19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Мандруємо, знайомимося, пізнаємо та вивчаємо (до 120-ліття Аграрно-економічного коледжу Полтавської державної аграрної академії)

У вересні 2015 року виповнюється 120 років від дня відкриття у Полтаві Полтавської школи садівництва та городництва ІІ розряду, яка гостинно відчинила свої двері для перших 30 учнів 8 вересня 1895 року. Її навчальним планом передбачалася підготовка досвідчених садівників, вивчення не лише плодівництва, садівництва та городництва, а й бджолярства, хмелярства, шовківництва, ознайомлення з лозоплетінням і столярним ремеслом. До трирічного курсу навчання входило обов'язкове однорічне перебуванням учнів на практиці в садовому господарстві.

До вибору місця для майбутнього навчального закладу земство залучило Полтавське сільськогосподарське товариство, яке на своєму екстреному засіданні 6 грудня 1889 року запропонувало придбати таку земельну ділянку, яка б знаходилася поблизу Дослідного поля і мала старий фруктовий сад. Наявність останнього покликана була забезпечувати учнів саджанцями, прищепами, дичками і дала б змогу негайно розпочати практичні заняття, на його базі можна було б також вивчати недоліки старого садівництва. Таким умовам відповідав сад І.Гуссона. На Павленках у передмісті Полтави І. Гуссон мав приватний сад площею понад 17 десятин, який і продав у 1891 році губернському земству для школи садівництва та городництва. Будівництво приміщень закладу доручили купцеві Миколі Жарикову; розпочалося воно навесні 1892 року. Попечителем школи став президент Полтавського сільськогосподарського товариства Дмитро Костянтинович Квітка.


Для розширення світогляду учнів і поповнення їхніх професійних знань запроваджуються щорічні екскурсії, переважно для старшокласників. У звітах про роботу школи знаходимо повідомлення, що в 1907 році учні відвідали Лубни, Київ та Умань; 1908 року відбулась екскурсія до Криму; 1909 року вивчався досвід садівництва Київської губернії, а по дорозі до Києва учні зупинялися в Лубенській сільськогосподарській школі. 1911 рік – це поїздки до Харкова, Кременчука та Києва. У 1913 році всі 68 вихованців училища вирушили до Києва на Всеросійську виставку. А старшокласники ще ознайомились і з садовими закладами Київщини та відвідали маєток Кочубея в Диканьці.

Правонаступником Полтавської школи садівництва та городництва ІІ розряду став Аграрно-економічний коледж Полтавської державної аграрної академії, який 29 вересня 2015 року святкує своє 120-ліття. Нині коледж має три відділення та надає студентам освіту за такими спеціальностями: «Виробництво і переробка продукції рослинництва», «Землевпорядкування», «Зелене будівництво та садово-паркове господарство», «Бухгалтерський облік», «Організація виробництва», «Фінанси і кредит». Сьогодні коледж під орудою професора, доктора сільськогосподарських наук Миколи Шевнікова всіляко сприяє забезпеченню розвитку та реалізації творчого потенціалу студентів – майбутніх спеціалістів. З цією метою у навчальному закладі створена та постійно вдосконалюється база для проходження навчальних і виробничих практик, налагоджуються тісні контакти з іншими навчальними закладами України.

Зупинимося докладніше на організації практичного навчання для студентів спеціальності «Зелене будівництво та садово-паркове господарство». Під час проходження практики студенти відвідують найкращі парки не лише Полтави та Полтавської області, як-от: Полтавський міський парк (дендропарк), Огуївський дендрарій місцевого значення Держсортомережі (село Огуївка Машівського району), де вони вивчають рослини, збирають колекції насіння та гербарії, допомагають доглядати за парком – вичищають самосів, висаджують і прополюють квіти. Щороку майбутні спеціалісти з ландшафтного дизайну бувають у дендропарку «Софіївка» у місті Умань на Черкащині. У вересні 2013 року другокурсники-озеленювачі проходили практику з дендрології у Криму. Під керівництвом заступника директора з навчально-виробничої роботи Матвієнка О.В.,
завідуючої технологічним відділенням Цебро А.В. і викладача дендрології Абасової О.В. студенти вивчали рослинність субтропіків у Нікітському ботанічному саду, на схилах Кримських гір, відвідали парк «Айвазовське» у Партеніті, парки Массандри, санаторію «Утьос», Воронцовського та Лівадійського палаців, подорожували Ялтою, жили у Севастополі та в Симеїзі, на мисі Форос. У 2014 році практика з дендрології проходила у Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка НАН України у Києві. Під час практики студенти також побували у колишній приватній резиденції В. Януковича в селі Нові Петрівці Вишгородського району Київської області, яку він займав з 2002 по 2014 роки, у Межигір'ї; у Державному дендрологічному парку «Тростянець» НАН України Чернігівської області ; відвідали садиби ХІХ ст.; Сокиринський архітектурно-парковий комплекс Срібнянського району Чернігівської області, національний історико-культурний заповідник «Качанівка» Чернігівської області.

Як бачимо, під час проходження подібних практик студенти студіюють історію рідного краю, мандрують різними містами України. Так ми ознайомилися з музеями Львова, побували у палаці у Підгірцях (Підгорецький замок Бродівського району Львівської області) та топтали стежки у легендарному відгоміні віків, найстарішому із збережених замків Львівської області – Олеському замку; попрацювали у парку православного чоловічого монастиря у Почаєві Тернопільської області – Свято-Успенській Почаївській лаврі.

Під час осінньої поїздки до Києва (2014 рік) наші студенти-практиканти відвідали 59-ту щорічну виставку квітів «Єдина Україна», зорганізовану до 23-ї річниці Незалежності України, де для створення квіткових композицій столичні зеленбудівці висадили понад 360 тисяч квітів, серед яких: колеус, бегонія, агератум, цинерарія, тагетис, седум. У композиціях було використано квітковий зріз хризантем і чорнобривців, декоративні відсипки. Загальна площа всіх композицій (за даними КМДА) становила 1560 кв. м.

Побували полтавські майбутні зеленбудівці у музейному комплексі, що діє на території верхньої Києво-Печерської лаври, «Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику»; у меморіальному комплексі «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років»; відвідали державний дендрологічний парк «Олександрія» НАН України у Білій Церкві Київської області та Межигір'я.

У травні 2015 року студенти-третьокурсники переймали досвід у Сумському національному аграрному університеті, вивчали історію та пам'ятки міста Суми; відвідали Краснокутський дендропарк – один із найстаріших дендропарків України, історія якого налічує понад 200 років; ознайомилися з роботою ботанічного саду Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна – науково-дослідного природоохоронного закладу, метою якого є збереження, вивчення, інтродукція, акліматизація, розмноження у спеціально створених умовах рідкісних і типових видів місцевої та світової флори шляхом створення, поповнення і збереження ботанічних колекцій, здійснення наукової, навчальної та освітницької діяльності; відвідали сад імені Т.Г. Шевченка – міський парк у центрі Харкова; Центральний парк культури та відпочинку імені Максима Горького (м. Харків); екопарк Фельдмана (м. Харків) – масштабний та унікальний для України проект, метою якого є створення соціально активного середовища, де як дорослі, так і діти відчують, що все живе на Землі є однією великою родиною, де немає місця агресії, де панують лише любов, дружба та взаємодопомога.
У червні 2015 року студенти другого курсу проходили практику в ботанічному саду Одеського Національного університету імені І.І. Мечникова, де зробили фотогербарій; пізнавали рослинний світ парків Одеси, історію міста; побували у мережі підземних ходів і лабіринтів під Одесою – одеських катакомбах; у Свято-Миколаївському храмі в селі Кулевча Саратського району Одеської області; відвідали місто Білгород-Дністровський, де поспілкувалися зі студентами Білгород-Дністровського державного аграрного технікуму, які теж стануть ландшафтними дизайнерами; оглянули історико-архітектурну пам'ятку ХІІІ–ХV століть – Аккерманську фортецю (місто Білгород-Дністровський Одеської області); здійснили винний тур до центру культури вина «Шабо» у знаменитій курортній і лікувальній зоні за 70 км від Одеси; комплекс пам'яток відомого античного міста-держави Ольвії в Очаківському районі Миколаївської області біля села Парутине – Національний історико-археологічний заповідник «Ольвія» НАН України. Екскурсії подарували зеленбудівцям незабутні приємні переживання та неоціненний досвід. Життя триває, готуємося до нових подорожей і цікавих відкриттів, очікуємо свіжих вражень…

О.Абасова, Н. Кононенко, викладачі коледжу
Іван Мольченко, 17.09.2015, 14:162776
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень