24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Актуальні питання роботи «пенсійників»

Пенсійний фонд – важлива складова соціальної політики держави, спрямована на задоволення потреб людей, поліпшення їх добробуту, забезпечення соціальної справедливості.

Наше пенсійне законодавство постійно змінюється, доповнюється. Про це мають знати ті, кого це стосується передусім, – пенсіонери. І це невипадково, оскільки майже третина населення – літні люди, які перебувають на заслуженому відпочинку. А молодь та люди працездатного віку усвідомили важливість набуття страхового стажу і також піклуються своїми майбутніми пенсійними виплатами.

Окреслити основні з нововведень у пенсійній сфері погодилася начальник управління Київського району в м.Полтаві Людмила Смотрицька.

– Людмило Олександрівно, які основні зміни очікують наших пенсіонерів?
– Щойно прийнятим Законом України за №653 від 17.07.2015 року внесені зміни до Податкового кодексу України, яким регулюються питання оподаткування пенсій та довічного грошового утримання. Норми закону будуть застосовані вже наступного місяця цього року.

Цей законодавчий акт звільняє від обкладення податком на доходи фізичних осіб пенсії, які виплачуються учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Перелік осіб, яких віднесено до учасників бойових дій та інвалідів війни, визначений ст.5-7 цього ж закону, а період Другої світової війни – це проміжок часу з 1 вересня 1939 року по 2 вересня 1945 року.

Нагадаю, що починаючи з січня поточного року проводиться оподаткування пенсійних виплат. Базою для оподаткування є розмір пенсій, який перевищує 3654 грн на місяць – у частині такого перевищення. Ставка податку складає 15% та додатково 1,5% – військовий збір, тобто сумарно застосовується 16,5%. Податковим агентом виступає Пенсійний фонд, а контролюючим – Державна фіскальна служба.

Таким чином, пенсії (незалежно від їх розміру) учасників бойових дій у період Другої світової війни, інвалідів війни та осіб, на яких поширюється чинність ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», нараховані починаючи з 1 вересня 2015 року, не підлягатимуть обкладенню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

– А як із перерахунком пенсій?
– Чергові перерахунки пенсій утішать отримувачів уже в грудні цього року. Так, відповідно до основного фінансового документа країни – Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (ст.7), збільшений соціальний стандарт – прожитковий мінімум для непрацездатних громадян з 949 грн до 1074 грн, тобто на 125 грн, або на 13%. Відповідно будуть нараховані пенсії та надбавки, що розраховуються з цієї сталої величини. Насамперед це стосується пенсійних виплат, складовою яких є доплата до мінімального розміру пенсії (наразі – до 949 грн). Таких у Київському районі лише 4,6% від загальної кількості отримувачів, тобто їхні виплати підвищаться на 13%. Решта ж отримає підвищення у вигляді доплати за понаднормативний стаж (непрацюючим пенсіонерам), доплати за статус (учасника війни, бойових дій, інше), пенсії за особливі заслуги, за донорство тощо.

Доречно наголосити, що всі перерахунки будуть здійснені автоматизовано, без особистих звернень громадян.

– В умовах законодавчих змін на що можуть покладати надію працюючі пенсіонери? Як можна вплинути на розмір пенсії?
– Будь-які прийняті зміни не стосуються визначення права на перерахунок пенсії. Нагадаю, що за наявності у працівника не менш ніж 24 місяців страхового стажу можливий перерахунок пенсійних виплат як по стажу і заробітку, так і лише з додаванням стажу роботи. При цьому фахівці Фонду аналізують та проводять більш доцільний перерахунок, тобто де пенсія буде більшою. Щодо дорахування стажу, то через 24 календарних місяці після останнього призначення/перерахунку його можна додати як повних 24 місяці, так і меншої тривалості.

Вельми важливим досягненням, безсумнівно, став той факт, що переважна більшість громадян працездатного віку пройнялася важливістю набуття страхового стажу для отримання будь-яких соціальних гарантій. У цьому є певний внесок і працівників Пенсійного фонду внаслідок активної інформаційно-роз’яснювальної роботи.

Розмір пенсії прямо пропорційно залежить від тривалості страхового стажу й отримуваної заробітної плати. Вплинути на величину пенсійних виплат можна лише шляхом належного підтвердження всіх періодів трудової діяльності, оскільки право на пенсію визначається 15 роками страхового стажу, тобто періоду, протягом якого сплачені внески за кожний місяць не менш як із мінімальної заробітної плати. А чим більший розмір заробітку, тим більша пенсія.

Принагідно хочу наголосити, що обчислення страхового стажу здійснюється за поданою звітністю щодо сплати єдиного соціального внеску до Державної податкової інспекції роботодавцями або самозайнятими особами. Тому правильність та своєчасність її оформлення та подання повинні бути на контролі у кожної застрахованої особи.

– На які ще реформи можуть сподіватися наші співвітчизники?
– Оптимізація роботи пенсійної системи – це нині один із пріоритетних напрямків задля підвищення якості надання послуг.

Уже з початку наступного 2016 року буде запроваджено централізовану систему нарахування та виплати пенсій. Це означатиме насамперед скорочення термінів опрацювання пенсійної документації, а пенсійні виплати здійснюватимуться автоматично: у визначений термін кошти просто перераховуватимуться з рахунку Фонду на ра-хунок пенсіонера.

Перехід на нові форми роботи розраховано не на один рік. При цьому важливо провести оптимізацію структури, зберігаючи кадровий потенціал фахівців.

Після повного впровадження централізованої системи обробки даних ми зможемо обслуговувати людину в будь-якому із сервісних центрів незалежно від місця її реєстрації. Тобто прив’язок до територіальних управлінь, де пенсіонер перебуває на обліку, не буде.

Користуючись нагодою, зазначу, що «пілотним» районом із впровадження такої форми обслуговування громадян в області визначено саме наш – Київський у місті Полтаві. Уже у вересні цього року ми будемо втілювати в життя призначення пенсій в електронному вигляді, без застосування паперових носіїв.

При цьому найважливішу роль набуває інформаційна робота, оскільки вона створює імідж пенсійної системи, формуючи ставлення громадян до Фонду.

Стосовно перспектив на майбутнє хочу повідомити, що в разі ухвалення Верховною Радою України планується запровадження накопичувальної пенсійної системи з 2017 року, а також з 1 січня 2016-го в її рамках – обов’язкової професійної пенсійної системи. З наявних проектів цих нормативних актів убачається стимулювання як працівників, так і підприємств-роботодавців.

Тож очікуємо їх прийняття, а ми зі свого боку будемо їх добросовісно виконувати.
Світлана Тренич, 27.08.2015, 15:232780
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень