19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Уся в зелені вулиця Пушкіна та «Ательє мод»

Цього разу для вікторини ми запропонували легке запитання, а саме: відгадати перехрестя, зображене на фото. Тому активність читачів була високою, а головне – усі давали правильні відповіді. Це перехрестя вулиць Пушкіна (звідки й знімав фотограф) та Фрунзе. А головні будинки, які стали орієнтирами, мають адреси Пушкіна, 47 (ліворуч), і найбільш упізнаваний – на Фрунзе, 12, відомий як дохідний будинок кравця Самойловича.

Читач Альфред Вінницький стверджує, що будівлю ліворуч на фото споруджували для підприємства «Укрелектромонтаж». У Державному архіві Полтавської області є дані, що будинок на Пушкіна, 47, почало зводити в 1956 році будівельне управління №1 «Облбудтресту». Ці слова підтверджує колишній будівельник Микола Дорошенко: «Після зносу ветхих одноповерхівок у 1950-х роках на їх місці звели цей будинок. На боковому фасаді третього та четвертого поверхів споруди – балкони, перший поверх оштукатурений «під шубу», верхні поверхи оздоблені високоякісною цегляною кладкою «під розшивку». За цим будинком по непарній стороні вулиці Пушкіна видніється двоповерховий цегляний будинок забудови кінця ХІХ століття. Фасад його оштукатурений і чепурно побілений. У 1950–1960 роках тут на першому поверсі працював приймальний пункт «Хімчистка».

Повертаючись до будинку на Пушкіна, 47, читачі розповідали, що бігали через його двір, «зрізаючи» кут до Палацу піонерів.
– У 1968 році, вийшовши з автобуса №3 на зупинці «площа Луначарського», доходила до цього перехрестя і поспішала по вулиці Пушкіна до технікуму м’ясної промисловості, – розповіла Людмила Новохатько. – Щоправда, провчилася там лише рік, бо після екскурсії у забійний цех утекла назад до школи. Потім навчалася у технікумі радянської торгівлі, що на вулиці Фрунзе. У будинку ліворуч на фото жила наша завуч, це я взнала вже після отримання диплома. У сірих стінах першого поверху було два її вікна.

Будинок, що праворуч на фото, з історією: про прибутковий будинок кравця Самойловича свого часу розповідала рубрика «Ретро-погляд».
– Будинок був зведений за проектом архітектора Клейна у 1913 році у стилі пізнього модерну, – нагадує нам майбутній архітектор Світлана Федорова. – Запроектований був як триповерховий, але за тенденцією післявоєнних років добудували четвертий поверх. Тож секційний житловий будинок із боку вулиці Пушкіна на рівні першого поверху має проїзд у двір. Квартири запроектовані з одностороннім освітленням. Також перший поверх має ряд зальних приміщень під ательє. Висота приміщень першого поверху 4,2 метра, а житлових кімнат – 3,6 м. Конструкції будівлі – стіни цегляні, перегородки дерев'яні, перекриття по дерев'яних балках. За традицією, починаючи з ательє Самойловича, перший поверх до війни та до 1990-х років використовувався під ательє.

Чимало читачів добрим словом згадували краще в місті «Ательє мод» і розповідали, як вони тут щось обов’язково замовляли.
– Дуже хороше ательє, а ще там працював мій двоюрідний брат, відомий закрійник Олександр Погорєлов, – поінформувала Валентина Штанько.

«Будинок на перехресті вулиць Фрунзе та Пушкіна впізнали відразу. На фотографії гарно видно гранчастий еркер на рівні другого і третього поверхів. Це вікна нашого улюбленого викладача – керівника студії ОМ «Соняшник» ППДЮТ Наталії Сташкевич, – пише Оксана Панченко. – Згадалася «своя» історія про прибутковий будинок кравця Самойловича. Я займалася в танцювальній групі ансамблю пісні й танцю «Ровесник» Палацу піонерів. У 1977 році ми збиралися на гастролі у Болгарію. Одного разу прийшли на репетицію, а її чомусь скасували. Скільки було розчарувань! Зате скільки потім радості, коли всю групу повели в ательє, що було в цьому будинку! Саме в ньому нам шили нові костюми для ансамблю. На вашій фотографії видно афіші ательє із силуетами чоловіка та жінки. Вхід в ательє був якраз під еркером другого поверху».

– У цьому ательє в 1975 році я замовляла собі на весілля штучні ромашки на віночок, бо дуже люблю ці квіти, – розказала Людмила Новохатько і навіть надіслала сучасне фото. – Пізніше в цьому приміщенні продавали легкові автомобілі, а нині там банк, яких на кожному кроці тепер безліч.

А Юрій Лавренко, котрий в ательє шив пальто, розповів, що далі по вулиці був житловий будинок (за деревами не видно), у дворі якого працювала майстерня з лиття алюмінію, саме там наш читач замовляв табличку на пам’ятник.

– Коли зводили сучасну багатоповерхівку, будинки поруч з Палацом піонерів зруйнували, а також спиляли липи, – згадує Юрій Іванович. – Тепер на вулиці Пушкіна, яка й так не дуже славилася зеленню, стало дерев ще менше.

Розкажіть, де розташоване це фотоательє, чому і коли з’явилося саме в цьому місці?
А зараз увага! На фотографії ми вказали 1958 рік, як, власне, підписано працівниками фотоархіву Краєзнавчого музею, але ця дата неправильна.

Єдиний читач, Сергій Зозуля, проявив пильність і зробив припущення, що фото зроблене пізніше: «У первозданному вигляді будинок був триповерховим, а четвертий поверх надбудували під час реконструкції у 70-х роках минулого століття, саме це наштовхує мене на думку, що дата фото не правильна. На користь моєї думки вказують також наступні зображені об’єкти: серійний випуск автомобіля «Москвич-408» почали у 1964 році, тролейбусна мережа, яку добре видно на тлі чотириповерхівки, протягнута по Фрунзе після 1963 року. У ті роки дав першу продукцію Полтавський завод ГРЛ, що виробляв лампи паро-ртутні високого тиску ДРЛ, які встановлювалися у світильниках вуличного освітлювання, таких, як праворуч на фото. Та й фасон одягу на пересічних полтавцях – значно пізнішого часу».

Відповідей було багато хороших і цікавих, переможцями 19 етапу вікторини «Знаю Полтаву» ми визначили Людмилу Новохатько та Сергія Зозулю.

Тепер запитання до 20 етапу. Наші читачі неодноразово зверталися з проханням розповісти про фотоательє, зображене на фото. Розкажіть краще нам, де воно розташоване, чому і коли з’явилося саме в цьому місці?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 18.08.2015, 14:471569
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень