23 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Була така традиція — писати листи в майбутнє

Запитання попереднього етапу вік-торини було таке: «З якого приводу зібралися полтавці біля стін одного з навчальних закладів міста?». Читачі легко відгадали полтавську ЗОШ №10, удалині розгледіли пам'ятник Нескореним полтавчанам і визначили, що подія відбувається з боку вулиці Пушкіна. А от із табличкою були різні версії, адже там вона не одна.

– На розі видно чотириколонну ротонду. Коли я навчалася в 1954–1964 роках, це був вхід у школу, – згадує Тетяна Мискіна. – Відразу у вестибюлі тебе зустрічали чергові з червоними пов'язками і перевіряли, щоб були чисті руки. Балкон, що над входом, тоді ще відкривали, звідти ми дивилися, як урочисто закладали пам'ятник Нескореним полтавчанам.

– Зараз із цього ракурсу монументу не видно, його закривають три високі ялини, а колись на їх місці росли кущі бузку, – приєднується Оксана Панченко. – Під ними ми ховалися в тінь, чекаючи своєї черги, коли у святкові дні стояли в почесній варті біля підніжжя пам'ятника.

На стінах цієї будівлі з боку вулиці Пушкіна висять дві меморіальні дошки. Враховуючи, що знімок 1990-х років, то версія зі встановленням меморіальної дошки Лялі Убийвовк, яка відкрита у 1959 році, відпадає.

Виходить, що подія, зображена на фотографії, пов'язана із капсулою, замурованою у стіні школи. У травні 1975 року в стіну під мармурову дошку було замуроване звернення (капсула часу) ветеранів Великої Вітчизняної війни до молоді 1995 року із закликом бути гідними подвигу героїв.

– У травні 1975 року я як активіст комсомольського осередку 20-го заводу побував на закладанні капсули, – згадує випускник ЗОШ №10 Сергій Зозуля. – Людей було дуже багато з прапорами й транспарантами, прийшли ветерани. На мітингу запам'ятався момент, коли надали слово моїй сусідці (а ми жили в будинку, де магазин «Дружба») Емілії Цукановій. Її представили як ветерана-розвідника, про що я дізнався вперше. Емілія Семенівна звернулася так до присутніх, що аж мурашки пішли по шкірі. Я знав, що жінка працювала перекладачем німецької мови, була директором МБК, нашій сім'ї допомагала в усьому, але про себе ніколи не розповідала. Кілька років тому натрапив на розсекречені дані про діяльність розвідувально-диверсійної групи «Невський» 2-го Білоруського фронту на території Польщі в 1944 році, до складу якої входила й Емілія Цуканова. Те, що робили ці відважні люди, інакше як подвигом не назвеш.

Якщо ви тепер підійдете до стін школи №10, то побачите, що там висить дошка зі зверненням голови міської ради народних депутатів, ради ветеранів до молоді 2025 року. Виходить, у 1995 році витягли капсулу часу і замурували нову, щоправда, зробили це у два заходи. Ми розповімо, як про це дізналися.

Переглянувши в архіві «Полтавського віс-ника» фотозвіт із цієї події, знайшли серед присутніх знайоме обличчя журналіста Ганни Яловегіної. Вона розповіла, що працювала тоді в газеті «Молода громада» і писала про цю подію. Уважно проглянувши підшивки полтавських газет за 1995 рік, знайшли, що про цю капсулу кількома рядками згадала лише «Вечірня Полтава» і широко висвітила «Молода громада».

На фото 1970-х років: учні школи, вивчаючи історію вулиці Балакіна, завітали на якесь підприємство. Що вам про нього відомо?
У номері «МГ» за 12 травня 1995 року в замітці «Минуло 20 літ» зазначено: «Нечасто доводиться читати листи, написані 20 років тому. Це могли зробити люди, які зібралися сонячного травневого ранку на вулиці Пушкіна біля 10-ї школи. Вони стали свідками рідкісного видовища: зі стіни школи було знято меморіальну дошку і всі побачили в щілині між цеглою невеликий, циліндричної форми предмет, весь у цементі та павутині. Капсула пролежала на одному місці два десятиліття. А в ній було закладено лист-звернення ветеранів до молоді 1995 року. На відкриття капсули спеціально приїхав один із тих, хто закладав її в такий же травневий день, – випускник школи №10 1975 року Віталій Левітін. Він розповів, що лист, написаний ветеранами війни, закладав у капсулу Герой Радянського Союзу, льотчик Петро Юрченко, а учні допомагали йому. Тоді зібралося набагато більше людей і організовано було краще. Капсула часу – це не похвала партії чи комсомолу, а звернення до душі кожного. Відкрив капсулу нинішній випускник 10-ї школи, один із кращих учнів Максим Морочковський. Усім зачитали текст звернення, біля школи пройшов невеликий мітинг. До мікрофона підходили голова комітету у справах молоді міськвиконкому Олександр Залужний, голова молодіжного фонду Анатолій Бойко, директор школи Алла Ширай, учителі й учні школи. Після мітингу завітали в гості до Петра Юрченка, який не зміг прийти сам. Запросили прийти на закладення листа до нащадків 2025 року. Капсула часу знайде постійне місце в залах Краєзнавчого музею».

Через чотири місяці у №40 у замітці «Листи в майбутнє» газета «МГ» вже розповіла, що 23 вересня у стіні 10-ї школи відбулося закладання нової капсули. У ній цього разу містилися два листи: звернення голови Полтавської міської ради народних депутатів А.Т.Кукоби та звернення ветеранів Великої Вітчизняної війни (підписав голова міської ради ветеранів С.І. Архипов) до молоді 2025 року. Капсулу заклали 11-класники школи, відмінники Володимир Моргуль і Тарас Стрілько. На місці закладання з'явилася меморіальна дошка. На мітингу були присутні Герой Радянського Союзу Іван Бабак та члени екіпажу прикордонного сторожового корабля «Полтава» з Севастополя.

Отже, відповідь така: подія, про яку ми запитували на фото, відбулася у травні 1995 року. Більшість читачів упізнали Олександра Залужного, та й він себе упізнав і наступного дня після виходу номера заходив до редакції.
Першим найточнішу відповідь дав Станіслав Новохацький, який став переможцем 23 етапу вікторини.

Запитанням до наступного 24 етапу «Знаю Полтаву» буде фото 1970-х років з архіву полтавської ЗОШ №7. Учні школи, вивчаючи історію вулиці Балакіна, завітали на якесь підприємство. Що вам про нього відомо?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 12.10.2015, 14:021319
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень