23 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Від Кадетського корпусу до флігеля якось зробили перехід

Існує чимало знімків, на яких можна побачити Полтаву часів окупації 1941 – 1943 років. Одне з місць біля колишнього Кадетського корпусу було досить популярним серед німецьких фотографів, адже там певний час стояв підбитий радянський танк. Якщо уважно придивитися до знімка, можна побачити, що будівля колишнього корпусу з'єднана зі своїм бічним флігелем на вулиці Жовт-невій наземним переходом. Він являв собою приміщення на рівні другого поверху, яке об'єднувало коридори обох будівель. Тримався цей перехід на трьох арках, що утворювали в'їзд на територію корпусу. Коридор освітлювався квадратними широкими вікнами.

Загальна стилістика цієї споруди – це перехід від раціоналістичного конструктивізму до сталінського класицизму (ампіру). Про це свідчить сухість ліній, відсутність декору та широкі вікна. Аркові проїзди мають різну ширину (бокові – ширші). Коли ця споруда була збудована, складно сказати. Скоріш за все, це середина 1930-х років, коли надбудовувася третій поверх на бічному флігелі корпусу. До речі, вікна коридору на цьому поверсі також квадратні широкі, як і на переході. На німецькому аерофотознімку 1941 року та знімку американських ВПС 1944 року перехід видно. Демонтований він був у повоєнний час, коли відбудовували будівлі колишнього Кадетського корпусу. Чому його знищили? По-перше, він усе-таки не відповідав стилістиці ансамблю Круглої площі, хоч і мав класичні форми. По-друге, при реконструкції ансамблю помітна тенденція до розриву фронту забудови для відкриття зелених просторів. Так були знищені бічні флігелі Малоросійського поштамту (нині Мала академія мистецтв). Демонтаж переходу дозволив відкрити вид на купольну частину корпусу з вулиці Жовтневої. Фундамент цієї споруди та ймовірний підземний перехід між корпусами існують і понині.
На фото періоду окупації: будівля колишнього Кадетського корпусу з'єднана зі своїм бічним флігелем на вулиці Жовтневій надземним переходом.
Якщо вже згадуємо споруду колишнього Кадетського корпусу, то в неї два бічних флігелі. Той, що на вулиці Театральній, залишився у своєму первозданному вигляді. Коли з 1957 року почало діяти Полтавське вище зенітне ракетне командне училище, у флігелі розташовувався навчальний корпус, де викладали цикли матеріальної частини, стрільбу та бойову роботу, а також секретна бібліотека. Пізніше кафедра №2 й авторота. Нині тут житлові квартири, навчаються майбутні художники та діє підготовче відділення Полтавського національного технічного університету ім.Юрія Кондратюка. У флігелі, що на Жовтневій, з 1957 року був теж навчальний корпус. Викладали цикли соціально-економічний, електро- і радіотехніки, загальнотехнічний, іноземних мов, розташовувалися офіцерська їдальня, типографія, на третьому поверсі – гуртожиток для іноземців. Корпус був розділений на два крила, можна побачити, що половина коридору відрізняється від іншої – так було спочатку. Центрального входу не було, а були два бічних, які вели на сходи. З 1993 року в цей корпус перевели архітектурний факультет ПНТУ за ініціативи тодішнього декана цього вищого навчального закладу Володимира Губаря. Це один з кращих навчальних корпусів в Україні за показникам площі та об'єму, а також освітленості.

Консультант – кандидат архітектури Артур Ароян
Володимир Сулименко, 29.10.2015, 14:591173
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень