23 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Віват Король музики!

Творчість народного артиста України Віталія Скакуна, лауреата обласних премій імені Панаса Мирного та Івана Котляревського, талановитого диригента, педагога і композитора, родом із м. Ромни, що на Сумщині, ось уже десятиліття нерозривно пов`язана з Полтавою. Про що мріє, за чим сумує і чому радіє Віталій Скакун?

- Пане Віталію, що для вас музика?

- Ми лікуємо музикою, бо в мистецтві вона – на першому місці. Музика впливає на емоції – це розмова композитора, який звертається до нас через віки. Письменник Лев Толстой вважав, що музика - це стенограма емоцій. Емоції, які так важко описати, безпосередньо передаються людиною в музиці, в цьому її сила і значення.

- Полтава дала світові багато талановитих імен письменників, композиторів та художників. Як позначилася особлива аура цього старовинного міста на мистецькій долі маестро ?

- Я починав свою музичну освіту саме на Полтавщині. Закінчив Гадяцьке культосвітнє училище, з яким підтримую дружні стосунки й нині. 6 листопада цього року симфонічний оркестр показав для 100 викладачів та концертмейстерів,що мають звання «Заслужений працівник культури України», «Відмінник освіти України», «Заслужений майстер народної творчості України», «викладач-методист» і забезпечують високий рівень підготовки майбутніх фахівців, та студентів концерт. Після нього педагоги зізналися, що за 50 років не чули нічого подібного. Він відбувся за підтримки обласного управління культури, на чолі з Геннадієм Фасієм, та за сприяння Анатолія Насменчука,директора Гадяцького училища культури ім. І. П. Котляревського. Із 1979 року по 1991 рік я – диригент оркестру Полтавського музично-драматичного театру імені Миколи Гоголя. А з 2000 року – художній керівник і диригент симфонічного оркестру. Працюю над тим, щоб п`ятдесят людей нашого колективу стали окремою творчою одиницею.

- Саме тут ваші діти отримали освіту, обрали життєві дороги. Чи задоволені ви, Віталію Михайловичу, їхнім вибором?

- Донька Олена закінчила Полтавський державний педагогічний інститут імені Володимира Короленка, вона – філолог. Досконало знає українську мову та літературу і професійно володіє англійською. Навчання по класу піаніно у Полтавській музичній школі № 1 сьогодні допомагає їй у роботі. Нині донька працює головним адміністратором симфонічного оркестру, де їй легко працювати і спілкуватися з музикантами. Син Антон закінчив перший курс Полтавського музичного училища імені Миколи Лисенка у 1991 році. Потім продовжив навчання у спеціалізованій школі-інтернаті для обдарованих дітей імені Миколи Лисенка , а по закінченні її вступив на другий курс Київської державної консерваторії, де навчався по класу скрипки у народного артиста України Богдана Которовича. Далі закінчив у столиці Швейцарії музичну академію, де 6 років навчався у видатного скрипаля Максима Венгерова. Потім брав участь у конкурсі на заміщення посади скрипаля в Брюсельському філармонійному оркестрі, де вісімдесят музикантів за закритоюпорт’єрою грали по черзі. Коли потрапив в Брюсельський оркестр, то спочатку посадили на другу скрипку за останній пульт. У них інший менталітет – кожний сам по собі. Ніхто не привітав Антона з призначенням. А за два місяці ситуація кардинально змінилася. Його перевели за другий пульт перших скрипок, бо побачили талант і неординарність.Антон виріс в нашому оркестрі, як соліст. Ми з ним зіграли кращі концерти світу для скрипки з оркестром. Двічі на рік він буває в Полтаві і ми разом граємо. Останній раз приїхав спеціально, щоб зіграти складну сучасну музику Євгена Станковича на Міжнародному двадцять шостому музичному фестивалі, що проходив у столиці 2 жовтня на сцені Київської музичної академії.

- Ваш колектив молодий, але ви вже створили своєрідну музичну енциклопедію концертів у Полтаві, де зіграли за ці роки кращі твори світової музики. Із якими композиторами-класиками ми зустрінемося? Чи почуємо сучасників?

- Так, звичайно, це - Анрі Вьєтан - бельгійский скрипаль, композитор і педагог, Ніколо Паганіні - італійський скрипаль-віртуоз, композитор, Йоганнес Брамс — німецький композитор, піаніст і диригент, один із головних представників епохи романтизму, Петро Чайковський - російський композитор, диригент, педагог, музично-громадський діяч, Фелікс Мендельсон - один з найвизначніших представників німецького романтизму, тісно пов'язаний із класичними традиціями, Ян Сібеліус - фінський композитор шведського походження, котрийвважається головним композитором Фінляндії та одним з найзначніших композиторів світу, Дмитро́ Шостако́вич — російський композитор, піаніст, педагог і громадський діяч, один з найзначніших композиторів XX століття іАра́м Хачатуря́н — композитор, диригент, педагог, музично-суспільний діяч.Я хочу показати все краще у музиці для полтавців. У грудні на поціновувачів музики чекає приємний сюрприз. На концерті прозвучать твори молодого композитора Максима Юшка, випускника Харківської консерваторії. В Полтаві вийшов із строю рояль. Я не можу запросити сучасних видатних піаністів. Батько Максима знайде самотужки інструмент. Буде зустріч із юним музикантом Володимиром Сидоровим, який іще школяр…

- Віталію Михайловичу, ви нічого не сказали про свою роботу композитора, адже саме в Полтаві ви написали чудові твори до двох вистав та симфонічну картину «Весна», хорові речі, як «Ода полтавському краю» і «Україна моя». Чи матимуть нагоду полтавці почути ваші твори?

- На грудневому концерті у театрі прозвучить симфонічна сюїта в шести частинах з музики до вистави «Енеїда» Івана Котляревського.

- Дякую за інтерв`ю.

Оксана Кравченко, 30.11.2015, 12:06731
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень