22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Полювання-2015  — сезон інтриг, трагедій чи відпочинку на природі?

1 серпня на Полтавщині розпочався сезон полювання на пернату дичину. У перші ж дні полювання правоохоронці відкрили кримінальний відлік інцидентів, що мали місце.

Насамперед надвечір у день відкриття невідомі через суперечки за територію відстрілу вбили 42-річного мисливця з Комсомольська та його пса. Протягом наступних кількох днів зафіксовані вогнепальні поранення кількох мисливців, вилучено чималий арсенал зброї у її нетверезих власників. Не додає оптимізму й нинішня епізоотична ситуація, що склалася в області у зв’язку з зафіксованими фактами африканської чуми свиней та необхідністю, у відповідності до вимог законодавства, провести відстріл в угіддях диких кабанів.

Про те, який же на сьогодні реальний стан справ у мисливському господарстві області, як збираються розв’язувати проблему епізоотії та що чекає на мисливську галузь у майбутньому, ми поговорили з Петром ЯКОВЕНКОМ, співголовою комісії з питань ведення мисливського господарства у Полтавській області.

– Петре Івановичу, судячи з того, як почався нинішній сезон полювання, для лісівників він буде нелегкий. На сьогодні маємо кілька трагічних фактів: убивство та травмування на полюванні. Чому це сталося і чи можливо було якось уникнути подібного розвитку подій?
– Звичайно, можна було, адже всі можливі небезпеки ми проговорювали на нараді, що відбулася напередодні відкриття сезону полювання на пернату дичину в Полтавському обласному управлінні лісового та мисливського господарства. На неї зібралися керівники мисливських господарств, представники громадськості. Нарада відбулася за участю начальника управління Юрія Тараненка, начальника відділу департаменту екології та природних ресурсів Полтавської облдержадміністрації Сергія Калініченка, начальника головного управління ветеринарної медицини у Полтавській області Сергія Аранчія. Саме під час наради і розглянули низку питань, що стосувалися відкриття сезону полювання. Дуже багато уваги було приділено питанням запобігання вживання алкоголю, необережного поводження зі зброєю, внутрішньої дисципліни в угіддях. Більшість присутніх з розумінням до цього поставилася, але були й ті, хто нам закидав, що «переливаємо з пустого в порожнє». І саме на території угідь тих, хто нас звинувачував у популізмі, і сталося вбивство, до речі, і тому є вже офіційне підтвердження.

– Крім убивства, маємо ще велику кількість випадків вилучення зброї.
– Так, правоохоронці лише протягом перших днів полювання вилучили кілька десятків одиниць зброї . Уявіть собі, виїжджає на полювання на моторному човні мисливець, уже добре «під градусом». Мало того, що човен хитає зі сторони в сторону, а в таких умовах заряджена рушниця стає предметом підвищеної небезпеки, адже випадково можна натиснути на гачок, так ще ж той мисливець і стріляє в усі кущі підряд, аби вполювати, наприклад, лиску, забуваючи, що там, у кущах, теж можуть бути мисливці, які відстежують дичину. Крім того, дорослі часто допускають до зброї дітей, даючи малим потримати рушницю чи навіть постріляти. Про те, наскільки це небезпечно для неповнолітніх, і говорити зайве!

– Які є шляхи розв’язання цієї проблеми? Як мінімізувати кількість нетверезих, як відстежити, законна зброя чи ні?
– Кожному мисливцю напередодні чи в день полювання видається відстрілочний документ. Слід обов’язково перевіряти документи на зброю. Обов’язково! І якщо прозвучить «забув документи вдома» чи щось подібне – вилучати рушницю, допоки таки не покажуть документи. Що стосується любителів випити перед полюванням, то таким узагалі не слід видавати ніяких дозволів.

– Хто має контролювати все це?
– Представники відповідних служб, користувачів мисливських угідь та правоохоронці.

– Петре Івановичу, подією, що внесе свої корективи в нинішній мисливський сезон, стали зафіксовані на Полтавщині випадки зараження свиней вірусом африканської чуми (далі АЧС). На жаль, область опинилася серед шести регіонів, де виявили цю хворобу. Оскільки саме дикі кабани вважаються переносниками вірусу, то вони мають бути знищені. Які передбачені заходи щодо розв’язання цієї проблеми?
– Так, АЧС – це надзвичайна ситуація. Лікування хворих на африканську чуму свиней заборонене, хворі та підозрілі на захворювання тварини підлягають знищенню. За кілька діб вірус здатен знищити тисячі голів свиней. Якщо захворювання потрапляє в господарство або в населений пункт, вихід один – знищувати все поголів’я. Але зараз ми говоримо про диких свиней, які в дикій фауні стають основними розносниками цієї зарази. Було проведене засідання протиепізоотичної комісії, за результатами якого винесене рішення: привести стадо копитних, зокрема диких кабанів, до оптимальної чисельності згідно з документами мисливського впорядкування. Це значить, що у всіх мисливських господарствах має відбутися відстріл диких кабанів відповідно до документів, адже в деяких угіддях тих кабанів практично і немає, а в деяких їх кількість перевищує норму у два-три рази. Рішення відразу набрало чинності, і наше завдання – у 40-денний термін виконати все, що вимагається державою. І це, я вважаю, стане екзаменом для користувачів: якщо ми об’єднаємося і спрацюємо так, як треба, то в наступні роки побачимо кабанів, якщо ні – осоромимося на всю Україну.

– Нещодавно в одному з обласних друкованих видань вийшов матеріал, де один з представників громадської організації УТМР говорить, що влада не дає дозволу на відстріл диких кабанів без аналізу ДНК тварин. Про що загалом іде мова і при чому тут аналіз ДНК кабанів?
– Так, я читав цей матеріал і розумію, про що мова. Насправді не відповідає дійсності факт, що вимагається доведення видозміни тварин, аби дозволити їх відстріл. Ситуація полягає ось у чому. На острові Вишняки в Кобеляцькому районі проживав єгер УТМР, який в умовах дикої природи розвів свійських свиней, ніяк не контролюючи цей процес. На вимогу звернення Кобеляцької РДА на місце виїхав міжрайонний мисливствознавець Микола Скляренко, представник уповноваженого державного органу в галузі ведення мисливського господарства. Замість того аби сприяти його роботі, голова УТМР Кобеляцького району заборонив відвідувати острів і тим більше вести відеозйомку. Я вважаю цю ситуацію абсурдною.

Повторюся: на острові перебуває популяція видозмінених форм тварин – «дикі» свині білого кольору з темними плямами.

Коли цей прецедент набув розголосу, одні тільки представники УТМР досі не зрозуміли, що полювання на таких тварин підпадає під статтю «Жорстоке поводження з тваринами». Також згадані представники не бажають зрозуміти, що допустили критичне перенаселення острова тваринами в умовах, коли на території області виявлена АЧС.

– А що користувачі угідь повинні були зробити?
– Поводити себе у рамках вимог державного законодавства, коли не існує для громадських організацій та мисливських господарств-підприємств підпільних методик у розведенні видозмінених форм тварин. У Полтавській області не існує установи, що може дозволити полювання на території природно-заповідного фонду, тому не варто висловлювати хибну думку, що це в компетенції «можновладців».

– Які, крім уже озвучених, існують сьогодні проблеми у мисливському господарстві?
– Та їх чимало. Це насамперед браконьєрство. Деякі представники громадських організацій заявляють про свою боротьбу з браконьєрством. Але за два останніх роки відповідними держустановами не було зафіксовано випадків викриття правопорушень здебільшого організаціями, які говорять про це на шпальтах газет.

По-друге, катастрофічно мале розмаїття тварин, передбачених матеріалами мисливського впорядкування. Маємо проблему із забезпеченням власне працівників лісомисливського господарства всім, що необхідне для ефективної роботи.

– І як же вийти з цієї ситуації?
– Тільки впроваджувати світовий досвід, орієнтуючись на країни Західної Європи. Потрібно розвивати приватні мисливські господарства, вирощувати племінний матеріал різних видів мисливських тварин. Також необхідно велику увагу приділити забезпеченню працівників мисливських господарств. За кордоном це добре оплачувана робота, соціальний пакет, транспорт, умови праці. Ми теж робимо перші, але впевнені кроки на шляху до цього, і прикладом стала успішна діяльність деких приватних мисливських господарств на Полтавщині.
Оксана Ханас, 20.08.2015, 12:262810
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень