25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Гнатюк, Сова та Солов’яненко біля трибуни стадіону

Відповідь на запитання попереднього етапу вікторини складалася з двох частин, а саме – назвати відомих артистів і вказати, на тлі якої споруди вони стоять. Начебто нічого складного. Більшість читачів указала правильну відповідь, що це трибуна стадіону «Колос» (до цього «Урожай» та «Колгоспник»). Були й автори, які відгадували артистів, але поодинці. Найбільш упізнаваним виявився актор Андрій Сова.

«Фотографія орієнтовно 1960-х років. Якщо не помиляюся, на знімку другий ліворуч – один з моїх улюблених акторів того часу Андрій Сова, який зіграв 45 ролей у фільмах. А мій найулюбленіший фільм з його участю «Королева бензоколонки», де він майстерно зіграв начальника заправної станції Панаса Петровича. Сова так вжився в роль, що здавалося, він грав самого себе. Цей фільм знімався в Пирятині», – написала Тетяна Плахтій.

Усіх артистів повністю назвав постійний читач нашої газети, директор театру ім. М.В.Гоголя Олексій Андрієнко, який скористався «підказкою друга». Він зателефонував Євгену Колганову, фото з чийого сімейного архіву використане у вікторині, і дещо уточнив. Тож на знімку 1966 року стоять (справа наліво): співак Анатолій Солов’яненко, тодішній директор Полтавського театру ім.М.В.Гоголя Євген Колганов, співак Дмитро Гнатюк, актор та гуморист Андрій Сова, акомпаніатор Анатолія Солов’яненка, якого деякі читачі жартома вважали схожим на оперного співака Володимира Гришка. З артистами зрозуміло, тепер щодо споруди.

На щастя, в архівах збереглося чимало знімків 1950–1960-х років, щоб можна було скласти уявлення, яким тоді був головний стадіон Полтави.

«Стадіон «Урожай» був досить монументальною спорудою на той час. Територія його огороджувалася металевими ґратами із класицистичними пропілеями й колонадами. Головний вхід на стадіон був вирішений у римських класичних формах із арковим обрамленням та терасованими сходами з обох боків. Вхідну групу прикрашали скульптури спортсменів, які стояли на високих постаментах. Над входом розташовувалася головна трибуна. З боку площі вона мала чотириколонний іонічний портик під трикутним фронтоном. Сама ж трибуна мала вигляд прямокутного порталу, обрамленого по боках квадратними пілонами та двома колонами. Загальне архітектурне рішення було типовим для післявоєнної епохи сталінського ампіру», – дає опис кандидат архітектури Артур Ароян.

Назву «Колос» стадіон отримав після реконструкції у 1963 році. У 1974 році Полтава готувалася відзначити 800 років, і завершуватися святкові заходи мали на головній спортивній арені. Тож її реконструкцію під керівництвом архітектора Ю.Подсєдніка почали за шість років до зазначеного терміну.

Розкажіть про куточок Полтави, зображений на фото 1965 року.
– Реконструкцію почали зі східної трибуни ще в 1967 році, зняли механічне табло та розібрали трибуну з годинником, – розповів спортивний журналіст Анатолій Ломов. – А наступного року роботи вже велися повним ходом. Моя дружина працювала у проектному бюро і розповідала, що за основу взяли проект стадіону в Черкізовому, на якому грає московський «Локомотив». Роботи велися хоча й швидкими темпами, але до 800-річчя Полтави споруда мала багато недоробок. Під актом прийняття стадіону головний архітектор так і не поставив свого підпису.

Палкий футбольний уболівальник Юрій Лавренко розповів, що міліціонер на фото охороняє роздягальню для гостей, яка містилася ліворуч від входу в нижній частині трибуни. Верхня ж її половина розраховувалася для начальства, адже футбольні матчі любили відвідувати керівники області та міста. Щоб не було сумно, в одній з кімнат діяв буфет, і вболівальники бачили, як звідти раз у раз моталися офіціанти з підносами. Ще на трибуні передбачалася кімната для коментатора, з якої вів репортажі Адам Надін.

Дякуємо всім читачам за відповіді. Найбільш збалансовано із завданням, на думку редакції, упорався Дмитро Вернигора, якого вітаємо з перемогою.

Завдання до наступного 26 етапу вік-торини «Знаю Полтаву»: розкажіть про куточок Полтави, зображений на фото 1965 року.

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 10.11.2015, 15:231283
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень