22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Нащадок грузинських князів — в історії школи навпроти Каштанової алеї

У травні 1905 року на Павленківській площі відбулася подія, яка відкрила шлях у майбутнє полтавської загальноосвітньої школи №5. Спочатку це було земське початкове народне училище імені князя Михайла Андрійовича Єристова. Єристов – потомок грузинських князів, був предводителем дворянства в Полтавській губернії. Про земське училище зазначено в «Отчете уездной земской управы за 1910 год в двух частях», де на сторінці 115 згадується: «Училище имени князя М.А.Еристова в предместье города Полтавы Павленки открыто с ноября 1905 года, помещается в доме, построенном на средства уездного земства в 1905 году. Земли при училище 332 кв. саж.,

на которой размещается сад. Попечительница училища – дворянка Надежда Андреевна Чичерина со времени открытия училища. Законоучитель – священник Михаил Пилипенко, окончил курс в Полтавской духовной семинарии, на службе в данном училище со дня открытия училища. Первый учитель – заведующий Иван Иванович Фисун, окончил 4 класса Полтавского реального училища. Вторая учительница – Мария Акимовна Фисун, окончила курс в Полтавском епархиальном женском училище».

Одноповерхова будівля розташовувалася неподалік нинішньої школи №9. У перші роки функціонування школа мала лише дві кімнати для класів. Навчалися хлопчики й дівчатка. До школи була прибудова для квартири вчителів. Про перших учителів – подружжя Фисунів – у школярів залишилися приємні спогади. Вони добре розуміли дитячу психологію, складність закону Божого, який не кожному легко давався. Іван Фисун привчав школярів до праці, висаджував з ними квіти на шкільних ділянках, а липи тих часів і тепер милують око полтавців. Школа завжди мала привабливий вигляд, була осередком культури. У ній викладали навіть фізкультуру, чого не було в інших школах міста. В одній кімнаті заняття проводилися з двома класами – один виконував письмову роботу, інший працював усно. Перший випуск відбувся в 1910 році.

На фото 1960-х років: головний вхід у корпус школи №5 був з вулиці Жовтневої.

Після 1917 року до земського училища імені М.А.Єристова були приєднані церковнопарафіяльна і чотирикласна школи на Павленках. Так утворилася п'ята трудова школа. У 1919 році, у непрості часи, коли армія Денікіна наближалася до Полтави, у школі продовжували навчання й розміщували безпритульних, за рік тут також діяла школа грамотності. Школярі були активними у громадському житті міста: виступали з концертами перед безпритульними, пораненими, які лікувалися в госпіталі, розповсюджували спеціальні марки, кошти від яких ішли на користь дітям. У 1932 році при школі організований лікнеп для працівників заводу «Метал» (турбомеханічного заводу). У 1938 році школа була розміщена у двох малих приміщеннях і двоповерховому будинку, працювала у дві зміни, налічувалося 40 класів. У 1940 році директором призначено І.П.Кравченка, який замінив Г.Ю.Коваленка, призваного до лав Червоної Армії. Восени того ж року частина учнів та вчителів перейшла у школу №25. У січні 1941 року турбомеханічний завод розширював територію, і двоповерховий будинок школи зламали. У роки війни вона розміщувалася в одноповерховому приміщенні, і заняття проводилися тільки в початкових класах.

Після звільнення Полтави від німецько-фашистських загарбників у школі відновилося навчання, базувалася вона у трьох уцілілих будиночках, розташованих неподалік Павленківського парку. З 1944 року школа стає жіночою, директором призначили Катерину Дігтяр. У 1953 середня школа знову стає змішаною. За цей післявоєнний період навчальний заклад прославив на рівні республіки самодіяльно-хоровий колектив.

У жовтні 1956 року виконавчий комітет обласної ради депутатів трудящих ухвалив проектне завдання прив'язки типового проекту школи на 880 учнів із стінами з крупних блоків у Полтаві на вулиці Жовтневій, 66, кошторисною вартістю 3300 тисяч карбованців, яка до 1960 року суттєво зросла. У пресі 1959 року активно висвітлювався хід робіт, які вело будівельне управління №3 «Облбудтресту». Виконроб Анатолій Глуховець розповів кореспонденту «Зорі Полтавщини»: «Ще зовсім недавно тут був пустир, а тепер виростає великий будинок на Жовтневій, 66. У світлих класах і просторих кабінетах школи №5 навчатимуться 880 учнів. На подвір'ї обладнаємо спортивне містечко. Значна ділянка відводиться під фруктовий сад і квітники. У центрі подвір'я на постаменті буде встановлений бюст В.І.Леніна».

До відкриття нової споруди працювали стаханівськими темпами, допомагали навіть учні та їхні батьки. У вересні 1960 року у школі №5 за парти сіли 910 учнів, право урочисто перерізати стрічку отримали першокласники Григорій Марченко та Наталія Корчагіна.

З 1964 по 1971 роки школу очолювала Ольга Задорожня, яка зуміла організувати учнівський та педагогічний колективи на спорудження навчальної майстерні, залучивши до цієї роботи шефів з турбомеханічного заводу.

Директор школи Іван Заяц (очолював з 1971 по 1974 роки) виводить навчальний заклад у лідери зі збору металобрухту та макулатури, шкільний хор стає одним із кращих музичних колективів міста.

Директор Олеся Квачова (1974 – 1980) приділяла увагу модернізації навчальних кабінетів, проводиться капітальний ремонт приміщення. У школи №5 у 1978 році з'явився свій гімн.

З 1980 року розпочався новий період у житті навчального закладу, коли його директором став Володимир Кловацький. З 1982 року молодий директор оббивав пороги інстанцій і доводив необхідність добудови школи. Енергія і цілеспрямованість Кловацького таки перемогли. По закінченні 1987 року учні та вчителі отримали новий добудований корпус. З 2001 року школа стає спеціалізованою.
З 2011 року навчальний заклад очолює Тамара Жага, яка створила музей народознавства та історії школи №5 з унікальними експонатами та експозиціями. За час роботи Тамари Михайлівни школа стала ошатною, учні беруть активну участь у багатьох проектах та доброчинних акціях.

До речі, на фасаді школи встановлена єдина в області меморіальна дошка Вчителю. Цього року навчальний заклад урочисто відзначив 110-ту річницю від дня заснування.

При підготовці використані матеріали з музею народознавства та історії Полтавської спеціалізованої ЗОШ №5. Допомогу у створенні матеріалу надала директор цього навчального закладу Тамара Жага.
Володимир Сулименко, 13.11.2015, 11:35958
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень