23 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Ольга Буднікова: Соціальна сфера — це сфера інвестицій, результати яких можна побачити з роками

У першу неділю листопада професійне свято відзначають працівники соціальної сфери. Воно по праву належить тим, хто виявляє милосердя, несе добро не тільки зі службового обов’язку, а й за велінням совісті та покликом душі. Це працівники управлінь праці та соціального захисту населення, пенсійних фондів, територіальних центрів, центрів зайнятості, соціальні педагоги і психологи, реабілітологи, члени громадських організацій.

Напередодні свята ми запитали, як проходять будні ще в одному з підрозділів великої родини соціальних працівників – у Полтавському міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, – у його директора Ольги Буднікової.

– Ольго Леонідівно, сама назва організації, яку ви очолюєте, свідчить про дуже великий і різнобічний спектр роботи, якою займаєтеся.
– Саме так, і дуже складно виокремити, який же напрям роботи найважливіший, тому що центр надає допомогу родинам і особам, котрі потрапили у складні життєві обставини.

А це, наприклад, молодь і підлітки, що перебувають у конфлікті із законом. Головне наше завдання, щоб молода людина, яка зробила помилку, не потрапила знову на згубний злочинний шлях. Ми працюємо із самими підлітками, з їхніми родинами, друзями, педагогами для того щоб нівелювати обставини, за яких було скоєно злочин.

– Яким чином відбувається робота з цілою родиною, бо це складний організм зі своїми правилами та традиціями?
– Це дуже кропітка робота. Соціальний працівник приходить до дорослих людей, які мають свої погляди, переконання, помилки та розчарування, і повинен довести, що зможе допомогти. Ми допомагаємо у працевлаштуванні батьків, оформленні гарантованих державою виплат і субсидій, управління освіти сприяє у влаштуванні наших дітей до дитячих садочків. Відновлюємо паспорти, допомагаємо у відчуженні майна та житла, реструктуризації боргів за комунальні послуги. Деяких батьків соціальні працівники вчать елементарних навичок догляду за дитиною.

Є діти, які через свої поведінкові особливості не відвідують навчання, і ні батьки, ні вчителі не мають впливу на цю ситуацію. Психологи центру десятьох дітей із девіантною поведінкою повернули на навчання. Особливої турботи потребують родини, діти з яких перебувають в інтернатних закладах. Для декого це справді вихід, коли дитина тимчасово перебуває в інтернаті, бо мама працює на кількох роботах, а на вихідні забирає дитину додому. Але є сім’ї, в яких батьки просто неналежним чином виконують свої батьківські обов’язки, і ми повинні переконати, довести і допомогти сім’ї повернути дитину в домашнє коло. Протягом півтора року 22 дитини було реінтегровано із закладів державного утримання до біологічної сім’ї.

– Ольго Леонідівно, якщо ми торкнулися теми інтернату, скажіть, будь ласка, чи працюєте ви з дітьми, які не мають батьків і перебувають в інтернаті?
– Найважливіші слова для кожної дитини – «мама» і «тато». Але, на жаль, є діти, які не можуть звернутися з такими словами до рідної людини. Тому, коли приходимо в заклади, де вони виховуються, серце плаче і хочеться їх усіх пригорнути хоч на мить…

У школах-інтернатах виховуються діти, які через життєві обставини не мають прикладу наслідування сімейних відносин, досвіду прийняття власних рішень. Для підготовки випускників інтернату до самостійного життя працівники центру щотижня проводять заняття, де навчають дітей комунікативних навичок, профорієнтації, розробляти власний бюджет і створювати сім’ю, – всього того, чого батьки вчать власних дітей. Кожен старшокласник отримує кишенькову книжку «Дізнайся та запам’ятай!». А головне, ми напам’ять вчимо з дітьми телефон та адресу центру, куди вони можуть звернутися за будь-якою допомогою.

Після інтернату діти продовжують навчання в закладах різного рівня акредитації. Вже у вересні ми збираємо повну інформацію про забезпечення цих учнів і студентів усім необхідним, перевіряємо дотримання законодавства щодо забезпечення їх гуртожитками, отримання виплат.
Гостро стоїть питання подальшого влаштування сиріт на роботу. Тому, користуючись нагодою, прошу підприємців і керівників організацій не відмовляти таким дітям.

Полтава – одне з небагатьох міст України, в якому будується соціальне житло і діти-сироти отримують ключі від омріяних квартир. Але, звичайно, місцевий бюджет не в змозі самостійно забезпечити усіх, кому це потрібно. Сподіваємося, що вже незабаром буде прийнято державну програму з цього питання, так як це робиться у більшості соціально розвинутих країн.

– Чи можна відвернути сирітство?
– Між центром соціальних служб, жіночими консультаціями та міським клінічним пологовим будинком налагоджено роботу, коли до нас в оперативному порядку потрапляє інформація про вагітних жінок, які ведуть асоціальний спосіб життя, та породіль, що мають намір відмовитися від дитини. Наше завдання – дати цим жінкам шанс отямитися і не зробити головну помилку у своєму житті. Психолог тут працює як ювелір, грань за гранню розкриваючи справжню сутність людини, завойовуючи довіру та намагаючись пробудити материнські почуття. У 2012 р. із 16 таких випадків 14 дітей вдалося залишити в біологічній родині, у 2013 р. з 28 випадків – 25 позитивних, у 2014 та поточному році з 26 випадків лише три дитини залишилися в пологовому будинку, мами яких асоціальні жінки. Є випадки, коли у жінок зовсім немає підтримки від оточуючих, і виникає розпач перед майбутнім. Ми заспокоюємо і стаємо тією підтримкою, котра їм так необхідна. Буває, що стаємо посередниками у примиренні з батьками майбутніх дітей, які визнають батьківство. Інколи мам лякає діагноз, з яким народжується дитина, і ми також підтримуємо жінку в цю мить, допомагаємо сприйняти діагноз, плануємо разом кроки для вирішення питань.

– Ольго Леонідівно, останнім часом в Україні відбуваються події, через які, мабуть, побільшало людей, які потребують допомоги соціальних працівників?
– Так, насамперед особливої соціальної підтримки потребують внутрішньо переміщені особи. Усі, хто приїхав зі Сходу та Криму до Полтави, реєструються в управліннях праці та соціального захисту населення й отримують адресну допомогу у розмірі 884,00 грн для непрацездатних і 442,00 грн для працездатних осіб.
Колектив Полтавського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.
Більше на державному рівні підтримки немає, тому все навантаження щодо допомоги цим людям покладено на органи місцевого самоврядування. У Полтаві створено моніторингову групу, яка здійснює координацію роботи з ВПО, очолює її заступник міського голови Світлана Порохня. На даний час у Полтаві офіційно зареєстровано 8367 осіб із числа внутрішньо переміщених, із них 1847 дітей.

Розроблено план заходів, згідно з яким кожен структурний підрозділ у межах своїх повноважень проводить певну роботу. Так, на даний час за медичною допомогою до амбулаторій звернулося 3834 особи, проліковано в стаціонарах 396 осіб, у міському пологовому будинку народили 76 жінок, 46 дітей оздоровлено в приміських таборах, 532 особи отримали послуги центру зайнятості, 105 працевлаштовано, 670 дітей влаштовані до шкіл і дитячих садочків.

Родини та діти залучаються до міських заходів, театральних вистав, концертів, виставок, отримують солодощі до Нового року та канцтовари до 1 вересня. Повторюся, що все це робиться за кошти міського бюджету. Завдяки нашим спільним зусиллям з громадськими організаціями переселенці з Донбасу отримали гуманітарну допомогу.

Ще одна нова категорія, з якою працює центр соціальних служб, – військовослужбовці, що повернулися із зони АТО.

З родиною кожного військовослужбовця проведено зустріч, оформлено соціальний паспорт, роз’яснено, які організації та структурні підрозділи можуть надати допомогу. Вручення посвідчень учасника бойових дій проводяться в урочистій атмосфері. Було організовано роботу «єдиного вікна», коли спеціалісти всіх підрозділів збиралися в одному місці для зручності і надавали консультації.

Нині до Полтави повернулося 300 демобілізованих із зони АТО. 258 отримали статус учасника бойових дій, четверо мають статус інваліда війни.

З бюджету виділили кошти, на які центром було організовано оздоровлення 117 військово-службовців і членів їх сімей.

До Полтави не повернулося 16 молодих хлопців, які віддали життя за єдність та незалежність України. Робота з родинами загиблих потребує особливої тактовності і професіоналізму.

– А яка робота проводиться з молоддю?
– На даний час у Полтаві проживає близько 40 тис. студентської молоді. Це найдинамічніша частина населення, і наше завдання – вберегти молодих людей від так званих помилок юності: правопорушень, небажаної вагітності, згубних звичок і залежностей.

За цими трьома основними напрямами працівники центру разом із колегами «Клініки дружньої до молоді» та громадськими організаціями проводять цікаві відеолекторії в усіх без винятку навчальних закладах. У центрі працює «Школа волонтерів», яку відвідують за рік близько 100 чоловік. Волонтерський рух – важлива складова молодіжної політики, яку ми будемо розвивати і нарощувати. Так, 28 жовтня відбулася «Посвята у волонтери» нового загону.

Обмеженість газетної шпальти не дає можливості розповісти про роботу телефонної гарячої лінії, школу молодого подружжя, заняття з молодими інвалідами та їх батьками, роботу з призовною молоддю, спільні проекти з громадськими організаціями та органами студентського самоврядування, яскраві соціально-мистецькі заходи.

Багато що зроблено, багато планів попереду, але результатів можна досягти лише працюючи у команді справжніх професіоналів, відданих своїй справі. Саме такою командою є колектив Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Ми любимо свою роботу, і вона відповідає взаємністю. Віддаючи, ми багато знаходимо…

Дозвольте через вашу газету привітати з весіллям, котре відбудеться напередодні нашого професійного свята, нашого психолога Марину Фесенко та Олександра Ковальова, учасника АТО, які познайомились у центрі! Щастя вам, Марина та Олександр!!!

А всіх колег, працівників соціальної сфери, з професійним святом! Соціальна сфера – це сфера інвестицій, результати яких можна побачити з роками. Незважаючи на це, ми маємо чітке розуміння керівництва у важливості цієї роботи та дістаємо всебічну підтримку задля процвітання полтавської територіальної громади!
Сергій Лещенко, 29.10.2015, 14:101858
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень