16 липня 2019 • № 28 (1564)
Rss  

Він любить Україну, Україна любить його

Григорiй Левченко з батьками.
Коли народжується митець, говорять, то вияв ласки від Бога. Та якщо талановита особистість бере на себе відповідальність педагога – то справжнє благословення. Саме так сприймають полтавці, учні й колеги нашого сучасника – видатного хормейстера, композитора і вже майже 40 років незмінного керівника українського народного хору «Калина» Полтавського національного педагогічного університету ім.В.Г.Короленка, заслуженого діяча мистецтв України Григорія Левченка. Наш шанований земляк відзначив день народження 12 серпня.

Для багатьох поколінь «калинян» Григорій Левченко став хрещеним батьком у життєвій мудрості, ставленні до українства й наших національних духовних скарбів. Пристрасть цього чоловіка вражає й підкорює, він наче пломенить задумами, ідеями єднання навколо традиції українського мелосу і водночас виваженістю й глибиною суджень про кожну билиночку навколишнього модернового сьогодення.

Потрібно неймовірно любити людей загалом і власний рід, отчину свою, аби стільки років присвятити пошуку пісенних скарбів, цього неймовірного повсякчасного літопису народу. Цю кількадесятилітню етнографічну експедицію Григорія Левченка можна сміливо порівнювати з епохальними хрестовими походами іменем віри. Результат схожий – утвердження споконвічних моральних ідеалів у свідомості прийдешніх поколінь.

Григорій Семенович один з кращих хормейстерів у нашій державі, його досвід – це справжній скарб у культурному надбанні української нації. Створений на базі психолого-педагогічного факультету та очолюваний Левченком упродовж 35 років український народний хор «Калина» знаний не лише в Україні, а й за кордоном. Побачили світ п'ять закордонних компакт-дисків із записами творів у виконанні хору. Артистів зустрічали оваціями у Швейцарії, Австрії, Німеччині, Бельгії, Франції, Голландії, Італії, Болгарії, Польщі та Туреччині. Кожна поїздка українського народного хору «Калина» супроводжується захопленням і шаною до України й українців. Завдяки голосам «калинян» та їхнього керівника Григорія Левченка добра слава українства множиться світом.

Участь студентів педагогічного університету в українському народному хорі «Калина» сприяє формуванню загальної культури майбутніх учителів і вчить молодь шанувати й любити рідний край, українську мову та пісню. Про свого вчителя артисти говорять з радістю і гордістю, любов'ю і повагою, як про батька і друга. Спілкуючись із ним, відчуваєш потужну енергетику цієї людини. Характерик, дивак і чародій, бо вміє заворожити словом і поглядом, здивувати оригінальною думкою. Силою своєї палкої душі, титанічною, самовідданою працею Григорій Левченко єднає людей, ніби свяченою водою окроплює, оберігаючи їхні серця від горя, біди й зневіри. Шанують і люблять його колеги й вихованці, а ще більше горнуться до нього земляки з рідної Грабарівки Пирятинського району. Цим людям Григорій Семенович ладен доземно вклонитися, адже знає й розуміє весь подвиг їхньої щоденної праці й нелегку тернову долю українського села.


Народився Григорій Левченко, коли Україною чувся стогін і жах понищеної голодомором 33-го року нації. Яким дивом вижила дитина у той лютий немилосердний час? Мати вберегла і виростила свого синьоокого Гриця, а Бог дав йому особливу жагу до життя і краси, вклав у душу полум'яну любов до рідної пісні. А далі його характер гартувався у злиднях і жорстокому горнилі війни. Вистояв. Не зламався. І завдячує Григорій Семенович всіма здобутками у житті своїм батькам і отчій маленькій хатині, завжди пам'ятає, що родом він із далекого пирятинського села, загубленого серед розлогих полтавських степів. З його очей сміється молодість і завзяття. Він не вміє бути байдужим і прагматичним і раз за разом не припиняє мріяти. Про кращу долю власних дітей і тієї великої родини, якою стала для нього «Калина».

Таким він і постає, Григорій Левченко, для нас – самовідданий лицар-наставник, якому гідність завжди важила більше золота, мудрий, як легендарні лірники минувшини, із хлопчачою цікавістю в глибині неймовірно синіх очей, що бачили за життя занадто багато болю й кривди. Але наш піснетворець залишився незборимим оптимістом, чиє серце бринить колоритними, життєствердними мелодіями.

Микола Степаненко, ректор Полтавського національного педагогічного університету ім.В.Г.Короленка

– Григорій Семенович – особистість креативна, спрямована на експеримент, відкрита для нових ідей. Для нього музика – вічний пошук, постійний рух уперед. Таких людей велика поетеса сучасності Ліна Костенко називає атлантами, бо вони «держать небо на плечах», дарують своїм вихованцям високий лет. Мудрий митець Левченко вивів на широкі духовні овиди не одне покоління справжніх патріотів, які знають про велику відповідальність перед своїм Учителем і піснею вкраїнською. Його «калиняни» повсякчас пам'ятають, що саме вони – носії неповторної української культури. І звучать співучі голоси – окраса рідної землі – у різних куточках світу, і шириться добро на землі...

Наталія Сулаєва, заслужена артистка України, солістка українського народного хору «Калина»

– «Викопавши колодязь голими руками», видатний митець сучасності Григорій Левченко «п'є» сьогодні джерельно чисту воду української музики, творчості, натхнення, повноцінного мистецько-педагогічного життя. У далекому минулому залишилися добові зміни за верстатом, польоти на реактивних бомбардувальниках, стипендія імені М.Лисенка за відмінне навчання в Полтавському музичному училищі, навчання у Вищій профспілковій школі культури в Ленінграді, керівництво мистецькими колективами Полтавщини, звільнення з вишу «за націоналістичні погляди»…

Нині ця незвичайна з унікальною долею особистість наповнює своє життя мистецтвом і працею педагога. Настільки гармонійно й потужно, що навіть іноземці на гастролях «Калини», не розуміючи слів пісень, чудово усвідомлюють важливість цієї праці. Австрійський «Subkurikk Singen» ще свого часу писав: «Великий хор несе нам своєрідну дивину, незнайому картину нинішньої України. Веселий світ, сповнений щирого патріотизму і краси природи, серед яких люди в неймовірно барвистих костюмах увесь час оспівують кохання. Українська народна пісня стала гімном: кожен такт, кожен поворот, кожен ритм символізує німецькій публіці, що це українське. Чудово поставлені голоси, блискучі солісти хору й оркестру. Що викликає абсолютне здивування під час усіх виступів, то це залізна точність, хор і оркестр грають і співають усю довгу програму напам'ять. Це говорить про працелюбність і дисципліну молодих людей. І це гідне поваги…». Похвала учням – найбільша пошана їхньому вчителю.


Віталій Зелюк, ректор Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім.М.В.Остроградського

– Моє найголовніше враження як сучасника і як слухача від концертів хору «Калина» – те дивовижне відчуття єднання з людьми, для яких образ України, яку артисти і їхній наставник створюють на сцені наповненими, енергійними вокальними фарбами, лишається найбільш близьким і улюбленим. Узяти будь-який твір – усюди хор прекрасний і повнозвучний: від урочистого співу у шевченковому «Заповіті» до лірико-протяжних народних пісень і гумору в жартівливих.
Маестро Григорій Левченко – артист, відкритий світові, котрий творить для людей і заради людей. Великим слухацьким аудиторіям багатьох країн він дарує безкрайню шир народної пісні, свої авторські твори – і все це дихає щед-рістю серця художника. Він любить Україну, а Україна любить його!
Марія Бойко, 18.08.2015, 14:31871
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень