробляла проект разом зі своїми колегами – колективом архітектурно-планувальної майстерні №2 цього інституту. А втілювали ідею в реальність сотні полтавців – будівельники, монтажники, слюсарі, електрики, сантехніки, музиканти».

На той час це був серйозний рівень. Та прогрес не стоїть на місці, хто знає, якими стануть фонтани вже до середини цього століття. Можливо, Полтава буде містом, куди приїздитимуть туристи подивитися саме на фонтан.
Володимир Сулименко, 10.08.2015, 12:421559
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень