19 травня 2019 • № 20 (1556)
Rss  

Історія проектування і спорудження полтавського міського водопроводу

Питання про будівництво у Полтаві сучасного та економічно досконалого водопроводу для забезпечення населення достатньою кількістю чистої і дешевої води не раз порушувалася громадськістю міста протягом 80-х – першої половини 90-х років ХІХ ст. Але через різні об'єктивні та суб'єктивні обставини, насамперед через відсутність коштів, зрушень у цій справі не було. Ні держава, ні земство розв'язати проблему водопостачання Полтави так і не наважилося.

Основні клопоти по проектуванню, фінансуванню і спорудженню водопроводу взяла на себе Полтавська міська дума.

Міська дума готувала відповідну документацію на дозвіл облігаційної позики для спорудження водопроводу. На початку січня 1898 року з цією документацією міський голова Віктор Трегубов виїхав до Санкт-Петербурга. Там він спочатку зустрівся з міністром внутрішніх справ Іван Горемикіним. Міністр повністю схвалив ідею полтавців і пообіцяв своє сприяння у цій справі у кабінеті міністрів.


Незабаром із Санкт-Петербурга надійшла очікувана звістка: кабінет міністрів 27 лютого 1898 року дав дозвіл Полтавській міській думі зробити облігаційну позику для спорудження водопроводу. Імператор Микола ІІ це рішення затвердив. Купувати облігації мали право банки, кредитні товариства, а також приватні особи. Оскільки умови позики були вигідними для власників облігацій і до того ж платоспроможність міської думи гарантувалася нерухомим майном, кошти для будівництва водопроводу зібрали у короткий термін. Це дозволило забезпечити надійне фінансування всіх робіт, пов'язаних з будівництвом водопроводу.

Для реалізації сміливого задуму – спорудити у Полтаві міський водопровід – потрібен був досвідчений інженер, який би розробив усю проектну документацію і практично очолив керівництво будівельними роботами. Міська дума затвердила на цю посаду міського інженера та завіду­ючого водопроводом Броніслава Рафальского. Він був уродженцем Варшави, мав диплом інженера-технолога, добре знав водопровідну справу, устрій різних систем насосів, локомобілів тощо.

У жовтні 1898 – січні 1899 років велись роботи по бурінню артезіанської свердловини біля підніжжя Панянської гори. На глибині 279 метрів знайшли артезіанський горизонт у зелених крейдяних пісках. Артезіанська свердловина мала діаметр 190,5 мм і давала 110 тисяч відер води. Шість зразків води направили в Одесу для хімічних досліджень. Звідти отримали відповідь: вода якісна і напрочуд м'яка.

Тип водопроводу визначався, як «господарсько-протипожежний».


Урочисте відкриття Полтавського міського комунального водопроводу відбулося 22 листопада 1900 року. Це була одна з найвидатніших подій в історії міста на межі двох століть. Слюсар С. Красько, який працював на міському водопроводі з часу його спорудження до початку 50-х років, у своїх спогадах відзначав, що того дня сотні полтавців зібралися біля приміщення міського театру, з балкона якого їх вітали гласні міської думи, представники громадськості. Письменник Володимир Короленко у своєму виступі підкреслив велику силу міської спільноти у розв'язанні будь-яких проблем розвитку Полтави.

Завдяки спорудженню водопроводу та частина населення міста, яка мала змогу користуватися його послугами, вже в перші дні його експлуатації отримала змогу щодоби споживати 70-80 тисяч відер прекрасної артезіанської води. Наявність міського водопроводу, за умови доведення його потужності до проектної, відкривала значні перспективи щодо економічного і соціального розвитку Полтави: забезпечення водою промислових і комунальних підприємств, поліпшення санітарно-гігієнічних умов життя мешканців.

Невпинно летить час, змінюються покоління людей. Але колектив полтавського водоканалу, який почав формуватися на початку ХХ століття з кількох десятків робітників і службовців, живе і розвивається, опираючись на багаторічний досвід і славні традиції свого підприємства. Різні часи переживав колектив «Полтававодоканалу» разом з рідним містом – війни і лихоліття, періоди реконструкцій і перебудов, однак завжди з честю виконував таку важливу і потрібну роботу – забезпечував мешканців Полтави послугами з водопостачання та водовідведення.

За матеріалами О.Єрмак «Історія обласного державного підприємства «Полтававодоканал»
Іван Мольченко, 26.11.2015, 16:501067
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень